Přestože úrokové sazby u hypotečních úvěrů během koronavirové pandemie setrvale klesají, roste podíl Čechů, kterým to zřejmě nebude nic platné. Až dvě třetiny z těch, kteří touží bydlet ve vlastním, se obávají, že se jejich sen rozplyne jak pára nad hrncem. Může za to propad ekonomiky způsobený vládními protiepidemickými opatřeními.
Hospodářská krize v důsledku propuknutí pandemie koronaviru zkomplikovala situaci s bydlením téměř třetině Čechů. Šest procent domácností má už nyní problém se splácením hypotéky nebo úhradou nájemného. Více než pětina lidí se bojí, že je stejný problém čeká v dohledné budoucnosti. Přesto o snížení nájmu požádalo zatím jen asi šest procent dotázaných v aktuálním průzkumu společnosti Generali Investments.
Z něho také vyplývá, že drtivá většina Čechů chce bydlet ve vlastním domě nebo bytě. Před pronájmem tuto variantu upřednostnilo 92 procent dotázaných. O změně bydlení v následujících pěti letech pak přemýšlejí dvě pětiny respondentů. Dva ze tří, kteří si vlastní byt či dům teprve hodlají pořídit, ale žijí v obavách, že splnit si svůj sen bude pro ně kvůli koronaviru složitější, než by tomu bylo za normálních okolností.
Snižují nároky
Každý 20. respondent (tedy asi pět procent) byl nucen koupi rezidenční nemovitosti odložit, osm procent pak odpovědělo, že na vlastní bydlení nebudou vůbec schopni šetřit. Jedna ze tří domácností přiznala, že je ochotna slevit ze svých nároků na bydlení. To znamená například žít v menším domě nebo bytě, případně se smířit s horším energetickým štítkem. Souvisí to také s tím, že přibližně čtvrtina Čechů přiznala, že je ochotna za nájem nebo hypotéku platit nižší částku než před pandemií. U většiny činí rozdíl 2,5 tisíce korun měsíčně, u jednotek procent dotázaných se ochota snížila o více než pět tisíc korun.
Jak bude Praha vypadat za 20 let? Přibude bydlení, nová linka metra i filharmonie
V následujících dvaceti letech čekají českou metropoli výrazné změny. Přibude bydlení, velká náměstí získají novou podobu a centrum s jihem města propojí nová linka metra D. Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) ve svém centru CAMP a na Mariánském náměstí od této středy představuje, jak Praha bude v budoucnu vypadat.
„V Česku dlouhodobě pozorujeme trend, kdy se lidé kvůli rostoucí ceně rezidenčních nemovitostí čím dál častěji rozhodují bydlet v pronájmu, ačkoli by preferovali život ve vlastním. Na situaci už reaguje i trh. Řada developerů začíná stavět projekty určené čistě pro nájemní bydlení. Koronavirová krize tento vývoj pravděpodobně ještě posílí, protože zatímco příjmy domácností klesají, ceny bytů stále rostou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Marek Bečička, ředitel Real Estate Generali Investments CEE.
Pomůže zlevnění domů a bytů?
Podle některých ekonomů se ale může cenový trend na nemovitostním trhu otočit nebo zdražování domů a bytů alespoň výrazně utlumit. „Vlastně jde o jedno z mála pozitiv, která by druhá vlna pandemie mohla mít. Horší nemovitosti zlevní, ty na lepších adresách budou v nejlepším případě cenově stagnovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities, ale připomíná i rostoucí nervozitu investorů, kteří nebudou chtít držet peníze. „Je jim jasné, že vysoká inflace jejich úspory znehodnocuje, takže se odhodlávají k nákupům aktiv. Zajímají se také o investice do nemovitostí,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. To by naopak poptávku po nemovitostech mohlo držet a bránit tak většímu poklesu jejich cen.