reklama

Za hranice jen s osvědčením. Testy si lidé mohou zaplatit v nemocnicích nebo soukromých laboratořích

Soukromé laboratoře a nemocnice v Česku začnou vydávat lidem osvědčení potřebné pro překročení hranic. Takzvaný PCR test na koronavirus musí mít každý, kdo se vrací domů ze zahraničí. Pendleři jej musí absolvovat jednou za 14 dní a běžní cestovatelé musejí doložit potvrzení, které není starší než čtyři dny. Pokud ho nemají, musí do karantény. To vyplývá z nového nařízení vlády, které upravilo pohyb lidí přes hranice.

reklama

Okamžitě po oznámení změny se laboratořím i nemocnicím začali ozývat zejména lidé pracující v zahraničí s tím, že by se chtěli nechat otestovat a získat osvědčení pro policisty na hranicích. Mnohá odběrová místa proto nově začínají samoplátcům testy nabízet. V Libereckém kraji například testují čtyři nemocnice – v Liberci, České Lípě, Jilemnici a Jablonci nad Nisou. Ty se dohodly na jednotné ceně za test ve výši 2 800 korun.

Pokud by někdo chtěl ušetřit, může se nechat například otestovat v Praze, kde se test s osvědčením dá sehnat už za 2 200 Kč, nebo v Karlových Varech, kde vychází dokonce na 2 000 Kč. Naproti tomu v Brně člověk zaplatí 2 900 korun. Kontakty na jednotlivá odběrová místa se dají nalézt na webu ministerstva zdravotnictví.

Kdo není otestovaný, musí být v karanténě

Pokud někdo test při návratu do Česka nemá, musí automaticky do karantény na dva týdny. Tu si ale může zkrátit, když hned po návratu test podstoupí a předloží ho hygienikům. „Test musí doložit do pěti dnů od překročení hranice a ten nesmí být starší než čtyři dny od odběru. Za den nula je považován den odběru,“ říká mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Ta současně upozorňuje, že vše je potřeba důkladně naplánovat, protože odběrová místa i laboratoře mohou být vytížené. I když se obvykle na výsledek čeká zhruba 24 hodin, může být obtížné se do lhůt vejít. Dokud člověk nemá test od hygieniků, musí dodržovat všechna pravidla karantény.

Ministerstvo zahraničí stále cesty do jiných zemí nedoporučuje, pokud to není nezbytně nutné. Lidem radí, aby si důkladně zjistili, za jakých podmínek a zda vůbec do cílové destinace cestovat mohou. Hranice některých států, jako je například sousední Polsko, jsou totiž zatím pro běžné občany stále zcela neprodyšné.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama