reklama

Slížek o Facebooku: Ze sítě sdílející koťátka vyrostl monopol s politickou silou

Facebook se nachází pod palbou, má se totiž vzdát Instagramu i WhatsAppu. Federální úřady a pět amerických států žalují Zackerbergovu společnost kvůli monopolnímu chování. Viní je ze zneužití trhu a žádají, aby Facebook zmíněné platformy prodal. S monopolním postavením souhlasí i šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek. Tato sociální síť má podle něj okolo tří miliard uživatelů měsíčně, necelé dvě miliardy se k němu přihlásí každý den. To jsou čísla, která žádná jiná sociální síť nemá, řekl Slížek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Společnost Facebook koupila Instagram v roce 2012, aplikaci WhatsApp o dva roky později. Podle Slížka se to pro jejich uživatelé zdá být na první pohled pohodlné. „Služby jsou nějakým způsobem propojené, například Facebook propojuje chatovací komunikaci z Messengeru a Instagramu do jedné platformy, takže si uživatelé mohou psát napříč těmito službami,“ uvedl jako příklad.

Důvod, proč se Facebook nachází pod palbou, podle něj ale tkví v tom, že společnost vyrostla do obrovské velikosti a má tendenci potlačovat jakoukoliv konkurenci, která by ji mohla ohrozit.

„Žaloba, která padla na Facebook, říká, že se snaží všemožnými způsoby potlačit vznik jakýchkoliv nových služeb, které by ho mohly ohrozit a které by ve výsledku mohly být pro uživatele lepší. Potlačuje konkurenci a tím i škodí uživatelům, protože nedostanou služby, které by mohly být lepší než Facebook,“ vysvětlil Slížek jádro sporu.

Facebook pod palbou politiků

Nákup Instagramu a WhatsAppu před několika lety Federální obchodní komise odsouhlasila. Nyní podává žalobu. Podle Slížka je to proto, že se situace za posledních několik let změnila.

„Facebook se dostal na úroveň politické otázky ve Spojených státech a nejenom tam se řeší, jakým způsobem dokáže šíření informací i dezinformací ovlivňovat rozhodování lidí. Také se mluvilo o tom, jak dokážou sami politici prostřednictvím placených reklam a cílení na určité uživatele ovlivnit jejich názory a výsledky voleb,“ řekl šéfredaktor Lupa.cz a dodal, že se za několik let ze sociální sítě, která sdílela obrázky koťátek, stala služba, která může mít dost zásadní politické dopady.

Proto si myslí, že zájem o Facebook ze strany různých regulačních úřadů a politiků je daleko větší než dřív. „Uvědomili si, že se jedná o sílu, se kterou musí nějak počítat a z jejich pohledu je možné, že se snaží ji nějakým způsobem omezit,“ dodal.

Jak celá kauza dopadne, Slížek netuší, ale myslí si, že se Facebook a úřady domluví a nedopadne to tak dramaticky. „Ale možné je dnes opravdu všechno,“ řekl šéfredaktor Lupa.cz David Slížek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama