Jedním z prvních cílů Tálibánu po srpnovém převzetí vlády nad Afghánistánem bylo vymýtit drogovou závislost. Jenže toho jeho členové dosahují krutým způsobem, kdy dotčené zavřou do bídně vybavených zařízení a nechávají je trpět hlady. Podle zahraničních médií se zoufalí pacienti neostýchají třeba ani toho, aby zabili kolegu a snědli jeho vnitřnosti.
Jde o paradox. Tálibánci velmi nelidsky trestají závislé, přitom oni sami údajně roky profitují z prodeje opia, kvůli kterému nyní lidé končí v jejich „nemocnicích“ na detoxu.
Jednotky radikálního hnutí dělají v posledních měsících zátahy na všech možných místech a z ulic vytahují tisíce bezdomovců, kteří mají problém s drogami. Britský Daily Mail informuje o tom, že léčící se osoby žijí v tak mizerných podmínkách, že pojídají trávu či chytají kočky a ty posléze jí. A že v jednom rozpadajícím se zařízení v Kábulu dokonce zašla situace až ke kanibalismu, protože je běžné, že lidé na místě umírají hlady.
Zéland po poprasku vpustí do země novinářku z Afghánistánu. Ženy se ujal Tálibán
Úřady Nového Zélandu oznámily, že se v zemi objevilo místo v karanténním centru, kterého může využít novinářka Charlotte Bellisová pro návrat do vlasti. Těhotná reportérka si dříve stěžovala, že její žádost o příjezd nikdo nevyslyšel a ona tak musela požádat o pomoc Tálibán.
Novináři z dánské stanice Danmarks Radio měli možnost nahlédnout do místa, kde se lidé zbavují svých závislostí. A při této příležitosti se několika pacientů vyptávali. „Zabili jsme člověka, rozdělali oheň a snědli jeho střeva,“ odpověděl jeden z vězněných. Jistý Abdul pak připojil zážitek z přilehlého parku. „Jeden muž uřízl kočce hlavu a snědl ji.“
Ani spánek nemají odvykající zdaleka komfortní. Údajně spí na jedné posteli ve třech. V rámci ještě větší dehumanizace navíc Tálibán oholil vězňům hlavy.
Afghánistán je dlouhodobě největším světovým dodavatelem nelegálního opia a heroinu – produkuje více než 80 procent.
Příjmy z opia tvoří základ toho, jak je Tálibán financován. Kromě krátkého propadu v roce 2001, kdy skupina poprvé převzala moc, obchod od roku 1999 neustále roste. Představitelé OSN uvedli, že Tálibán v letech 2018 až 2019 pravděpodobně vydělal více než 400 milionů dolarů na obchodu s drogami.
Právě v Afghánistánu je se závislostí velký problém. Skrze masivní produkci jsou drogy dostupnější než kdekoliv jinde, a tak pro místní je celkem snadné propadnout světu omamných látek. Problém se týká milionů lidí. Proto Tálibán přišel se slibem, že s nehezkou vizitkou zatočí, ovšem s nedostatečným financováním život závislým evidentně nezlepšuje. Spíše naopak...