reklama

Mynář lže. O Havlově zdraví jeho kancelář informovala velmi podrobně, říká Žantovský

Ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský uvedl, že hradní kancléř Vratislav Mynář na tiskové konferenci neříkal pravdu. Ve svém vyjádření totiž tvrdil, že o zdravotním stavu bývalého prezidenta Havla informovali především lékaři, nikoliv Kancelář prezidenta republiky. „Ze zveřejněných zpráv je patrné, že Vratislav Mynář nemluví v tomto případě pravdu,“ ohradil se ve vysílání CNN Prima NEWS Žantovský.

reklama

Mynář na čtvrteční tiskové konferenci sdělil, že v době, kdy byl prezidentem Václav Havel, o jeho zdravotním stavu Kancelář prezidenta republiky neinformovala. „Vymezovali se z toho, že jde o soukromí Havla. My teď nadále vše dodržujeme,“ zdůraznil hradní kancléř. O Havlově zdravotním stavu podle něj tehdy informovali především lékaři.

Vůči tomu se však Žantovský ohradil a nelíbilo se mu ani to, že Mynář ve středu zveřejnil video, na němž byl vidět Zeman na nemocničním lůžku. „Zveřejněný videomateriál, který nechal kancléř promítnout, nechci komentovat. To za mě hraničí s velmi neetickým postupem. Cítím ale povinnost vyjádřit se k tomu, jak Mynář srovnával a přirovnával postup k informování o zdravotním stavu předchůdců Miloše Zemana,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podotkl, že z archivu byly vytaženy zprávy, které Kancelář prezidenta republiky za celou dobu o Václavu Havlovi vydala. „Jsou zveřejněny na Facebooku a jasně z nich vyplývá, že Mynář nemluví v tomto případě pravdu. První zpráva o zdravotním stavu Havla byla 18. listopadu, kdy měl zánět plic. 25. listopadu byl prezident hospitalizován. O den později se podrobil operačnímu zákroku,“ vyjmenovával Žantovský.

Pafko: Každý má právo na soukromí

Z uvedených informací podle Žantovského vyplývá, že Mynář na tiskové konferenci lhal. „Informovanost o stavu prezidenta byla průběžná, každodenní, podrobná a zprávy vydávala Kancelář prezidenta republiky a šéf kanceláře,“ uzavřel.

Proti slovům kancléře vystoupil i šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „Musím se ohradit proti tomu, co Mynář vyvádí. Má paměť sahá i do let, kdy byl prezidentem Václav Havel. O jeho zdravotním stavu po operaci pan Pafko informoval velmi detailně. Nepamatuji si, že bychom neměli informaci o tom, v jakém stavu se prezident Havel nachází,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Ošetřující lékař bývalého prezidenta Havla, Pavel Pafko, následně připomněl, že k operaci plic u Havla došlo už před 25 lety, takže se obě situace hůře porovnávají.

„Je to už čtvrt století. V době, kdy jsme mu odstranili plicní lalok s nádorem, jsme nevěděli, o jaký nádor jde. Během operace jsme ale dostali informaci z laboratoře, že jde o rakovinu plicní. Když se probudil, tak jsem se ho zeptal, co mám lidem říci. Je to věc prezidenta, každý z nás má právo na důstojnost a soukromí,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na Havlův dotaz, co by udělal on, mu prý tehdy odpověděl jasně: „Řekněte pravdu. O pár hodin později by to vědělo mnoho lidí, nejen my dva. Vyplývá z toho, že bez ohledu, zda je to prezident nebo houslista, má svou důstojnost a soukromí. On rozhodne, co se jeho okolí sdělí, nebo ne,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí
Andrej Babiš

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zakázaní stánkaři se zlobí: V přeplněných supermarketech lidi nosí roušky pod nosem

Po brněnském Zelném trhu se během víkendového podvečera procházely jen malé skupinky lidí. Většina z nich se přišla vyfotit s vánočním stromečkem. O to více některé návštěvníky překvapilo, že narazili na pár otevřených stánků s ozdobami a svíčkami. Prodejci jsou z opatření nešťastní – jednak je vláda nedokázala vykomunikovat a rozpoutala zmatek, jednak jsou podle nich nesmyslná. Jako větší riziko než vánoční trhy vnímají přeplněné supermarkety, kde lidé ani nenosí respirátory správně.

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama