reklama

Zaorálek: Tvrdá opatření měla přijít v srpnu, krizové scénáře jsme před volbami neměli

Umělci by se mohli dočkat pomoci od státu. Jak však bude vypadat? Bude peněz pro kulturu dost? Kdo nese zodpovědnost za nynější situaci s pandemií koronaviru? A měly se vzhledem k nynějším počtům nakažených vůbec konat krajské a senátní volby? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu CNN Prima NEWS K věci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

reklama

Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o krizových scénářích, která nyní zveřejnila česká média, vláda před krajskými a senátními volbami neměla. Zaorálek to řekl v pořadu K věci. Tyto údaje prý viděl až na pondělní schůzi vlády, na které se rozhodlo o nových opatřeních, například o zavření restaurací či škol vyjma mateřských.

Zaorálek by si podle svých slov nedovolil kvůli volebnímu výsledku hazardovat se životy. „Jestliže je tu smrtelné nebezpečí, nejde si hrát s volbami,“ prohlásil ministr kultury. Podle něj o konání voleb jednali na vládě ministři i s epidemiology, přičemž prý nikdo z nich neřekl, že by nebylo vzhledem k možnému šíření nákazy dobré volby uskutečnit.

Ke tvrdým opatřením se podle Zaorálka mělo přistoupit mnohem dříve. „Za sebe si myslím, že jsme měli přijmout tvrdší opatření koncem srpna. Už tehdy byly názory, že virová nálož poroste,“ řekl Zaorálek. Na otázku, zda opatření vláda přijala až po volbách kvůli obavě, že budou mít koaliční strany horší výsledek, odpověděl, že „nevleze do hlavy všem, kteří rozhodovali na vládě“.

Zaorálek: Nová opatření pomohou i podnikatelům v kultuře

Ministr kultury v pořadu K věci komentoval i právě schválená opatření na pomoc kulturní oblasti. Nyní se pomoc vztahuje i na podnikatele z oblasti kultury, tedy na promotéry organizující koncerty a další akce, či umělce-podnikatele. Promotéři by měli obdržet polovinu částky za koncerty, které se nebudou konat a dokonce 80 % na provozní náklady. Umělci by pak mohli získat příspěvek 60 tisíc korun, pokud doloží svoji hudební historii. „Jsou tam zahrnuti i zvukaři či osvětlovači,“ doplnil Zaorálek.

Podle šéfa resortu kultury by částka 750 milionů korun, která byla na pomoc uvolněna, měla vydržet několik týdnů. Zároveň má být snadnější na pomoc dosáhnout.

Zaorálek zmínil, že původně chtěl, aby kulturní oblast během druhé vlny fungovala i nadále. „Snažili jsme se vytvořit režim pro podzim. Byl by to takový most, který přejdeme,“ řekl ministr. Připustil sice, že v tomto režimu by se kultura omezila, ale mohla by fungovat. Tomuto plánu však po pondělí odzvonilo.

Rozhovor Marie Bastlové s Lubomírem Zaorálkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení
Koronavirus

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení

V Česku se opět rozvolnila část protiepidemických opatření. Od 1. srpna se například navýšila kapacita na sportovních či kulturních akcích. Ovšem s omezující podmínkou – očkovaných může na hromadné akce přijít mnohonásobně více. Vláda se zvýhodňováním těch, kteří se nechali naočkovat, snaží motivovat co nejvíce lidí k vakcinaci.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále
OH 2021

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

reklama