reklama

Za hranice jen s osvědčením. Testy si lidé mohou zaplatit v nemocnicích nebo soukromých laboratořích

Soukromé laboratoře a nemocnice v Česku začnou vydávat lidem osvědčení potřebné pro překročení hranic. Takzvaný PCR test na koronavirus musí mít každý, kdo se vrací domů ze zahraničí. Pendleři jej musí absolvovat jednou za 14 dní a běžní cestovatelé musejí doložit potvrzení, které není starší než čtyři dny. Pokud ho nemají, musí do karantény. To vyplývá z nového nařízení vlády, které upravilo pohyb lidí přes hranice.

reklama

Okamžitě po oznámení změny se laboratořím i nemocnicím začali ozývat zejména lidé pracující v zahraničí s tím, že by se chtěli nechat otestovat a získat osvědčení pro policisty na hranicích. Mnohá odběrová místa proto nově začínají samoplátcům testy nabízet. V Libereckém kraji například testují čtyři nemocnice – v Liberci, České Lípě, Jilemnici a Jablonci nad Nisou. Ty se dohodly na jednotné ceně za test ve výši 2 800 korun.

Pokud by někdo chtěl ušetřit, může se nechat například otestovat v Praze, kde se test s osvědčením dá sehnat už za 2 200 Kč, nebo v Karlových Varech, kde vychází dokonce na 2 000 Kč. Naproti tomu v Brně člověk zaplatí 2 900 korun. Kontakty na jednotlivá odběrová místa se dají nalézt na webu ministerstva zdravotnictví.

Kdo není otestovaný, musí být v karanténě

Pokud někdo test při návratu do Česka nemá, musí automaticky do karantény na dva týdny. Tu si ale může zkrátit, když hned po návratu test podstoupí a předloží ho hygienikům. „Test musí doložit do pěti dnů od překročení hranice a ten nesmí být starší než čtyři dny od odběru. Za den nula je považován den odběru,“ říká mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Ta současně upozorňuje, že vše je potřeba důkladně naplánovat, protože odběrová místa i laboratoře mohou být vytížené. I když se obvykle na výsledek čeká zhruba 24 hodin, může být obtížné se do lhůt vejít. Dokud člověk nemá test od hygieniků, musí dodržovat všechna pravidla karantény.

Ministerstvo zahraničí stále cesty do jiných zemí nedoporučuje, pokud to není nezbytně nutné. Lidem radí, aby si důkladně zjistili, za jakých podmínek a zda vůbec do cílové destinace cestovat mohou. Hranice některých států, jako je například sousední Polsko, jsou totiž zatím pro běžné občany stále zcela neprodyšné.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama