CNN Prima News úroková sazba

úroková sazba

Výpis příspěvků ke štítku „úroková sazba“

Hořký výhled pro mladé. Na hypotéky nedosáhnou a spásu nenajdou ani v nájmu, varují experti

Mladé lidi nečeká v souvislosti s bydlením příliš růžová budoucnost, upozornili na to experti během středečního Summitu stavebního rozvoje v Praze, který uspořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj. Kvůli vysokým úrokovým sazbám totiž jen tak nedosáhnou na hypotéky. Odpovědí pro ně ale není ani nájemní bydlení, jelikož také zde je očekáván výrazný nárůst cen. Řešením je podle expertů pouze snížení úrokových sazeb.

Stavebnictví je v těžkém útlumu. Hrozí dluhová krize a porostou ceny nájmů, varují experti

Sektor stavebnictví se dostává do velké krize. Vysoké úrokové sazby a ceny stavebních materiálů způsobují propad zájmu o nové byty, a developerské společnosti tak své stavební projekty odkládají. Experti na Summitu stavebního rozvoje, který ve středu pořádalo v Praze Sdružení pro architekturu a rozvoj, tak varovali, že to může vést k dluhové krizi či k růstu cen nájemního bydlení.

Jak chránit úspory před inflací? Podívejte se na nejvýhodnější spořicí účty v Česku

S ochranou peněz proti vysoké inflaci si láme hlavu řada lidí už několik měsíců. Banky proto nabízejí řadu produktů, které přinášejí i různé míry rizika. Jedním z nejbezpečnějších jsou spořicí účty, které konzervativně chrání úspory běžných střadatelů. Banky nabízejí nejlepší úroky okolo šesti procent. Lidé ale mohou očekávat, že příznivá nabídka na trhu nebude dlouho trvat. Úrokové sazby se totiž kvůli klesající inflaci snižují například na termínovaných vkladech.

Konsolidační balíček měl přijít před 25 lety, řekl ekonom. Popsal, kdo může za inflaci

Zpoždění představení konsolidačního balíčku, který má uzdravit tuzemské finance, činí zhruba 25 let. Týdny už teď nehrají roli. V pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Ladislav Tajovský, podle kterého vláda řeší složitou ekonomickou situaci pozdě. Za viníka vysoké inflace označil nízké úrokové sazby, které v minulých letech udržovala nejen Česká národní banka, ale i její zahraniční kolegyně.

Těžké časy kvůli hypotékám. Statisíce Čechů čeká refinancování, experti radí, jak na to

Pokud jste si vzali hypotéku v letech 2018 až 2021, tedy v době výrazně přívětivějších úroků než nyní, zřejmě vás v blízké době nemine vyjednávání o jejím refinancování. Zatímco před dvěma lety průměrná úroková sazba hypoték činila necelá dvě procenta, dnes je to 6,3 procenta. Protože experti předpovídají její pokles, doporučují fixovat pouze krátkodobě.

KOMENTÁŘ: Investujte a spořte na důchod. Za peníze, které nemáte a ani vám je nepůjčí

Z rad odborníků přechází zrak. Pokud chcete důstojný důchod, nespoléhejte se pouze na stát. Spořte a investujte, dnešní doba nabízí nespočet možností. Druhou stranu mince vám však experti už málokdy prozradí. Slavné 21. století je k mladým lidem, kupříkladu dnešním dvacátníkům, dosti nehostinné. O vlastní nemovitosti si mohou nechat zdát, na hypotéku nedosáhnou a na spoření mnohdy finance nezbývají. A to je jen špička ledovce. Kudy tedy vede cesta k příjemnému stáří?

Kohout: Čekat od ČNB zdolání inflace je naivní. Rezignovali na svoji funkci, říká Zlámalová

Panuje naivní představa rozšířená i mezi ekonomy a širokou veřejností, že Česká národní banka (ČNB) může zvýšit úrokové sazby a najednou z čista jasna bude po inflaci. Tak to ale nefunguje. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Pavel Kohout. Připomněl situaci z konce 90. let. Analytička Lenka Zlámalová doplnila, že ČNB podle ní rezignovala na plnění svého mandátu cenové stability.