Prezident Jižní Koreje čelí vyšetřování ze vzpoury. V zemi za ni hrozí až trest smrti

Davy se shromažďují před budovou parlamentu v jihokorejském Soulu (3. prosince 2024)

Korejská opozice chce odvolat prezidenta

Ve funkci skončil jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjo. Jeho rezignaci přijal prezident Jun Sok-jol. Podle agentur to oznámila prezidentova kancelář. Kim podle tisku i některých členů vlády sehrál významnou roli v úterním vyhlášení stanného práva ze strany prezidenta Juna. Samotný Jun bude v sobotu čelit v parlamentu návrhu na odvolání ze strany opozice a současně je vyšetřován policií.

Novým ministrem obrany se má stát jihokorejský velvyslanec v Saúdské Arábii a generál ve výslužbě Čche Pchjong-hjuk, uvedla agentura Reuters. Podle ní se jedná o první prezidentův oficiální akt poté, co selhala jeho snaha zavést stanné právo v zemi.

K TÉMATU: Šance na kompromis na Ukrajině jsou nulové, řekl Lavrovův muž pro CNN. Pohrozil silnou reakcí

Ministr vnitra I Sang-min podle agentury Reuters ve čtvrtek řekl, že prezidentovi Junovi poradil vyhlášení stanného práva právě bývalý ministr obrany Kim. Při vystoupení v parlamentu náměstek bývalého ministra obrany Kim Son-ho řekl, že to byl právě jeho nadřízený, který vydal rozkaz vojákům, aby v úterý večer obsadili parlament. Ministr tím zřejmě chtěl znemožnit hlasování zákonodárců o stanném právu. Náměstek poslancům také řekl, že vojáci neměli při zásahu ostrou munici.

Šéf jihokorejské policie pak při slyšení před poslanci potvrdil, že prezident čelí vyšetřování ze vzpoury. Před stíháním za tento trestný čin podle AFP prezidenta nechrání imunita a hrozí mu až trest smrti. Úřady vyšetřují v souvislosti s vyhlášením stanného práva i ministra vnitra a exministra obrany, který dostal zákaz opustit zemi.

Jun v úterý v noci překvapivě vyhlásil stanné právo. Odůvodnil to snahou „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností.

Několik hodin po ohlášení se však proti prezidentově rozhodnutí postavil parlament. Vyhlášení stanného práva nakonec odvolala vláda.

Zpětná vazba chaosu? Odvolání prezidenta

Jun nyní čelí snahám opozice ho odvolat z funkce. Demokratické straně a jejím spojencům chybí osm hlasů pro schválení návrhu na odvolání prezidenta. Usnesení musí podpořit 200 poslanců z 300, opoziční strany mají 192 mandátů. Pokud by se opozici podařilo usnesení schválit, návrh na odvolání by posoudil ústavní soud, který by měl konečné slovo o tom, zda Jun může pokračovat ve funkci. Opozice podle jihokorejského tisku plánuje hlasování uskutečnit v sobotu v 11:00 SEČ.

Špičky provládní Strany lidové moci (PPP) tvrdí, že se budou snažit zabránit schválení opozičního usnesení. „Všech 108 poslanců ze Strany lidové moci jednotně odmítnou návrh na odvolání prezidenta,“ uvedl šéf strany Han Tong-hun. Dodal, že tím strana nehájí „protiústavní stanné právo“ a vyzval prezidenta, aby stranu opustil, píše agentura AFP.

Odvolání z funkce prezidenta podporuje podle průzkumu agentury Realmeter skoro 74 procent Korejců. Ve čtvrtek i v příštích dnech se budou v zemi konat protesty. Odbory v automobilce Hyundai v souvislosti s úterními událostmi vyzvaly ve čtvrtek a v pátek ke čtyřhodinové stávce.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Politická krize ve Francii. Parlament vyslovil nedůvěru vládě, na Macrona čeká těžký úkol

Tagy: