
Po autonehodě utrpěl Matěj popáleniny téměř na celém těle. Přežil jen zázrakem
Dobrá zpráva, ceny nemovitostí by mohly klesnout o 10 až 20 procent. Tak vnímá rozhodnutí centrální banky nezvyšovat základní úrokovou sazbu realitní makléř Jiří Hanousek. Finanční poradce Oldřich Beránek ale varuje před 20% inflací. Lidé podle něj nejlépe ochrání své úspory konzervativními investicemi, poradil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Zastánci zdanění nepřiměřených zisků bank získávají do svých rukou velkou zbraň. Finanční instituce působící na českém trhu totiž vykazují v porovnáním s loňským prvním pololetím výrazně lepší čísla. Analytici oslovení redakcí CNN Prima NEWS však před cestou sektorové daně pro banky varují.
Nové složení rady České národní banky nechalo úrokovou sazbu na 7 procentech. Jaký to bude mít dopad na naše peněženky? V Hlavních zprávách rozhodnutí ČNB okomentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rada jednala po personální obměně a poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem zvyšování sazeb. Šlo o první ponechání sazeb po sedmi nadstandardních zvýšeních základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Měly by se úrokové sazby zvyšovat a má to opravdu vliv na růst inflace? V pořadu Zprávy PLUS o tom diskutoval poslanec Patrik Nacher (nestraník za ANO) a senátor Tomáš Goláň (ODS).
Desetitisíce lidí čekají nepříjemné starosti. Končí jim totiž fixace stávajících hypoték. Půjčky na bydlení přitom zdražují každý měsíc kvůli zásahům České národní banky. Spolu s vyššími cenami záloh za energie se tak může pro řadu domácností jednat o citelný zásah do rodinných rozpočtů. Banky svým klientům proto radí, aby začali řešit konec fixace i několik měsíců předem.
Průměrná úroková sazba u hypoték v červnu vzrostla na 5 % a zřejmě se bude ještě zvyšovat. Banky a spořitelny za stejné období poskytly na bydlení úvěry v objemu 19,3 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o 65% propad. Podle ekonoma Lukáše Kovandy potrvá současná ekonomická krize zhruba dva roky. Následně hypotéky opět zlevní.
Hypotéky jsou nejdražší za pět let. Kvůli zvyšující se úrokové sazbě, která je aktuálně na 6,25 procenta, prudce rostou i měsíční splátky. Na hypotéku a vlastní bydlení dosáhne výrazně méně lidí než před rokem. Ekonomové ale radí vydržet a těžké období přečkat.
Průměrná nabídková úroková sazba u hypotečních úvěrů se přehoupla přes šestiprocentní hranici. Úvěry na bydlení jsou tak nejdražší za posledních 13 let. Nově složená bankovní rada České národní banky by mohla být garantem, že hypoteční sazby po nějakou dobu nevzrostou. Záležet ovšem bude na vývoji inflace.
V bankovní radě České národní banky strávil Vojtěch Benda šest let. Miloš Zeman jej však už na druhý mandát nejmenoval, přestože mohl. Za zvyšováním úrokových sazeb coby protiinflačním nástroji si stojí a nevidí jinou možnost, jak by centrální banka proti dvoucifernému růstu cen mohla bojovat. Jasně tak odmítá názor jak prezidenta Zemana nebo ekonoma Jana Švejnara, podle něhož zvyšování úroků inflaci naopak podněcuje. „Fascinuje mě, že tak vzdělaný ekonom může říkat takový nesmysl, který přivedl kdysi prosperující tureckou ekonomiku k hrozivě pádivé inflaci,“ říká bývalý radní ČNB v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Každá osmá domácnost s hypotékou bude nejspíše muset řešit, kde vezme na splátky peníze. Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby a skokové zdražení energií. Do potíží se přitom může dostat daleko více lidí, než se dosud předpokládalo. Česká národní banka navíc odhadla, že podíl nesplácených hypoték se v krajním případě muže zdvojnásobit.
Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Nabídkové sazby u hypotečních úvěrů řady bank překročily šest procent. A do konce letošního roku mají vystoupat ještě výše. To je finanční pohromou pro domácnosti, kterým letos či v příštím roce končí fixace úrokové sazby. Měsíční splátky totiž mohou vyskočit o několik tisíc korun. Jak se dá dopad zdražení hypotečních úvěru na rodinné rozpočty alespoň trochu zmírnit?