Momenty války: Vzplanuté pozadí ruského vojáka a okupant oloupený vlastními bratry ve zbrani

Tělo zabitého ruského vojáka u města Lyman

Záběry ukrajinského vzdoru proti ruské přesile

Ruská invaze na Ukrajinu je bezpochyby nejkrvavějším konfliktem v Evropě od druhé světové války. Součástí ničivé agrese, která se naplno rozjela v únoru 2022, jsou i kuriózní, až bizarní situace. CNN Prima NEWS přináší desátý díl druhé série Momentů války.

Ruskému vojákovi začalo hořet pozadí

Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda provedla loni v únoru pomocí bezpilotních letounů nespočet dronových úderů na okupanty v zákopech na východní frontě. Následky bývaly pro ruské vojáky často fatální.

Záběry jednoho z útoků zveřejnila analytická stránka s názvem Special Kherson Cat. „Varování: přichází bolest zadku,“ komentovala video, na němž byl vidět přesný zásah ukrajinského dronu.

Bomba shozená bezpilotním letounem spadla přímo do ruského zákopu. Zatímco někteří okupanti před úderem utekli, další voják zůstal ležet uprostřed úkrytu, v němž výbušnina explodovala. Zraněný muž, kterému začalo hořet oblečení v oblasti hýždí, se nejdříve v zákopu bezmocně převaloval, poté zůstal nehybně ležet.

Léto Jevgenije Prigožina

Asi jen málokdo nikdy neslyšel o ruské žoldnéřské Vagnerově skupině, která byla označována také jako soukromá armáda Jevgenije Prigožina. Vagnerovci se výrazně zviditelnili během ruské invaze na Ukrajinu, mimo jiné kvůli svým velmi brutálním praktikám. V minulosti byli také hlavní silou Kremlu v krvavé bitvě o doněcký Bachmut – známé pod označením „mlýnek na maso“.

Největší pozornost však na sebe Jevgenij Prigožin a jeho žoldáci strhli loni v létě, když zorganizovali ozbrojenou vzpouru proti ruskému vedení. Vagnerovci vnikli 24. června s těžkou technikou do Rostova na Donu a do Voroněže, kde obsadili klíčové vojenské objekty. Došlo k několika střetům mezi žoldnéry a ruskou armádou. Vladimir Putin tehdy Prigožinovo konání označil za bodnutí do zad.

Vagnerovská kolona těžké techniky se dostala až do Lipecké oblasti, Moskva se mezitím aktivně chystala na obranu. V odpoledních hodinách téhož dne ale došlo k podepsání dohody o smírném urovnání konfliktu a Vagnerova skupina se zavázala stáhnout zpět.

Dohodu měl zprostředkovat běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Vagnerovci dostali na výběr, aby buď pokračovali ve službě v ruské armádě, nebo odešli do Běloruska či do civilu. Nicméně netrvalo dlouho a Prigožin byl opět spatřen při jednáních s různými činiteli v Moskvě a Petrohradu.

Ruská invaze na Ukrajinu vypukla v únoru 2022. Redakce CNN Prima NEWS o tomto krvavém konfliktu neustále informuje. Nabízí aktuální analýzy o situaci na bojišti, rozhovory s experty, bezprostřední záběry z brutálních střetů či pohledy domácích i zahraničních politiků.

Smyslem série Momenty války je připomenutí kuriózních, až bizarních situací, k nimž během ruské agrese došlo. Zajímavého materiálu v podobě videí a fotografií, jež pořídili vojáci, civilisté či novináři, je skutečně mnoho.

Že se šéf Vagnerovy skupiny z Ruska nestáhl nadobro, se mu nakonec stalo osudným. Prigožin se měl nacházet na palubě letadla, které 23. srpna 2023 při letu z Moskvy do Petrohradu explodovalo a poté se zřítilo. Bližší okolnosti nejsou dosud vyjasněny.

Objevilo se mnoho spekulací o tom, že za pádem letadla stál Putin. Výbuch mohla teoreticky způsobit nastražená bomba na palubě i raketa vypálená ze země systémem protivzdušné obrany. Další divoká teorie počítá s tím, že Prigožin vůbec nebyl na palubě a nyní žije někde v exilu. Prigožinova přítomnost byla podle ruských zdrojů ověřena testem DNA.

Putin den po pádu letadla vyjádřil soustrast pozůstalým. Prigožin byl pohřben 29. srpna 2023 v Petrohradě. Obřad proběhl bez účasti veřejnosti a zároveň bez politické či vojenské reprezentace.

Štáb CNN tou dobou natáčel u Prigožinova petrohradského památníku. „Lidé před základnu Vagnerovy skupiny nosí květiny, (zarámované) fotografie Prigožina či symboly vagnerovců,“ uvedl Matthew Chance v živé reportáži. Ze záběrů bylo patrné, že se někteří Rusové na místě modlili.

Chance kromě jiného zkoumal předměty, které lidé k památníku donesli. „Zde můžeme vidět velmi těžké kladivo se znakem vagnerovců,“ upozornil.

Skupina prostřednictvím zmíněného nástroje prováděla brutální popravy zběhů, kteří nechtěli dál bojovat na území centrálního Donbasu. Velké pozdvižení také vyvolal sám Prigožin, když v listopadu 2022 poslal do Evropského parlamentu masivní kladivo potřísněné rudou barvou.

Okupanti zraněného parťáka obrali, pak ho opustili

Svého zraněného „bratra ve zbrani“ nejdříve oloupili o všechno, co by se jim během bojů mohlo hodit, poté jej opustili. Sobecké chování ruských okupantů na Ukrajině natočil loni v květnu dron ukrajinské armády.

„Opouštějí své kolegy. Ruští vojáci ukradli zraněnému muži helmu a zbraně, poté utekli. Nechali ho zemřít,“ komentoval záběry poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Na videu byl skutečně vidět úder ukrajinského dronu na nic netušící ruské vojáky. Výbuch granátu jednoho z nich fatálně poranil v dolní části těla. Muž se očividně nemohl postavit na vlastní nohy. Dva zbylí okupanti tak usoudili, že jim už nebude k ničemu. Zraněného proto obrali o všechno, co by se jim v budoucnu mohlo hodit.

Video neuteklo ani českým uživatelům sociálních sítí. „Na skupinu tří ‚russáckých‘ vojáků spadl z dronu granát – jednoho zranil. Dva spolubojovníci vojákovi sebrali helmu a nějaké další věci. Poté jej nechali na místě svému osudu. Tohle je pravý originál – ruský standard,“ uvedla iniciativa Dárek pro Putina, která vybírá peníze, za něž se poté nakupuje vojenský materiál pro ukrajinskou armádu.

Všechny díly seriálu Momenty války naleznete v souhrnném článku pod tímto odkazem.

Tagy:
letadlo válka vojáci dron voják Ukrajina vzpoura bizár drony Rusko zadek granát Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin Ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda Momenty války