reklama

Zájem o hypotéky atakuje historická maxima. Letošní září překonalo rekord z roku 2018

Hlad po úvěrech na bydlení neslábne. Banky v září poskytly hypotéky v objemu přes 22 miliard korun. To je asi čtyři miliardy korun nad pětiletým průměrem a nejvíce od června 2017. Pravděpodobně také padne rekord roku 2016, kdy banky půjčily na hypotečních úvěrech celkem 225,8 miliardy korun. Za vysokým zájmem o tento typ půjček stojí také další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték.

reklama

S objemem v září poskytnutých hypoték ve výši 22,05 miliardy korun je hypoteční trh již jen krůček od rekordu z roku 2016. K jeho pokoření stačí, aby banky ve zbývajících třech měsících  roku poskytly hypoteční úvěry už jen za 53,5 miliardy korun. Vyplývá to z dat společnosti Fincentrum Hypoindex. Letošní září se stalo pátým nejsilnějším měsícem v historii sledování těchto údajů a z hlediska objemu poskytnutých hypotečních úvěrů se stalo nejúspěšnějším zářím vůbec.

Koronavirová krize jako by se hypoték vůbec netýkala, a jako by pro hypoteční trh v ČR byla dokonce živou vodou. Je tak stále pravděpodobnější, že letošek bude z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték historicky zcela rekordní. Za letošní leden až září mají lidé v ČR napůjčováno na hypotékách 172,4 miliardy korun. Meta 225,8 miliardy z před čtyř let je tedy letos překonatelná,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podmínkou je, že v posledním kvartále zájem o hypotéky výrazně neopadne. To je ale podle Kovandy málo pravděpodobné.

Hypotéky ještě zlevní

Hypoteční úvěry pokračovaly v září ve zlevňování. Průměrná úroková sazba oproti srpnu klesla o 0,04 procentního bodu na 2,07 procenta. To je nejnižší úroveň od září 2017. „Hypotéky zlevňují v důsledku koronavirové krize, která vedla k prudkému propadu tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvíjejí úročení hypoték. Česká národní banka rovněž během jara prudce snížila své úrokové sazby, aby tak ekonomiku v čase krize nedusila,“ dodal Lukáš Kovanda.

Trh s hypotečními úvěry je jeden z mála segmentů tuzemské ekonomiky, kde se již stihla projevit ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru. A to právě poklesem úrokových sazeb. Zájem o hypotéky je ovšem živen také stále poměrně solidní situací na trhu pracovním. Češi totiž zatím hromadně o práci, a tedy ani o příjmy nepřicházejí. Zaměstnanost drží na poměrně vysoké úrovni vládní podpůrné programy.

„Bankám umožňuje hypotéky zlevňovat i to, že díky vládní podpoře ekonomiky zatím nadále klesá podíl takzvaných nevýkonných, tedy například nesplácených hypoték,“ upozornil dále Lukáš Kovanda. V srpnu činil jejich podíl jen 0,84 procenta, což je historické minimum. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank by úrokové sazby mohly jít ale ještě níže. „Pravděpodobně zamíří pod úroveň dvou procent. Tržní úrokové sazby se stále drží na poměrně nízkých úrovních,“ uzavřel Kovanda. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera ale historická minima zůstanou nepokořena. „Banky budou muset dříve či později zohlednit větší míru rizika. Podíl nesplácených úvěrů se patrně zvýší, není ale zřejmé, jak výrazně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama