reklama

Za rok se otevře brněnské „metro“. Nejdelší tramvajový tunel v Česku zrychlí dopravu

Nejdelšímu tramvajovému tunelu v Česku schází do dokončení rok. Obyvatelům brněnského sídliště, pod nímž se hloubí, by se už zanedlouho mělo ulevit. Štáb CNN Prima NEWS měl možnost podívat se přímo do nitra stavby, kterou Brňané označují za své krátké metro.

reklama

Z jedné části brněnského sídliště Starý Lískovec je už dva roky kvůli stavbě unikátního tramvajového tunelu staveniště. Dělníci kopou lidem doslova pod domy. „Je to katastrofa, ale nedá se nic dělat, to se musí přežít,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z místních obyvatel. Podle dalšího stavba komplikuje život lidem nejen hlukem, ale i prašností. „Dceři kopou pod okny, je to hlučné a prašné. Jsou z toho nešťastní,“ podotkl.

I přes současné problémy se však lidé těší, až bude stavba dokončena. „Určitě šalinu využiji,“ řekl v anketě další z oslovených lidí. Tunel pod sídlištěm je nyní už proražen celý a štáb CNN Prima NEWS se exkluzivně mohl podívat do prostor, kterými v budoucnu povedou koleje.

„Celkem jsme museli odtěžit zhruba 160 tisíc tun zeminy. Je to udělané na průjezdný profil tramvajových tratí – tedy asi 4,4 metru do výšky a kolem 10 metrů do šířky,“ řekl Vilém Huryta, ředitel firmy, která tunel buduje. Na stavbě se začalo pracoval v říjnu 2019, ve stejném období loni už byla první část tunelu zastropená.

Veškeré hrubé práce skončí již letos. Následně tunel čeká instalace zabezpečení, výhybek, trakce nebo kamer a osvětlení. To vše se musí na dálku spojit s dispečinkem.

Z centra jen za 15 minut

„Obyvatelům okolních domů by se tak mělo postupně ulevovat, protože většina prací se nyní soustředí do tunelu. V příštím roce už by práce neměly být tak hlučné,“ potvrdila mluvčí Dopravního podniku města Brno Hana Tomaštíková.

Tramvajový tunel spojí Starý Lískovec a Bohunice, kde se nachází univerzitní kampus a fakultní nemocnice, do nichž denně zamíří přes 40 tisíc lidí. V budoucnosti jim to bude trvat z centra jen patnáct minut, a to to díky přímé cestě bez křižovatek, které dopravu zpomalují. Místní s nadsázkou prohlašují, že se konečně dočkají svého prvního metra. To však bude jen 600 metrů dlouhé.

Stavba za téměř 1,5 miliardy korun musí být hotová příští rok na podzim – nejen kvůli dodržení termínů, ale také proto, že už je datum otevření vyraženo přímo do betonu na vjezdu do tunelu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

reklama