reklama

Nová opatření přehledně: Hospody, sport, kultura, škola. Co je od pondělí zakázáno

Nová opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, ve čtvrtek vyhlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Přinášíme vám jejich přehled. Dotknou se škol, kulturních a sportovních akcí i restaurací a hospod.

reklama

1. Sportovci budou mít utrum

Od pondělí 12. října se ruší všechny sportovní amatérské i profesionální akce. Zastaveny budou všechny soutěže. Mezinárodní zápasy na profesionální úrovni bude možné sehrát, ale bez diváků. Česká liga bude přerušena na 14 dní. Nepoběží žádné fotbalové ani hokejové soutěže. Sportovat bude možné na venkovních sportovištích do počtu 20 osob. Lidé si tak venku mohou zahrát malý fotbal nebo tenis. Opatření má platit dva týdny.

Už od pátku 9. října jsou uzavřena všechna vnitřní sportoviště, bazény i fitness centra.

2. Žádná kultura

Stejně jako sport budou omezeny kulturní akce. Od pondělí 12. října se po dobu dvou týdnů nesmějí konat divadelní představení, zavřená zůstanou i kina či muzea a zrušeny budou všechny koncerty.

3. Druhé stupně ZŠ na střídačku doma

Žáci druhých stupňů základních škol budou chodit do školy na střídačku. Každý týden bude ve škole polovina tříd a druhá polovina se bude učit na dálku z domova. Opatření se nebude vztahovat na žáky nižšího stupně víceletých gymnázií. Nové opatření se naopak bude týkat i základních uměleckých škol, které přejdou na výuku na dálku v celé ČR, zatímco dosud v některých krajích zavřeny nebyly. Od pondělí ale bude v ZUŠ umožněna individuální výuka.

Distančně se budou učit i středoškoláci, v rámci celé České republiky přejdou od pondělí na dva týdny na on-line výuku. Dosud to platilo jen v krajích s větší nákazou. Výjimku budou mít školy, které potřebují praktickou výuku.

Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, a prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden.

4. Nakažení v hotelu

Pokud bude někdo v rodině nakažený a nebude moct dodržovat karanténu tak, aby nenakazil ostatní členy domácnosti, mohl by strávit nařízených deset dní v hotelu.

5. Hospody zavřou ve 20 hodin, u stolu jen čtyři lidé

Od pátku 9. října platí další omezení pro restaurace a bary, které mohou mít otevřeno pouze od šesté hodiny ranní do 20. hodiny večer. U jednoho stolu budou mohou sedět pouze čtyři lidé.

Ještě přísnější jsou podmínky ve food courtech v nákupních centrech. Ty sice mohou mít otevřeno, ale lidé tam smí u stolečku sedět pouze ve dvou. Navíc v místě musí být vypnutá síť wifi, aby se tam nescházely děti po škole.

6. Úřady jen omezeně

Mění se i provozy úřadů. Po dobu 14 dní by měly mít otevřeno jen dva dny v týdnu, pro veřejnost vždy na pět hodin. Prymula neupřesnil, v jaké dny by měli lidé na úřady přístup. Na jaře při první vlně epidemie, kdy bylo fungování úřadů rovněž omezeno, mohla veřejnost přicházet pouze v pondělí a ve středu. Otevírací doba byla vždy tříhodinová.

7. Svatby a pohřby

Stále platí nařízení představené minulý týden, tedy že od 19. října bude omezen počet svatebčanů na 30. Do té doby mohou svatby probíhat bez omezení, ale s dodržováním hygienických nařízení. Stejně tak je to s pohřby.

Nemění se povinnost nošení roušek. Ženich a nevěsta je na svatbě mít nemusí, svatební hosté ano.

8. Bohuslužby

Účast na náboženských akcích bude od pondělí na dva týdny omezena maximálně na deset lidí.

9. Další opatření přijdou ve středu

Další série opatření bude platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí. V neděli to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Návrhy chce předtím probrat na Bezpečnostní radě státu, s opozicí a tripartitou. Podrobnosti neupřesnil.

Podle dřívějších vyjádření vicepremiérů Karla Havlíčka a Aleny Schillerová (oba za ANO) by se nová pravidla neměla dotknout ekonomiky. Měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů. Šéf ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu nevyloučil, že by se mohla opětovně zavést povinnost nosit roušky všude na veřejnosti, tedy i venku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama