Měl jsem pocit, že neposlouchá. Neprojevuje emoce. Čeští politici vzpomínají na Putina

Vladimir Putin a Václav Klaus

Jaký má Putin vztah k Česku?

Ruský prezident Vladimir Putin, který v noci na čtvrtek vydal rozkaz k útoku na Ukrajinu, byl na oficiální návštěvě v Česku před 16 lety. Na Pražském hradě tehdy seděl Václav Klaus, v čele Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a na ministerstvu zahraničí Cyril Svoboda. Jak na ně ruský prezident během setkání působil?

Do Prahy přiletěl Vladimir Putin v březnu roku 2006. Nejprve ho na Pražském hradě přivítal tehdejší prezident republiky Václav Klaus. „Se spoustou světových politiků jsem se znal do té míry, že se ptali, co synové a co manželka. A já se ptal jich. To by ale Putina nikdy v životě nenapadlo. Byl totálně soustředěný,“ vzpomíná exprezident na setkání se svým tehdejším ruským protějškem.

Podle bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta je Putin nesmírně těžce čitelný člověk, což je ale pochopitelné, protože nenechává lidi nahlédnout dovnitř svého zákulisí. „Chová se stejně na veřejnosti i za zavřenými dveřmi. Prakticky neprojevuje emoce,“ poznamenal Forejt.

Do ruské společnosti nám nic není

Někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se tehdy s Putinem setkal také, k jejich schůzce poznamenal, že měl pocit, že ho ruský prezident moc neposlouchal. „Jako by ho moc nezajímalo, co mu říkáte, a nutil vám svůj postoj,“ zavzpomínal.

Putinovi říkal, že je také důležité, nakolik demokratické společnosti oba státy tvoří. „Kontroval, že do toho, jak v Rusku budují společnost, nám není vůbec nic. Máme si prý hlavě dávat pozor na Brusel. Že to bereme jako něco, na čem se chceme podílet, ale je to jiný život než ten, který jsme žili za socialismu, kdy nám někdo něco dirigoval,“ dodal Zaorálek.

Cyril Svoboda zažil při setkání s Putinem situaci, kdy si ruská hlava státu stěžovala tehdejšímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi na jeho postoj k Ukrajině. Svoboda tehdy totiž podporoval směřování země do svobodného světa. „Na můj dojem to premiér Paroubek v zásadě přijal, místo toho, aby se postavil a řekl ,prosím vás, to je postoj celé České republiky‘. Ale možná to bylo proto, aby se nezkazila atmosféra,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Rovněž Svoboda zavzpomínal na poměrně bizarní zážitek, kdy na konci návštěvy věnoval Svoboda ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi šavli. Jenže jeho protějšek žádný dar nečekal. „Říkal, že pro mě nic nemá. Nedomluvili jsme se včas, že se dary mají dávat z obou dvou stran. Druhý den přišla z velvyslanectví Ruské federace malá blikající maketa z umělé hmoty s baterkou, tak asi v hodnotě dvou rublů. Tak jsme ji vyhodili. To byl dar za šavli, která stála hodně peněz,“ dodal.

Tagy: