Záběry ukrajinského vzdoru proti ruské přesile
Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou i kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší desátý díl druhé série Momentů války.
Ruskému vojákovi začalo hořet pozadí
Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda provedla loni v únoru pomocí bezpilotních letounů nespočet dronových úderů na okupanty v zákopech na východní frontě. Následky bývaly pro ruské vojáky často fatální.
Záběry jednoho z útoků zveřejnila analytická stránka s názvem Special Kherson Cat. „Varování: přichází bolest zadku,“ komentovala video, na němž byl vidět přesný zásah ukrajinského dronu.
Zraněný ruský voják, kterému začalo hořet oblečení v oblasti hýždí, se nejdříve v zákopu bezmocně převaloval, poté zůstal nehybně ležet. Zdroj: Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda
Ukrajinec ovládá bezpilotní letoun. Zdroj: CNN
Ukrajinec ovládá bezpilotní letoun. Zdroj: CNN
Ukrajinec ovládá bezpilotní letoun. Zdroj: Ukrajinská 3. útočná brigáda
Ukrajinec ovládá bezpilotní letoun. Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci u Charkova ovládají bezpilotní letoun. Zdroj: AP
Bomba shozená bezpilotním letounem spadla přímo do ruského zákopu. Zatímco někteří okupanti před úderem utekli, další voják zůstal ležet uprostřed úkrytu, v němž výbušnina explodovala. Zraněný muž, kterému začalo hořet oblečení v oblasti hýždí, se nejdříve v zákopu bezmocně převaloval, poté zůstal nehybně ležet.
Léto Jevgenije Prigožina
Asi jen málokdo nikdy neslyšel o ruské žoldnéřské Vagnerově skupině, která byla označována také jako soukromá armáda Jevgenije Prigožina. Vagnerovci se výrazně zviditelnili během ruské invaze na Ukrajinu, mimo jiné kvůli svým velmi brutálním praktikám. V minulosti byli také hlavní silou Kremlu v krvavé bitvě o doněcký Bachmut – známé pod označením „mlýnek na maso“.
Letecké záběry z Bachmutu Zdroj: Ukrajinská 93. mechanizovaná brigáda
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: Ukrajinská 93. mechanizovaná brigáda
Zničený Bachmut Zdroj: Ukrajinská 93. mechanizovaná brigáda
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Ukrajinský voják u Bachmutu střílí z pěchotní zbraně. Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v bahnitých zákopech u Bachmutu Zdroj: AP
Ukrajinci u Bachmutu pálí na ruské pozice. Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Následky bojů u Bachmutu Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Zničený Bachmut Zdroj: AP
Největší pozornost však na sebe Jevgenij Prigožin a jeho žoldáci strhli loni v létě, když zorganizovali ozbrojenou vzpouru proti ruskému vedení. Vagnerovci vnikli 24. června s těžkou technikou do Rostova na Donu a do Voroněže, kde obsadili klíčové vojenské objekty. Došlo k několika střetům mezi žoldnéry a ruskou armádou. Vladimir Putin tehdy Prigožinovo konání označil za bodnutí do zad.
Ozbrojenci z Vagnerovy skupiny v Rostově na Donu Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Uváznutý tank vagnerovců v cirkuse Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Žoldák z Vagnerovy skupiny Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Ozbrojenci z Vagnerovy skupiny v Rostově na Donu Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Vagnerovci v Rostově na Donu Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Vagnerovci pod vedením Jevgenije Prigožina obsadili ruský Rostov na Donu. Zdroj: AP
Ozbrojenci z Vagnerovy skupiny Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Jevgenij Prigožin s Vagnerovci Zdroj: Profimedia.cz
Vagnerovská kolona těžké techniky se dostala až do Lipecké oblasti, Moskva se mezitím aktivně chystala na obranu. V odpoledních hodinách téhož dne ale došlo k podepsání dohody o smírném urovnání konfliktu a Vagnerova skupina se zavázala stáhnout zpět.
Jevgenij Prigožin Zdroj: Profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: Profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: AP
Jevgenij Prigožin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: Profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: AP
Jevgenij Prigožin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: Profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: Profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: profimedia.cz
Jevgenij Prigožin Zdroj: Profimedia.cz
Dohodu měl zprostředkovat běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Vagnerovci dostali na výběr, aby buď pokračovali ve službě v ruské armádě, nebo odešli do Běloruska či do civilu. Nicméně netrvalo dlouho a Prigožin byl opět spatřen při jednáních s různými činiteli v Moskvě a Petrohradu.
Ruská invaze na Ukrajinu vypukla v únoru 2022. Redakce CNN Prima NEWS o tomto krvavém konfliktu neustále informuje. Nabízí aktuální analýzy o situaci na bojišti, rozhovory s experty, bezprostřední záběry z brutálních střetů či pohledy domácích i zahraničních politiků.
Smyslem série Momenty války je připomenutí kuriózních, až bizarních situací, k nimž během ruské agrese došlo. Zajímavého materiálu v podobě videí a fotografií, jež pořídili vojáci, civilisté či novináři, je skutečně mnoho.
Že se šéf Vagnerovy skupiny z Ruska nestáhl nadobro, se mu nakonec stalo osudným. Prigožin se měl nacházet na palubě letadla, které 23. srpna 2023 při letu z Moskvy do Petrohradu explodovalo a poté se zřítilo. Bližší okolnosti nejsou dosud vyjasněny.
Objevilo se mnoho spekulací o tom, že za pádem letadla stál Putin. Výbuch mohla teoreticky způsobit nastražená bomba na palubě i raketa vypálená ze země systémem protivzdušné obrany. Další divoká teorie počítá s tím, že Prigožin vůbec nebyl na palubě a nyní žije někde v exilu. Prigožinova přítomnost byla podle ruských zdrojů ověřena testem DNA.
Putin den po pádu letadla vyjádřil soustrast pozůstalým. Prigožin byl pohřben 29. srpna 2023 v Petrohradě. Obřad proběhl bez účasti veřejnosti a zároveň bez politické či vojenské reprezentace.
Štáb CNN tou dobou natáčel u Prigožinova petrohradského památníku. „Lidé před základnu Vagnerovy skupiny nosí květiny, (zarámované) fotografie Prigožina či symboly vagnerovců,“ uvedl Matthew Chance v živé reportáži. Ze záběrů bylo patrné, že se někteří Rusové na místě modlili.
Chance kromě jiného zkoumal předměty, které lidé k památníku donesli. „Zde můžeme vidět velmi těžké kladivo se znakem vagnerovců,“ upozornil.
Památník Jevgenije Prigožina v Petrohradě Zdroj: CNN
Památník Jevgenije Prigožina v Petrohradě Zdroj: CNN
Památník Jevgenije Prigožina v Petrohradě Zdroj: CNN
Štáb CNN natáčel na místě letecké nehody, kde zemřel Jevgenij Prigožin. Zdroj: CNN
Hrob Jevgenije Prigožina Zdroj: profimedia.cz
Lidé v Moskvě vytvořili pro Prigožina pietní místo. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Skupina prostřednictvím zmíněného nástroje prováděla brutální popravy zběhů, kteří nechtěli dál bojovat na území centrálního Donbasu. Velké pozdvižení také vyvolal sám Prigožin, když v listopadu 2022 poslal do Evropského parlamentu masivní kladivo potřísněné rudou barvou.
Okupanti zraněného parťáka obrali, pak ho opustili
Svého zraněného „bratra ve zbrani“ nejdříve oloupili o všechno, co by se jim během bojů mohlo hodit, poté jej opustili. Sobecké chování ruských okupantů na Ukrajině natočil loni v květnu dron ukrajinské armády.
„Opouštějí své kolegy. Ruští vojáci ukradli zraněnému muži helmu a zbraně, poté utekli. Nechali ho zemřít,“ komentoval záběry poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.
Na videu byl skutečně vidět úder ukrajinského dronu na nic netušící ruské vojáky. Výbuch granátu jednoho z nich fatálně poranil v dolní části těla. Muž se očividně nemohl postavit na vlastní nohy. Dva zbylí okupanti tak usoudili, že jim už nebude k ničemu. Zraněného proto obrali o všechno, co by se jim v budoucnu mohlo hodit.
Video neuteklo ani českým uživatelům sociálních sítí. „Na skupinu tří ‚russáckých‘ vojáků spadl z dronu granát – jednoho zranil. Dva spolubojovníci vojákovi sebrali helmu a nějaké další věci. Poté jej nechali na místě svému osudu. Tohle je pravý originál – ruský standard,“ uvedla iniciativa Dárek pro Putina, která vybírá peníze, za něž se poté nakupuje vojenský materiál pro ukrajinskou armádu.
Všechny díly seriálu Momenty války naleznete v souhrnném článku pod tímto odkazem.