reklama

Zájem o hypotéky atakuje historická maxima. Letošní září překonalo rekord z roku 2018

Hypoteční úvěry v září opět mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba dosáhla 2,07 procenta a ještě bude mírně klesat.
Zdroj: Profimedia.cz

Hlad po úvěrech na bydlení neslábne. Banky v září poskytly hypotéky v objemu přes 22 miliard korun. To je asi čtyři miliardy korun nad pětiletým průměrem a nejvíce od června 2017. Pravděpodobně také padne rekord roku 2016, kdy banky půjčily na hypotečních úvěrech celkem 225,8 miliardy korun. Za vysokým zájmem o tento typ půjček stojí také další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték.

reklama

S objemem v září poskytnutých hypoték ve výši 22,05 miliardy korun je hypoteční trh již jen krůček od rekordu z roku 2016. K jeho pokoření stačí, aby banky ve zbývajících třech měsících  roku poskytly hypoteční úvěry už jen za 53,5 miliardy korun. Vyplývá to z dat společnosti Fincentrum Hypoindex. Letošní září se stalo pátým nejsilnějším měsícem v historii sledování těchto údajů a z hlediska objemu poskytnutých hypotečních úvěrů se stalo nejúspěšnějším zářím vůbec.

Koronavirová krize jako by se hypoték vůbec netýkala, a jako by pro hypoteční trh v ČR byla dokonce živou vodou. Je tak stále pravděpodobnější, že letošek bude z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték historicky zcela rekordní. Za letošní leden až září mají lidé v ČR napůjčováno na hypotékách 172,4 miliardy korun. Meta 225,8 miliardy z před čtyř let je tedy letos překonatelná,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podmínkou je, že v posledním kvartále zájem o hypotéky výrazně neopadne. To je ale podle Kovandy málo pravděpodobné.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů od počátku roku 2019 (v procentech p.a.)
Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů od počátku roku 2019 (v procentech p.a.)
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Hypotéky ještě zlevní

Hypoteční úvěry pokračovaly v září ve zlevňování. Průměrná úroková sazba oproti srpnu klesla o 0,04 procentního bodu na 2,07 procenta. To je nejnižší úroveň od září 2017. „Hypotéky zlevňují v důsledku koronavirové krize, která vedla k prudkému propadu tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvíjejí úročení hypoték. Česká národní banka rovněž během jara prudce snížila své úrokové sazby, aby tak ekonomiku v čase krize nedusila,“ dodal Lukáš Kovanda.

K tématu

Trh s hypotečními úvěry je jeden z mála segmentů tuzemské ekonomiky, kde se již stihla projevit ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru. A to právě poklesem úrokových sazeb. Zájem o hypotéky je ovšem živen také stále poměrně solidní situací na trhu pracovním. Češi totiž zatím hromadně o práci, a tedy ani o příjmy nepřicházejí. Zaměstnanost drží na poměrně vysoké úrovni vládní podpůrné programy.

„Bankám umožňuje hypotéky zlevňovat i to, že díky vládní podpoře ekonomiky zatím nadále klesá podíl takzvaných nevýkonných, tedy například nesplácených hypoték,“ upozornil dále Lukáš Kovanda. V srpnu činil jejich podíl jen 0,84 procenta, což je historické minimum. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank by úrokové sazby mohly jít ale ještě níže. „Pravděpodobně zamíří pod úroveň dvou procent. Tržní úrokové sazby se stále drží na poměrně nízkých úrovních,“ uzavřel Kovanda. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera ale historická minima zůstanou nepokořena. „Banky budou muset dříve či později zohlednit větší míru rizika. Podíl nesplácených úvěrů se patrně zvýší, není ale zřejmé, jak výrazně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Kultura

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii v sobotu při udílení cen Český lev dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským. Nejlepším celovečerním filmem roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán.

Partie

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Budou stačit dosavadní – už tak dost tvrdá – opatření v boji proti koronaviru? A unese to česká ekonomika? Nejen o těchto tématech budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V další části pořadu budou mimo jiné hovořit hejtmani o českém zdravotnictví.

Policista pomáhající v nemocnici: Zdravotníci si sahají na dno, přesto je urážejí
Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel
Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců
Štěstí přeje posilněným. Muž si chtěl pořídit selfie a hazardoval se životem
S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Neoblomná policie. Chůva nesměla jet hlídat dítě zdravotnici, doklad měla
Další články
reklama
reklama