Žádný vtip. Slovenští amatéři z páté ligy poměří síly s účastníkem fotbalového MS

Přátelské utkání s Katarem nebude za normálních okolností pro většinu fotbalových reprezentací žádným prestižním trhákem. Jenomže národní tým ze státu v Perském zálivu letos hostí mistrovství světa, což automaticky znamená, že si na největší akci poprvé v historii zahraje. A zápas s účastníkem „mundialu“ očima mančaftu z páté slovenské ligy? To už je dost raritní záležitost.

Předpovídat výkony reprezentací na mistrovství světa je vždy ošemetné. A zvláště v případě Kataru se predikce vytvářejí extrémně těžko.

V rankingu Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) mu patří až 49. příčka. Česká republika je v žebříčku o 17 pozic výše, přesto si výběr z ropného království na rozdíl od Tomáše Součka a dalších na MS zahraje. Ba co víc, coby vyslanec hostitelské země automaticky zamířil do skupiny A jako nejvýše nasazený tým, takže se vyhne papírově nejtěžším soupeřům. Zahraje si s Ekvádorem, Senegalem a Nizozemskem.

Momentálně Katařané absolvují turné po Evropě, aby se tým plný „anonymních“ tváří pro domácí událost zocelil. Letos už hráli s Bulharskem a Slovinskem, teď čelili také klubům z elitních lig – belgickému Royalu Antverpy, španělské Mallorce a italským celkům Udinese, Laziu a Fiorentině.

Do této celkem zvučné společnosti se brzy vměstná dost nečekaná parta. Říká si TJ Partizán Domaniža a hraje až pátou nejvyšší soutěž na Slovensku. Mužstvo z regionu Horní Pováží a vesnice o 1 600 obyvatelích čeká velká sláva. Ačkoliv může být úroveň katarské reprezentace z mnoha stran zpochybňována, pro neznámý klub jde samozřejmě o velké sousto.

Je to realita?

Partizán o kuriózním střetnutí informoval na svém Facebooku s ceremoniálním úvodem „dámy a pánové“. Výkop je naplánovaný na 27. srpna do Vídně. A jak se domlouvá z pozice amatérů ze severozápadní skupiny páté slovenské ligy duel s účastníkem světového šampionátu?

DÁMY A PÁNI Tj Partizán Domaniža odohrá v Sobotu 27.8.2022 o 17:00 prípravný zápas vo Viedni a našim súperom bude...

Posted by Tj Partizán Domaniža on Monday, August 15, 2022

„Byla to čistá náhoda. Katar měl dohodnutého soupeře, ale ten zápas odřekl. Kataru zápasy domlouvá jedna manažerská skupina z Trnavy. A hledali někoho, kdo má v té době volno, kdo by mohl hrát. No a my v té době volno máme, protože z naší soutěže se odhlásily Bánovce. Zavolali nám, oslovili nás. Nejprve jsem si musel ověřit, jestli je to opravdu realita, a pak jsme se dohodli. Museli hledat narychlo někoho, komu je jedno, proti komu si zahrají,“ uvedl předseda klubu Milan Svoboda pro web Refresher.

Zajímavější příčina dohody se objevila v komentáři, který byl evidentně myšlen v nadsázce. „Volali jsme do Kataru ohledně ropy, chtěli jsme se zeptat, jestli by nám nedokázali dodávat něco levnějšího, protože ceny nafty a benzínu jsou nenormální. Momentálně s tím nedokázali nic udělat, ale nabídli nám zápas s nimi ve Vídni,“ napsal správce účtu Partizánu.

Možná si Katařané chtějí trochu zastřílet, protože hned čtyři z jejich sedmi letošních přátelských zápasů skončily remízou 0:0. Čeká je ale soupeř ve formě. V nové sezoně zatím Partizán hrál dva zápasy, oba vyhrál a má skóre 5:2. „Samozřejmě tam nepůjdeme dostat debakl, ale budeme hrát nejlépe, jak umíme,“ poznamenal Svoboda.

Tagy:
Slovensko Ekvádor MS ve fotbale Tomáš Souček FIFA fotbal Katar Česko sport Mistrovství světa v Kataru 2022 národní tým Mistrovství světa ve fotbale SK Rapid Wien TJ Partizán Domaniža katarská fotbalová reprezentace Katar Milan Svoboda