reklama

Záhada na odvrácené straně Měsíce. Čínské vozítko vyfotilo podivný objekt a míří k němu

Čínský rover Yutu-2 zachytil na odvrácené straně Měsíce záhadný objekt. Fotografii pořídil během průzkumu okolí kráteru Von Kármán. Překvapivě souměrné těleso ve tvaru krychle teď vědcům nedá spát a netrpělivě čekají, až se k němu robotické vozítko dostane blíže.

reklama

Objekt ve tvaru krychle zachytilo čínské lunární vozítko během cesty okolo zmiňovaného kráteru zhruba ve vzdálenosti 80 metrů, informuje web Space.com. Informační kanál Our Space, který spadá pod Čínskou národní vesmírnou agenturu, mluví o „záhadné boudě“.

Nikdo zatím neví, o co se může jednat. Robotické vozítko totiž bylo při pořízení snímku příliš daleko. K bližšímu prozkoumání objektu ale hned tak nedojde. Podle expertů bude roveru trvat dva až tři měsíce, než se dostane na potřebnou vzdálenost.

Vědci tak s napětím očekávají, co se ze záhady vyklube. Příznivce teorií o mimozemském životě už ale stihl zklamat novinář Andrew Jones, který se specializuje na vesmír a pozorně sleduje čínský vesmírný program. Podle něj se totiž rozhodně nejedná o výtvor mimozemšťanů. Jones si myslí, že by mohlo jít o kus balvanu, který je pozůstatkem nárazu cizího tělesa do povrchu Měsíce.

S nadsázkou se k objevu postavil i kanál Our Space, když žertoval o domečku pro mimozemšťany nebo pozůstatcích jiné vesmírné lodě.

Vozítko Yutu-2 je součástí čínské lunární mise Čchang-e 4, která má za úkol prozkoumat odvrácenou stranu Měsíce. Sonda na měsíci přistála na začátku ledna 2019. Rover od té doby po povrchu našeho nejbližšího vesmírného souseda najezdil okolo 840 metrů. Podle čínských odborníků funguje Yutu-2 navzdory extrémním výkyvům teploty stále velice dobře.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama