reklama

Zaorálek: Tvrdá opatření měla přijít v srpnu, krizové scénáře jsme před volbami neměli

Umělci by se mohli dočkat pomoci od státu. Jak však bude vypadat? Bude peněz pro kulturu dost? Kdo nese zodpovědnost za nynější situaci s pandemií koronaviru? A měly se vzhledem k nynějším počtům nakažených vůbec konat krajské a senátní volby? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu CNN Prima NEWS K věci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

reklama

Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o krizových scénářích, která nyní zveřejnila česká média, vláda před krajskými a senátními volbami neměla. Zaorálek to řekl v pořadu K věci. Tyto údaje prý viděl až na pondělní schůzi vlády, na které se rozhodlo o nových opatřeních, například o zavření restaurací či škol vyjma mateřských.

Zaorálek by si podle svých slov nedovolil kvůli volebnímu výsledku hazardovat se životy. „Jestliže je tu smrtelné nebezpečí, nejde si hrát s volbami,“ prohlásil ministr kultury. Podle něj o konání voleb jednali na vládě ministři i s epidemiology, přičemž prý nikdo z nich neřekl, že by nebylo vzhledem k možnému šíření nákazy dobré volby uskutečnit.

Ke tvrdým opatřením se podle Zaorálka mělo přistoupit mnohem dříve. „Za sebe si myslím, že jsme měli přijmout tvrdší opatření koncem srpna. Už tehdy byly názory, že virová nálož poroste,“ řekl Zaorálek. Na otázku, zda opatření vláda přijala až po volbách kvůli obavě, že budou mít koaliční strany horší výsledek, odpověděl, že „nevleze do hlavy všem, kteří rozhodovali na vládě“.

Zaorálek: Nová opatření pomohou i podnikatelům v kultuře

Ministr kultury v pořadu K věci komentoval i právě schválená opatření na pomoc kulturní oblasti. Nyní se pomoc vztahuje i na podnikatele z oblasti kultury, tedy na promotéry organizující koncerty a další akce, či umělce-podnikatele. Promotéři by měli obdržet polovinu částky za koncerty, které se nebudou konat a dokonce 80 % na provozní náklady. Umělci by pak mohli získat příspěvek 60 tisíc korun, pokud doloží svoji hudební historii. „Jsou tam zahrnuti i zvukaři či osvětlovači,“ doplnil Zaorálek.

Podle šéfa resortu kultury by částka 750 milionů korun, která byla na pomoc uvolněna, měla vydržet několik týdnů. Zároveň má být snadnější na pomoc dosáhnout.

Zaorálek zmínil, že původně chtěl, aby kulturní oblast během druhé vlny fungovala i nadále. „Snažili jsme se vytvořit režim pro podzim. Byl by to takový most, který přejdeme,“ řekl ministr. Připustil sice, že v tomto režimu by se kultura omezila, ale mohla by fungovat. Tomuto plánu však po pondělí odzvonilo.

Rozhovor Marie Bastlové s Lubomírem Zaorálkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti
Francie

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama