reklama

Slížek o Facebooku: Ze sítě sdílející koťátka vyrostl monopol s politickou silou

Facebook se nachází pod palbou, má se totiž vzdát Instagramu i WhatsAppu. Federální úřady a pět amerických států žalují Zackerbergovu společnost kvůli monopolnímu chování. Viní je ze zneužití trhu a žádají, aby Facebook zmíněné platformy prodal. S monopolním postavením souhlasí i šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek. Tato sociální síť má podle něj okolo tří miliard uživatelů měsíčně, necelé dvě miliardy se k němu přihlásí každý den. To jsou čísla, která žádná jiná sociální síť nemá, řekl Slížek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Společnost Facebook koupila Instagram v roce 2012, aplikaci WhatsApp o dva roky později. Podle Slížka se to pro jejich uživatelé zdá být na první pohled pohodlné. „Služby jsou nějakým způsobem propojené, například Facebook propojuje chatovací komunikaci z Messengeru a Instagramu do jedné platformy, takže si uživatelé mohou psát napříč těmito službami,“ uvedl jako příklad.

K tématu

Důvod, proč se Facebook nachází pod palbou, podle něj ale tkví v tom, že společnost vyrostla do obrovské velikosti a má tendenci potlačovat jakoukoliv konkurenci, která by ji mohla ohrozit.

„Žaloba, která padla na Facebook, říká, že se snaží všemožnými způsoby potlačit vznik jakýchkoliv nových služeb, které by ho mohly ohrozit a které by ve výsledku mohly být pro uživatele lepší. Potlačuje konkurenci a tím i škodí uživatelům, protože nedostanou služby, které by mohly být lepší než Facebook,“ vysvětlil Slížek jádro sporu.

Facebook pod palbou politiků

Nákup Instagramu a WhatsAppu před několika lety Federální obchodní komise odsouhlasila. Nyní podává žalobu. Podle Slížka je to proto, že se situace za posledních několik let změnila.

„Facebook se dostal na úroveň politické otázky ve Spojených státech a nejenom tam se řeší, jakým způsobem dokáže šíření informací i dezinformací ovlivňovat rozhodování lidí. Také se mluvilo o tom, jak dokážou sami politici prostřednictvím placených reklam a cílení na určité uživatele ovlivnit jejich názory a výsledky voleb,“ řekl šéfredaktor Lupa.cz a dodal, že se za několik let ze sociální sítě, která sdílela obrázky koťátek, stala služba, která může mít dost zásadní politické dopady.

Proto si myslí, že zájem o Facebook ze strany různých regulačních úřadů a politiků je daleko větší než dřív. „Uvědomili si, že se jedná o sílu, se kterou musí nějak počítat a z jejich pohledu je možné, že se snaží ji nějakým způsobem omezit,“ dodal.

Jak celá kauza dopadne, Slížek netuší, ale myslí si, že se Facebook a úřady domluví a nedopadne to tak dramaticky. „Ale možné je dnes opravdu všechno,“ řekl šéfredaktor Lupa.cz David Slížek.

K tématu

Tagy: Facebook 360⁰ Pavlíny Wolfové Mark Zuckerberg Instagram WhatsApp Lupa.cz David Slížek

Další hlavní zprávy

Školství

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji

Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji

„Ideální by bylo, aby se děti do školek vrátily 1. května, budu to prosazovat v pondělí na vládě,“ oznámila po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zároveň řekla, že takzvaná izolačka funguje, proto ji prodlouží. S ostatními ministry se musí shodnout, zda o dva měsíce, nebo jestli ji protáhnou na celý rok.

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Sportovce čeká kosmetické rozvolnění. Už teď ale ministr projevil vůli, říká Jansta
Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
Ibrahimovic může mít problém, protože fušuje do sázek. Co hvězdnému útočníkovi hrozí?
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
reklama
reklama
Vzpomínky na štěstí. Královna zveřejnila svou nejoblíbenější fotografii s manželem

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Kdykoliv mohou začít krvácet. Život hemofilikům usnadňuje moderní léčba
Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
Další články
reklama
reklama