Fotbalový šampionát v Kataru přinese samé novoty. Klimatizované stadiony, první ženskou rozhodčí, podzimní termín, zákaz sexu pro nesezdané páry, žádné pití alkoholu… A také poloautomatické posuzování ofsajdů.
Technologie spolupracující s lidským okem bude celému světu naservírovaná 21. listopadu, kdy turnaj v zemi v Perském zálivu začíná. Mezinárodní fotbalový orgán FIFA je rozhodnutý používat systém i poté.
MS ve fotbale 2022
Nepůjde o úplnou premiéru, ostatně nasadit revoluční novinku bez ozkoušení na největší akci by bylo poměrně riskantní. Oficiální test proběhl loni na Arabaském poháru a mistrovství světa klubů. Jak novinka, za kterou už před lety loboval bývalý kouč Arsenalu Arsène Wenger, funguje? Zjednodušeně rychle a velmi přesně.
Místnost s videem bude dostávat automatické upozornění, když dojde na ofsajdovou situaci. Bleskově se na obrazovce objeví přesný bod, odkud šla přihrávka, stejně tak systém během pár sekund narýsuje ofsajdovou čáru. „Operátoři“ u videa musí potvrdit to, co jim systém vygeneroval, a sdělí konečně rozhodnutí hlavnímu sudímu.
Doposud mohl VAR (video asistent rozhodčího) používat pouze vysílací kamery k tomu, aby posoudil, zda bylo postavení hráče v pořádku, nebo se nacházel v „zapovězené“ zóně. S poloautomatickou ofsajdovou technologií se na scéně objevují speciální kamery umístěné na střeše. Budou moci sledovat všech 22 hráčů a vypočítat jejich přesnou pozici na hřišti. Na každém fotbalistovi bude 29 datových bodů pokrývajících všechny možné části těla. Aktéry na trávníku tak lze označit za běhající vysílačky.
👇 FIFA's new semi-automated offside technology explained pic.twitter.com/0lKrGzFYs8
— Football Daily (@footballdaily) July 1, 2022
Rovněž bude do oficiálního míče od společnosti Adidas s názvem Al Rihla (v překladu „cesta“) zabudovaný senzor odesílající data 500krát za sekundu, což umožňuje neomylně vyhodnotit moment, kdy balon opouští kopačku přihrávajícího fotbalisty. Tedy okamžik, který rozhoduje o tom, zda je hráč nacházející se okolo linie tvořené posledním bránícím fotbalistou druhého týmu v ofsajdu, nebo nikoliv. Během krátké chvíle tak vznikne precizní animace. Mimochodem, běžné kamery zvládnou jednu sekundu rozsekat „jen“ na 50 snímků.
V české Fortuna lize je od příchodu video asistenta rozhodčího proces posuzování ofsajdu velmi zdlouhavý. Chybí takzvaná kalibrovaná čára, a tak si osoby sedící v přenosovém voze pouští danou situaci pořád dokola a snaží se rozpitvat, jestli gól měl platit, nebo šlo o ofsajd. Zabere to často několik minut. I v Premier League, kde kalibrovaná čára nechybí, se čeká poměrně dlouho, průměrně 70 sekund. Díky umělé inteligenci by na šampionátu v Kataru mělo být jasno do 20 až 25 sekund.
Žádný sex během šampionátu v Kataru. Svobodní fanoušci pohlavním stykem riskují vězení
Všichni jsou vítáni, řekl organizační šéf nadcházejícího fotbalového šampionátu v Kataru Nasser Al-Khater. Prezident FIFA Gianni Infantino dodal, že se chystá nejlepší šampionát všech dob. Ne každý si ho ale užije tak, jak by si přál. Britský web Daily Star přišel s tím, že nemanželský sex fanoušků – kterých do dějiště dorazí desetitisíce – může být potrestán až sedmi lety za mřížemi.
Není prostor pro jakékoliv překroucení či upravení pravdy. Vše, co se bude řešit na trase videooperátor–rozhodčí, bude promítáno na stadionech na velkoplošných obrazovkách a „poteče“ do televizního vysílání.
Collina: Roboti? Tak to není
To, co bude vedle „goal line technology“ přezkoumávání penaltových situací či zákroků na potenciální červenou kartu zanedlouho k vidění na mistrovství světa, svádí k tomu říct si, že rozhodčí snad ani nejsou na hřišti třeba. Českými fanoušky neoblíbený bývalý sudí Pierluigi Collina, předseda rozhodcovské komise FIFA, však odmítá, že by se z jeho následovníků stávali nepotřební muži a nepotřebné ženy – protože Stéphanie Frappartová bude v Kataru průkopnicí, vůbec první sudí-dámou na chlapském MS.
„Slyšíme o robotických rozhodčích a podobné věci. Chápu, že se z toho dobře novinářům dělají tituly, ale tak to není,“ vykládal Collina. „Rozhodčí jsou při utkání stále zapojeni do rozhodovacího procesu, protože poloautomatický ofsajd dává odpověď pouze v případě, že míč zahraje hráč, který byl v ofsajdové pozici. Ale do jaké míry se daný fotbalista zapojil do akce, zůstává v gesci rozhodčího,“ pokračoval.
Tak či tak, katarský mundial bude přelomovou fotbalovou událostí, a to v mnoha ohledech.