reklama

Začíná nejhorší část pandemie. Berte omikron vážně, zasáhne každého, varuje Gates

S omikronem zřejmě vstupujeme do nejhorší části pandemie, varuje miliardář a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Vyzývá všechny, aby novou a infekčnější variantu nepodceňovali. Sám podle CNN zrušil většinu svátečních plánů. K tomu ostatně v Česku vybízela ve středu na tiskové konferenci i vláda Petra Fialy (ODS).

reklama

Gates na sociálních sítích v sérií příspěvků informoval, že kvůli variantě omikron ruší většinu svých svátečních plánů. „Omikron zasáhne každého z nás, mí přátelé se jím již nakazili,“ podotýká. Podle jeho předpovědi svět nyní zřejmě vstupuje do nejhorší části pandemie.

„Musíme variantu omikron brát vážně, dokud o ní nebudeme vědět více. I kdyby byla jen z poloviny tak závažná jako delta, čeká nás nejhorší nárůst, jaký jsme dosud zaznamenali,“ varuje Gates. Připomněl, že na vině je infekčnost omikronu. Právě rychlost jeho šíření mnohé šokuje. Miliardář sdělil, že se šíří rychleji než kterýkoliv jiný virus v historii. „Brzy bude ve všech zemích světa,“ pokračuje.

Omikronová vlna vydrží tři měsíce

Gates je toho názoru, že vlna, kterou omikron spustí, může ve Spojených státech trvat až čtvrt roku. „Tyto měsíce mohou být špatné, ale stále věřím, že pokud podnikneme správné kroky, pandemie může skončit v roce 2022,“ uvádí nadějně.

Do té doby by na sebe měli lidé dávat navzájem pozor. „Zejména na ty nejzranitelnější, ať už žijí na konci ulice, nebo v jiné zemi. Noste roušky, vyhýbejte se velkým shromážděním ve vnitřních prostorách a naočkujte se,“ prosí Gates.

Dodává, že právě třetí dávka vakcíny aktuálně představuje nejlepší ochranu. V USA se za poslední týden objevilo bezmála 150 tisíc nových případů denně, v nemocnicích se léčí necelá polovina z nich – přes 69 tisíc pacientů. Průměrně každý den v posledním týdnu podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo zhruba 1 300 pacientů.

„Díky vakcínám je covid nemocí, které lze z velké části předcházet. Vakcíny jsou navrženy tak, aby zabránily vážnému onemocnění nebo úmrtí lidí – a to se jim daří,“ zdůrazňuje. Přesto ho velmi trápí nerovnost v distribuci vakcín, píše web CNN. „Je srdcervoucí vědět, že lidé umírají na nemoc ne proto, že ji nelze zastavit, ale proto, že žijí v zemi s nízkými příjmy,“ míní s odkazem na bohatší země, které skupují dávky vakcíny pro posilující očkování.

Přesto se Gates snaží být optimistou. „Vím, že je frustrujicí vstupovat do dalšího svátečního období, kdy se nad námi vznáší covid. Ale nebude to trvat navždy. Jednou pandemie skončí – a čím lépe se o sebe budeme starat, tím dříve ta doba nastane,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama