reklama

Očkovat se jednou za půl roku? Naprostá maličkost a vůbec mi to nevadí, říká Hořejší

Očkovat se jednou za půl roku by mi nevadilo. Řekl to imunolog z Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj se nyní nacházíme v přechodném období, které může trvat i rok. „Tedy do chvíle, než se vyvine generace vakcín, která bude účinnější a vydrží déle,“ uvedl Hořejší.

reklama

„Často se setkávám s negativním názorem, že se budeme očkovat každého půl roku dál a dál. I kdyby to tak mělo být, mně by to vůbec nevadilo,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Hořejší.

„Teď se nacházíme v takové mezihře do doby, než se vyvinou účinné léky nebo nějaká nová generace vakcín, která bude účinnější a vydrží déle. Opakované očkování v tomto přechodném období, řekněme jednoho roku, by pro mě nepředstavovalo vůbec nic těžkého a nijak mi to neublíží. Je to naprostá maličkost,“ doplnil imunolog.

Reagoval tak na informaci, že Izrael chystá očkovat již čtvrtou dávkou, a to lidi starší 60 let a další ohrožené skupiny. Doporučil to tamní vládní expertní výbor. „Překvapilo mě to, zřejmě mají nějaká data,“ řekl Hořejší s tím, že pokud se opravdu ukáže, že je čtvrtá dávka užitečná, bylo by podle něj nejspíše vhodné je následovat. „Opět v tom budou pionýři,“ dodal imunolog.

Podle odhadů epidemiologů se omikronem v Česku nakazilo minimálně tisíc lidí. Nevyhne se očkovaným lidem ani těm, kteří už covid prodělali. „Předběžná data ukazují, že jediní, kteří jsou před omikronem chráněni, jsou lidé po třetí dávce očkování anebo ti, kteří prodělali covid a mají jednu nebo dvě dávky očkování. Naopak lidé, kteří mají dvě dávky očkování, jsou na tom prakticky stejně jako neočkovaní,“ uvedl v rozhovoru Hořejší.

Mimořádně infekční vir

Vláda Petra Fialy ve středu oznámila nová opatření. Mezi ně patří například povinné testování na školách dvakrát týdně, a to od nového roku. „Myslím si, že se těžko budeme bránit tomu, aby omikron nebyl převažující. Opatření to mohou zbrzdit, ale neubráníme se tomu. Je to mimořádně infekční varianta viru,“ podotkl Hořejší.

Oborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál se obecně k plošnému testování staví skepticky. „Bude to drahé a zjistíme to, co už víme, že se nám populace velmi rychle promoří. Proto bych doporučil každému chovat se k ostatním jako k potenciálně nakaženým, což nevadí u lidí, kteří nejsou tolik omikronem ohrožení, ale u ohrožených skupin by možná stál za to osobní lockdown. Testováním si nepomůžeme. Vyžene nám to obrovská čísla, kterých se budeme bát, ale dozvíme se jen to, co už víme, že máme populaci promořenou,“ uzavřel Dostál.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama