Odměnu 200 eur za očkování bere část Slováků jako důkaz, že vakcína je podvod

Sotva mezinárodní silnice E75 protne v prudkém klesání Jablunkovský průsmyk a česko-slovenskou hranici, rapidně poklesne i podpora očkování. V příhraničním okrese Čadca se proti covidu plně očkovalo jen 38 procent Slováků. „Kdyby vakcína byla dobrá věc, proč by mi stát nabízel 200 eur za očkování? Je to spíš důkaz, že něco není v pořádku,“ uvažuje nad aktuální vládní pobídkou 71letý Karol Budoš z příhraniční obce Čierne při Čadci.

Reakce dosud neočkovaných slovenských seniorů na finanční stimul vlády je spíš negativní. Kabinet rozhodl, že kdo z věkové skupiny 60+ přijme do 31. prosince alespoň první dávku vakcíny, bude odměněn částkou 200 eur (5 200 Kč). „Kdybych měl v účinky vakcíny důvěru, klidně si za tu injekci i zaplatím. Ale je mi podezřelé, že bych měl za přijetí vakcíny ještě dostat peníze,“ říká 71letý Karol Budoš z obce Čierne v okrese Čadca. Vyhlášený regionální krajinář, který maluje scenérie na slovenské straně Beskyd, jimž se říká Kysucké Beskydy. Důvěra ve vakcínu je na Kysucích prachmizerná.

Čipování horalů z Kysuc

Karol Budoš vyráží každý den na procházky, často také směrem k hranici. Na beskydském hřebeni nad obcí se dokonce rýsují obrysy české osady Hrčava. „Včera jsem na procházce mluvil tak s asi deseti sousedy od nás z Čierne. A jeden vedle druhého byl proti očkování, já tady v obci vůbec od nikoho neslyším, že by byla vakcína dobrá věc,“ vypráví 71letý malíř.

Nepoužívá internet, nemá Facebook, ale spiklenecké teorie ze sociálních sítí se donesou i k němu. „Říká se, že je to také o manipulaci s lidmi, že do nás něco dají, aby nás mohli lépe ovládat. Že je to zdraví nebezpečná věc, že se po vakcíně i umírá, prostě to není nic dobrého,“ tlumočí, co slýchává od sousedů.

Teorie o čipování horalů má v obci silný ohlas. Hlásá ji totiž předák slovenských extremistů Marian Kotleba, který v obci Čierne získal v loňských parlamentních volbách 15 procent hlasů.

Senior Karol Budoš si proto naordinoval vlastní prevenci. „Nikam mezi lidi teď nechodím, jen občas do obchodu. A denně na dlouhé procházky, každé ráno se také sprchuji studenou vodou,“ vysvětluje. Že se infekcí COVID-19 může nakazit právě v obchodě či dokonce během hovorů se sousedy, to si nepřipouští.

Místní krajinář je vydán napospas fake news, osvěta se v obci Čierné nekoná. „Kdyby tady měl přednášku nějaký lékař a snažil se mi vysvětlit, že očkování je super věc, tak bych nad vakcínou možná i přemýšlel,“ přizná během diskuse lidový umělec. Je to začarovaný kruh, zdejší domorodci se vzájemně podporují, že vakcína je zlo. A finanční pobídka vlády to prý jen dokazuje.

Peníze mohou očkování ještě uškodit

Úterní vydání slovenských novin Denník N přineslo i první bilanci, jak senioři reagují na pobídku 200 a 300 eur. Ta vyšší částka bude vyplácena šedesátníkům a starším, kteří už mají dvě dávky vakcíny a do konce roku se zaregistrují na aplikaci třetí dávky. Odměna pro dosud neočkované 200 eur však nemá valnou odezvu. Odmítače nelze jen tak uplatit, aby si injekci nechali píchnout.

Behaviorální analytik společnosti Mindworx Matej Šucha se pro Denník N vyjádřil, že finanční příspěvek zájem o očkování ještě přibrzdí. „Je to špatné řešení. Motivace lidí je obecně velmi křehká záležitost, a kdykoliv se do toho vnese i finanční pobídka, je to velké riziko. A může tak být zničena i původní motivace,“ myslí si Šucha.

S větší důvěrou by odměna pro seniory byla přijímána na počátku letošního roku při zahájení očkování. Přesvědčovat přesvědčené odmítače se ale zřejmě nepodaří ani penězi. Týden po ohlášení finančního příspěvku počet seniorů, kteří si přišli pro první vakcínu, paradoxně klesl.

V týdnu před oznámením odměn si pro první dávku přišlo na celém Slovensku 8 131 seniorů v kategorii 60+. Za uplynulý týden to však bylo jen 5 583 lidí ve stejné věkové skupině. Důchodce tak zřejmě k vakcinaci donutí jen zákon o povinném očkování, o kterém se na Slovensku zatím jen přemítá.

Politická hra Roberta Fica

Kysucká nemocnice v Čadci hlásí stav nouze. Na covidových odděleních aktuálně leží 99 pacientů, v regionu už infekci podlehlo 330 občanů. „To je, jako by vymřela celá jedna vesnice na Kysucích, třeba Rudinka, která má asi 350 obyvatel,“ uvažuje Lenka Drahňáková, novinářka z Čadci. Ve špitále pomáhá armáda, každý den je tam doma smrt. Nejhorší byl letošní 17. listopad, kdy v malé nemocnici zemřelo na covid šest pacientů. „Na Kysucích postupně přicházíme o prarodiče,“ varují regionální Kysucké noviny.

Mladá maminka Julia Mojaková z obce Čierne při Čadci patří k výjimkám. „Už jsem byla na třetí dávce, nechci zbytečně riskovat,“ říká. Proč podobně neuvažují i její sousedé, na to má několik odpovědí. „Jednou z příčin je i politika a politické priority zdejších voličů,“ míní.

Na Kysucích mají největší podporu dvě strany: sociální demokraté (Smer-SD) Roberta Fica a neofašistická strana Kotlebovci (Ľudová strana Naše Slovensko) Mariana Kotleby. „A právě tyto strany ostře napadají smysl očkování,“ říká Julia Mojáková.

Postoj Roberta Fica je pro Slovensko překvapením, jeho projevy na demonstracích odmítačů dokonce připomínaly extrémistickou rétoriku českého antivaxera Lubomíra Volného (Volný blok).

Šťastné Vánoce, hlavně zdravíčko

V kysucké obci Čierne je těžké narazit na další příznivce očkování. Náhodně oslovení jsou vždy odmítači, platí to i o 62letém Jozefu Straniavovi. „Jsem v předčasném důchodu. Do práce nechodím, hospody jsou v nouzovém stavu zavřené a do zahraničí nejezdím. Tak proč bych se očkoval? Kdo se cítí zdravý, ten se přece očkovat nemusí,“ myslí si.

Oponuji, že covid si za své oběti občas vybírá i úplně zdravé. „Nikomu nebráním, ať se očkuje. Ale já to do sebe dávat nebudu,“ stojí si za svým někdejší sklenář. Ani bonus 200 eur od vlády s ním nepohne. „Pěkné Vánoce,“ popřeje mi Straniava na rozloučenou u obrovského adventního věnce v centru obce. „Pěkné Vánoce a hodně zdravíčka, já už jsem třikrát očkovaný,“ odpovídám a nenápadně tak agituji za vakcinaci. „Já tu vakcínu opravdu nepotřebuji,“ reaguje kysucký horal.

Ten spor bychom asi mohli vést donekonečna. Snad budou nadcházející Vánoce opravdu šťastné. Pro nás oba i pro celé bývalé Československo...

Tagy: