Zadržení Fica bylo PR krokem. Vláda ho volá zpět k moci, říká slovenský expert

Šlo o PR krok. Přesně tak zhodnotil čtvrteční zadržení bývalého slovenského premiéra Roberta Fica expert Jaroslav Daniško. Policie Fica obvinila z trestného činu podněcování k trestnému činu. Důvodem bylo podle policie porušení zákazu shromažďování, který v zemi platí v rámci nouzového stavu. Fico totiž na čtvrtek svolal protestní jízdu automobilů proti vládě a proti prezidentce Zuzaně Čaputové.

Roberta Fica už policie propustila. Prohlásil, že ho obvinili z podněcování k trestnému činu. Fico přitom už v úterý informoval, že se protest uskuteční v souladu se zákonem.

„Myslím si, že podstata obvinění nespočívá v nějakém úzkoprávním definování toho, jestli zorganizoval či nezorganizoval nějaký protest. Ta podstata je politická. Ficovi se daří organizovat nějaké činnosti a vládní orgány proti němu zasahují a de facto mu neustále zvyšují procenta,“ zhodnotil redaktor Denníku Štandard Jaroslav Daniško.

„Fico zorganizoval protest, to je pravda, byl však zorganizovaný způsobem, který nijak neohrožuje epidemickou situaci. Vláda ho volá zpět k moci,“ doplnil slovenský expert.

Podle něj šlo o PR krok. „Je to PR krok. Snaha dostat se do médií a prosadit se. Tento protest v autech byl velmi omezený, zúčastnilo by se ho 50 aut a kdyby policie proti tomuto protestu nezasáhla, nezískal by mediální sledovanost. Neinformovala by o tom ani česká média,“ uvedl Daniško.

Trestného činu podněcování se podle slovenského zákona dopustí ten, kdo veřejně podněcuje k trestnému činu, nebo vyzývá k hromadnému neplnění důležité povinnosti či podněcuje k závažnému porušení veřejného pořádku. Pachateli v takovém případě hrozí dvouleté vězení. Samotnou protestní jízdu automobilů slovenskou metropolí, kterou provázelo troubení klaksonů, Ficova strana vysílala na sociální síti.

Směr-SD, který po loňských volbách skončil v opozici po předchozím dlouholetém vládnutí, vystupuje proti vládě i kvůli opatřením v souvislosti k koronavirovou nákazou. Sám Fico se opakovaně postavil proti zvýhodňování osob naočkovaných proti covidu a vakcíny proti tomuto onemocnění označil za byznys farmaceutických firem.

V posledním období Fico také silně kritizuje prezidentku Čaputovou, kterou označuje za mluvčí vlády kvůli jejímu údajnému vstřícnému postoji vůči kabinetu premiéra Eduarda Hegera.

Tagy:
policie Slovensko bývalý premiér trestný čin zadržení protesty Zuzana Čaputová Robert Fico vláda Eduard Heger Jaroslav Daniško SMER - sociálna demokracia