Britští elitní vojáci zabíjeli neozbrojené zajatce. Hlášení z Afghánistánu pak falšovali

Příslušníci britských speciálních jednotek SAS se v Afghánistánu podíleli na podezřelých úmrtích. Týmy SAS údajně zabíjely neozbrojené zajatce a falšovaly důkazy v hlášeních nadřízeným. Vojáci například umístili zbraně k tělu oběti, aby to vypadalo, že byla ozbrojená. Podle investigace BBC zveřejněné na webu takto britské jednotky za půl roku zabily 54 osob.

BBC analyzovala stovky stran provozních dokumentů SAS včetně hlášení z razií a přepadových misí v afghánské provincii Hílmand v letech 2010 a 2011. Jednotlivci, kteří sloužili s týmy SAS, vypověděli, že viděli příslušníky SAS zabíjet neozbrojené lidi při nočních raziích a pak k tělu mrtvého umístit zbraň. Několik zdrojů BBC řeklo, že týmy SAS mezi sebou soutěžily v tom, který provede více zabití.

Z interní emailové komunikace v nejvyšších místech speciálních jednotek vyplývá, že vedení mělo určitá podezření, ale nic neohlásilo vojenské policii, ačkoliv to je zákonná povinnost. Ministerstvo obrany konkrétní obvinění nekomentovalo a uvedlo, že „odmítnutí komentáře by nemělo být vykládáno jako přijetí pravdivosti (těchto) obvinění“.

Mluvčí ministerstva obrany BBC řekl, že britské jednotky v Afghánistánu sloužily odvážně a profesionálně a „podle těch nejvyšších standardů“.

Jednotka SAS, na kterou se BBC soustředila primárně, operovala v provincii Hílmand, jedné z nejnebezpečnějších v Afghánistánu, kde byly časté bombové útoky a ozbrojené přepady příslušníků Tálibánu. SAS odpovídala operacemi ve snaze „zabít nebo zajmout“ velitele Tálibánu a také se snažila narušovat sítě výrobců bomb.

Jak operace vypadaly?

Operace standardně vypadaly tak, že lidé ze zpravodajské služby identifikovali cíle a SAS pak v noci v oblasti provedla razii. Nejmenovaný zaměstnanec zpravodajské služby přítomný u výběru cílů v roce 2011 ovšem uvedl, že na seznamech se snadno mohli objevit i civilisté, jelikož jejich sestavování bylo problematické a uspěchané.

„Zaměstnanci dali dohromady seznam lidí, kteří podle nich patřili k Tálibánu. Po krátké diskuzi byl SAS předán rozkaz ‚zabít nebo zajmout‘,“ uvedl zdroj a pokračoval: „Neznamenalo to rovnou ‚zabijte je všechny‘, ale rozhodně byli pod tlakem. Soudy nad lidmi byly vykonávány rychle.“

Když jednotka, obvykle s využitím vrtulníku, dorazila na místo, vyvedla všechny z budovy ven a svázala jim ruce. Jednoho ze zajatců, muže, pak vzali zpět do budovy, aby asistoval při prohlídce domu, což je běžný postup, uvedla BBC. Důstojníkům speciálních jednotek začalo být později podezřelé, jak často se v hlášeních o razii objevuje, že dotyčný se při prohledávání domu pokusil na příslušníky SAS například zaútočit granátem, „natahoval se po pušce za závěsem“ nebo že „sáhl za matraci, vytáhl granát a pokusil se jej hodit“, takže bylo nutné jej zneškodnit.

„Naštěstí (ten granát) ale nevybuchl,“ stojí v interní e-mailové komunikaci vedení SAS. „To už je po osmé, co se to stalo... To prostě nevymyslíš!“ psali si mezi sebou důstojníci vedení speciálních jednotek. V jiných e-mailech hovoří o zprávách z misí jako o neuvěřitelných a mluví o „posledním masakru“ jednotky SAS.

Důkazy naznačují popravy

Žádné z podezření a důkazů však nebylo předáno vojenské policii. Podle zjištění BBC byly obavy důstojnického sboru založeny do složky s názvem „Neoficiální informace o mimosoudních zabitích“, která byla přístupná jen několika vysoce postaveným důstojníkům. Inkriminovanému týmu SAS bylo v Afghánistánu povoleno nasazení na dalších šest měsíců v roce 2012.

Novináři BBC navštívili několik domů, kde vojáci SAS provedli v letech 2010 a 2011 razie, při nichž došlo podle hlášení k přestřelce. BBC po konzultaci s balistickými experty uvádí, že stopy po kulkách necelého půl metru od země ve stěně domů naznačují mnohem spíše zabití popravením než vzájemnou střelbu.

V roce 2014 zahájila vojenská policie operaci Northmoor zaměřenou na 600 údajných přečinů, kterých se dopustily britské jednotky v Afghánistánu, včetně zabití provedených SAS. Vyšetřovatelé ale BBC řekli, že britská armáda jim bránila ve sběru důkazů. Operace Northmoor byla v roce 2017 omezena a v roce 2019 zcela uzavřena.

Podle ministerstva obrany nebyly nalezeny žádné důkazy o kriminálních činech. Členové investigativního týmu vojenské policie ale toto tvrzení odmítají.

Zpráva BBC o údajných přečinech britské SAS není první svého druhu. V Austrálii například soudní vyšetřování v roce 2020 přineslo důkazy o 39 nezákonných zabitích provedených členy australských speciálních jednotek v Afghánistánu i používání metody nastražené zbraně k ospravedlnění zabití.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska
Andrej Babiš

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu
Domácí

„Tomáš“ si už jede pro Putina. Co všechno umí tank, na který se Češi složili pro Ukrajinu

Český tank Tomáš vyráží proti ruským jednotkám na Ukrajině. Bojový stroj, na který se složilo přes 11 tisíc lidí, spadá do rodiny starších sovětských konstrukcí, stále ale dokáže nepříteli řádně zatopit. Darovaný tank T-72 Avenger se totiž dočkal poctivé modernizace a řady vylepšení oproti základní verzi. Navíc jde o vojenskou techniku, se kterou jsou ukrajinští vojáci velice dobře seznámení. S čím přesně budou mít Rusové na frontě tu čest?

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:59

Maďarsko: Cenový strop na ruskou ropu se nebude týkat ropovodů

07:27

ISW: Ukrajina pokračuje v souběžném postupu v Chersonské, Charkovské a Luhanské oblasti

06:53

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

06:22

Posílat Ukrajině těžkou techniku? Moskva to vnímá jako přímou hrozbu, komentoval krok USA ruský velvyslanec

Živě
ON-LINE: Ukrajinci dál postupují přes ruské linie, Zelenskyj popsal úspěch na frontě

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

O podporu koalice Spolu nestojím, řekl Hilšer. Rozhodnutí Fialova týmu ho ale překvapilo

Koalice Spolu vlastního kandidáta na Hrad nenominuje, podpoří místo toho trojici nezávislých adeptů. Není mezi nimi Marek Hilšer, senátor, který kandidoval už před pěti lety. Toho rozhodnutí vládní koalice podpořit ne jednoho, ale hned trojici kandidátů překvapilo. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Sám však o pomoc jakékoliv politické strany podle svých slov nestojí. Podobně se vyjádřila i Nerudová, kterou však premiér Petr Fiala (ODS) jako vhodnou kandidátku zmínil.

Prokletý Arsenal? Rosický je v TOP 10 nejčastěji zraněných hvězd, vítěz promarodil pět let

Brazilec Ronaldo, Marco Reus, Franck Ribéry, Arjen Roben nebo Tomáš Rosický. To jsou fotbalisté, kteří se nesmazatelně zapsali do paměti fanoušků po celém světě, navzdory tomu, že jejich tělo vytrvale stávkovalo. Všichni zmínění mají své místo v žebříčku nejčastěji zraněných hráčů nejlepších evropských lig. Smutné statistice vévodí Francouz Abou Diaby, který kvůli úrazům a rekonvalescenci přišel skoro o pět let kariéry.

V Česku přibyly další tisíce případů koronaviru. V nemocnici je nejvíc nakažených od dubna

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily 3 440 případů koronaviru, zatímco o týden dřív to bylo 4 212 případů. Jde o první mezitýdenní pokles v pracovní den od konce srpna, ubylo ale také testů. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl ze 1 723 na 1 434. Zhruba 1 800 lidí s covidem v nemocnicích je nejvíc od počátku dubna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.