Za psa, kočku či křečka vysoká pokuta? Írán jde do boje proti domácím mazlíčkům

Íránský parlament by brzy mohl schválit zákon, který plošně zakáže vlastnictví domácích mazlíčků, napsal v úterý web stanice BBC. Policie v Teheránu již dříve oznámila, že venčení psů v parku je trestným činem. Nařízení je podle ní „v zájmu veřejné bezpečnosti“.

Podle navrhované legislativy by lidem hrozila minimální pokuta 800 dolarů (v přepočtu asi 19 tisíc korun) za dovoz, nákup, prodej, převoz i držení mnoha zvířat včetně běžných mazlíčků, jako jsou psi a kočky. Zákon ale hovoří i o želvách, králících nebo krokodýlech.

„Debata o zákoně začala už před desítkami let, kdy skupina poslanců chtěla prosadit zákon na zabavení všech psů a jejich umístění do zoologických zahrad nebo vypuštění do pouště,“ řekl BBC prezident Íránské veterinářské asociace a jeden z kritiků zákona.

Vlastnictví psů bylo v íránských zemědělských oblastech vždy běžné. Írán byl jednou z prvních zemí Blízkého východu, která schválila zákony na ochranu zvířat a vláda financovala projekty podporující práva zvířat. Mazlíčka vlastnila dokonce i královská rodina. Psi se ve 20. století stali symbolem městského života. Íránská islámská revoluce v roce 1979 ale změnila názor mnohých na mazlíčky. Psi jsou podle islámské tradice nečistá zvířata a v očích současného režimu jsou symbolem „westernizace“, tedy přizpůsobování se zvykům Západu, které se snaží režim omezit.

„Policie zatýká lidi za venčení psů, dokonce i za jejich převážení v autech na základě jejich interpretace, že jsou psi symbolem Západu,“ řekl BBC jeden z teheránských veterinářů, který vysvětlil, že ceny potravy pro psy jsou dnes pětkrát vyšší než před několika měsíci. „Jsme vysoce závislí na lidech, kteří potravu tajně pašují,“ řekl veterinář.

Svůj díl mají i sankce

BBC uvádí, že do nového zákona se promítají i západní sankce. Írán se snaží udržet si zásobu devizových rezerv tím, že omezuje dovoz některých zahraničních produktů, například potravy pro zvířata.

Navrhovaný zákon se kromě psů a dalších zvířat týká i koček, a to navzdory tomu, že Írán je zemí, odkud pochází jedno z nejpopulárnějších kočičích plemen, perská kočka.

Íránci budou moci mazlíčky vlastnit i v případě schválení kontroverzního zákona parlamentem, ovšem budou muset požádat o povolení zvláštní komisi, doplnila BBC.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ruské střely zabily 20 prchajících civilistů. Neospravedlnitelná krutost, zuří gubernátor
Ukrajina

Ruské střely zabily 20 prchajících civilistů. Neospravedlnitelná krutost, zuří gubernátor

Dvě desítky mrtvých mezi civilisty na severovýchodě Ukrajiny si vyžádalo ruské ostřelování. V sobotu to oznámil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Terčem se podle něj stala kolona automobilů s evakuovanými lidmi, kteří se snažili uniknout ruskému ostřelování okolí nedávno osvobozeného Kupjanska. „Je to krutost, která nemá ospravedlnění,“ napsal Syněhubov na sociální síti.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:52

Visingr o obklíčení města Lyman

13:31

Dvě desítky mrtvých mezi civilisty na severovýchodě Ukrajiny si vyžádalo ruské ostřelování, oznámil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

12:58

Česko odsuzuje zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN

12:35

Ruský raper zvolil smrt místo mobilizace

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází až 5 500 nepřátel, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Připustil podle agentury Reuters, že počet Rusů může být i nižší, a to kvůli jejich ztrátám a pokusům prorazit z obklíčení. Sevření „více než pěti tisíc ruských vojáků“ v Lymanu ohlásil podle ukrajinských médií také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.