Bitva v Kyjevě pokračuje. Potřebuji munici, ne odvoz, vzkázal Zelenskyj USA

Ruská invaze na Ukrajinu pokračovala, boje se přesunuly do Kyjeva a dalších velkých měst. V ulicích metropole byla slyšet střelba, došlo i k několika výbuchům. Rusové už prý ovládli město Melitopol na jihu země. Útok ve městě Mykolajiv a v ulici Peremohy Avenue v Kyjevě byl naopak odražen. Ukrajinci hlásí, že sestřelili několik transportních letounů, prezident Zelenskyj uvedl, že se stahovat nebude.

Ruský prezident Putin v noci na čtvrtek oznámil zvláštní vojenskou operaci. „Budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny,“ prohlásil. Poté začalo bombardování ukrajinských strategických cílů. Volodymyr Zelenskyj apeloval na občany, aby zůstali doma a v klidu.

Ukrajina uzavřela svůj letecký prostor. Prezident následně (po souhlasu parlamentu) vyhlásil všeobecnou mobilizaci mužů od 18 do 60 let. Sám v pátečním vzkazu potvrdil, že Kyjev neopustí, od západních států prý potřebuje hlavně munici. Ukrajinci informují, že se jim zatím daří odrážet nejtvrdší útoky nejen v Kyjevě.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ve čtvrtek večer shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí. Postihy míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod. Zasáhnou také další ruské představitele. Podle ukrajinského prezidenta ale jeho země prakticky na vše zůstala sama. „Kdo je připraven bojovat s námi? Nikoho nevidím. Kdo je připraven zaručit vstup Ukrajiny do NATO? Všichni se bojí. Zeptal jsem se 27 evropských vůdců, zda bychom měli být v NATO. Všichni se bojí. Ale my se nebojíme,“ řekl Zelenskyj.

Vláda doporučila lidem vyrobit si zápalné lahve. Ukrajinci začali vyhazovat mosty, po kterých se jde do Kyjeva dostat. Rusové údajně obsadili letiště Hostomel a odřízli Kyjev od západu. Zároveň ale svolili k jednání s Ukrajinou a pošlou svou delegaci do Minsku. Rada Evropy odpoledne s okamžitou platností pozastavila ruské právo na zastoupení ve svém parlamentním shromáždění a radě ministrů.

Tagy: