Používáním plynu platíme kvér a munici vrahům. Ekonomové podporují odstřižení Ruska

Odebírání energií a ropy z Ruska je morální dilema, shodli se v Partii Plus ekonomové Štěpán Křeček a Lukáš Kovanda. Peníze z prodeje totiž tamní vláda využívá na financování války. Dvojice expertů by tak zastavení dodávek z Ruska uvítala.

Jen od čtvrtka do neděle Česká republika zaplatila Rusku dvě miliardy korun za ropu a plyn. „Mám s tím morální dilema. Pokaždé, když dám hrnec na sporák a chci si něco ohřát, tak myslím na to, že spotřebováním plynu platím kvér nebo munici někomu, kdo bude vraždit třeba v Charkově,“ uvedl v Partii Plus Kovanda.

„Bohužel mám pocit, že odstřižení by nepřineslo nějaký rychlý bankrot. Rusko bude schopno ropu prodávat, byť ve slevě, Indům a Číňanům. Určitě to ale zemi poškodí,“ líčil.

Pendreky Rusko nezajímají

Rusko prý ve velmi těžkých podmínkách může dlouhé měsíce vydržet. „Vláda i pod hrozbou pendreků a hladomorů řekne, že výdaje přesměruje na válku,“ uvažoval Kovanda. Přesto odstřižení podporuje.

Podobně situaci vnímá i Křeček. „Naše síla pramení z toho, že je Západ jednotný. Kdyby sankce jednotné nebyly, Rusko by to naopak posílilo,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Obávám se však, že ještě nejsme ve fázi, abychom mohli Rusko ihned odstřihnout, ale jakmile se shodneme, hned to udělejme, ať ta tragédie co nejdříve skončí,“ apeloval Křeček.

Ceny za ropu a plyn zatím letí nahoru. Řešením by podle Kovandy mohlo být snížení daní z přidané hodnoty. „To je plošné a vláda to zkritizovala, přišel s tím i bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Je také možné zastropování cen, nebo kompenzace čerpacím stanicím,“ uvedl dále.

Připomněl však, že to ale budeme platit my. „Vláda má daně a dluh, a to jsou naše budoucí daně. Zaplatíme to zkrátka my. Sociálně znevýhodněné musí zbytek společnosti podpořit,“ sdělil Kovanda. „Musíme být solidární, porušila se humanitární pravidla. Jsem zatím na Čechy pyšný,“ dodal Křeček.

Tagy: