Začíná nejhorší část pandemie. Berte omikron vážně, zasáhne každého, varuje Gates

Bill Gates na klimatické konferenci v Glasgow

S omikronem zřejmě vstupujeme do nejhorší části pandemie, varuje miliardář a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Vyzývá všechny, aby novou a infekčnější variantu nepodceňovali. Sám podle CNN zrušil většinu svátečních plánů. K tomu ostatně v Česku vybízela ve středu na tiskové konferenci i vláda Petra Fialy (ODS).

Gates na sociálních sítích v sérií příspěvků informoval, že kvůli variantě omikron ruší většinu svých svátečních plánů. „Omikron zasáhne každého z nás, mí přátelé se jím již nakazili,“ podotýká. Podle jeho předpovědi svět nyní zřejmě vstupuje do nejhorší části pandemie.

„Musíme variantu omikron brát vážně, dokud o ní nebudeme vědět více. I kdyby byla jen z poloviny tak závažná jako delta, čeká nás nejhorší nárůst, jaký jsme dosud zaznamenali,“ varuje Gates. Připomněl, že na vině je infekčnost omikronu. Právě rychlost jeho šíření mnohé šokuje. Miliardář sdělil, že se šíří rychleji než kterýkoliv jiný virus v historii. „Brzy bude ve všech zemích světa,“ pokračuje.

Omikronová vlna vydrží tři měsíce

Gates je toho názoru, že vlna, kterou omikron spustí, může ve Spojených státech trvat až čtvrt roku. „Tyto měsíce mohou být špatné, ale stále věřím, že pokud podnikneme správné kroky, pandemie může skončit v roce 2022,“ uvádí nadějně.

Do té doby by na sebe měli lidé dávat navzájem pozor. „Zejména na ty nejzranitelnější, ať už žijí na konci ulice, nebo v jiné zemi. Noste roušky, vyhýbejte se velkým shromážděním ve vnitřních prostorách a naočkujte se,“ prosí Gates.

Dodává, že právě třetí dávka vakcíny aktuálně představuje nejlepší ochranu. V USA se za poslední týden objevilo bezmála 150 tisíc nových případů denně, v nemocnicích se léčí necelá polovina z nich – přes 69 tisíc pacientů. Průměrně každý den v posledním týdnu podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo zhruba 1 300 pacientů.

„Díky vakcínám je covid nemocí, které lze z velké části předcházet. Vakcíny jsou navrženy tak, aby zabránily vážnému onemocnění nebo úmrtí lidí – a to se jim daří,“ zdůrazňuje. Přesto ho velmi trápí nerovnost v distribuci vakcín, píše web CNN. „Je srdcervoucí vědět, že lidé umírají na nemoc ne proto, že ji nelze zastavit, ale proto, že žijí v zemi s nízkými příjmy,“ míní s odkazem na bohatší země, které skupují dávky vakcíny pro posilující očkování.

Přesto se Gates snaží být optimistou. „Vím, že je frustrujicí vstupovat do dalšího svátečního období, kdy se nad námi vznáší covid. Ale nebude to trvat navždy. Jednou pandemie skončí – a čím lépe se o sebe budeme starat, tím dříve ta doba nastane,“ uzavřel.

Tagy: