reklama

Zájem o hypotéky atakuje historická maxima. Letošní září překonalo rekord z roku 2018

Hlad po úvěrech na bydlení neslábne. Banky v září poskytly hypotéky v objemu přes 22 miliard korun. To je asi čtyři miliardy korun nad pětiletým průměrem a nejvíce od června 2017. Pravděpodobně také padne rekord roku 2016, kdy banky půjčily na hypotečních úvěrech celkem 225,8 miliardy korun. Za vysokým zájmem o tento typ půjček stojí také další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték.

reklama

S objemem v září poskytnutých hypoték ve výši 22,05 miliardy korun je hypoteční trh již jen krůček od rekordu z roku 2016. K jeho pokoření stačí, aby banky ve zbývajících třech měsících  roku poskytly hypoteční úvěry už jen za 53,5 miliardy korun. Vyplývá to z dat společnosti Fincentrum Hypoindex. Letošní září se stalo pátým nejsilnějším měsícem v historii sledování těchto údajů a z hlediska objemu poskytnutých hypotečních úvěrů se stalo nejúspěšnějším zářím vůbec.

Koronavirová krize jako by se hypoték vůbec netýkala, a jako by pro hypoteční trh v ČR byla dokonce živou vodou. Je tak stále pravděpodobnější, že letošek bude z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték historicky zcela rekordní. Za letošní leden až září mají lidé v ČR napůjčováno na hypotékách 172,4 miliardy korun. Meta 225,8 miliardy z před čtyř let je tedy letos překonatelná,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podmínkou je, že v posledním kvartále zájem o hypotéky výrazně neopadne. To je ale podle Kovandy málo pravděpodobné.

Hypotéky ještě zlevní

Hypoteční úvěry pokračovaly v září ve zlevňování. Průměrná úroková sazba oproti srpnu klesla o 0,04 procentního bodu na 2,07 procenta. To je nejnižší úroveň od září 2017. „Hypotéky zlevňují v důsledku koronavirové krize, která vedla k prudkému propadu tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvíjejí úročení hypoték. Česká národní banka rovněž během jara prudce snížila své úrokové sazby, aby tak ekonomiku v čase krize nedusila,“ dodal Lukáš Kovanda.

Trh s hypotečními úvěry je jeden z mála segmentů tuzemské ekonomiky, kde se již stihla projevit ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru. A to právě poklesem úrokových sazeb. Zájem o hypotéky je ovšem živen také stále poměrně solidní situací na trhu pracovním. Češi totiž zatím hromadně o práci, a tedy ani o příjmy nepřicházejí. Zaměstnanost drží na poměrně vysoké úrovni vládní podpůrné programy.

„Bankám umožňuje hypotéky zlevňovat i to, že díky vládní podpoře ekonomiky zatím nadále klesá podíl takzvaných nevýkonných, tedy například nesplácených hypoték,“ upozornil dále Lukáš Kovanda. V srpnu činil jejich podíl jen 0,84 procenta, což je historické minimum. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank by úrokové sazby mohly jít ale ještě níže. „Pravděpodobně zamíří pod úroveň dvou procent. Tržní úrokové sazby se stále drží na poměrně nízkých úrovních,“ uzavřel Kovanda. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera ale historická minima zůstanou nepokořena. „Banky budou muset dříve či později zohlednit větší míru rizika. Podíl nesplácených úvěrů se patrně zvýší, není ale zřejmé, jak výrazně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu stokilogramového granátu z druhé světové války. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu, uvedla policie na Twitteru. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama