reklama

Nová opatření přehledně: Hospody, sport, kultura, škola. Co je od pondělí zakázáno

Nová opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, ve čtvrtek vyhlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Přinášíme vám jejich přehled. Dotknou se škol, kulturních a sportovních akcí i restaurací a hospod.

reklama

1. Sportovci budou mít utrum

Od pondělí 12. října se ruší všechny sportovní amatérské i profesionální akce. Zastaveny budou všechny soutěže. Mezinárodní zápasy na profesionální úrovni bude možné sehrát, ale bez diváků. Česká liga bude přerušena na 14 dní. Nepoběží žádné fotbalové ani hokejové soutěže. Sportovat bude možné na venkovních sportovištích do počtu 20 osob. Lidé si tak venku mohou zahrát malý fotbal nebo tenis. Opatření má platit dva týdny.

Už od pátku 9. října jsou uzavřena všechna vnitřní sportoviště, bazény i fitness centra.

2. Žádná kultura

Stejně jako sport budou omezeny kulturní akce. Od pondělí 12. října se po dobu dvou týdnů nesmějí konat divadelní představení, zavřená zůstanou i kina či muzea a zrušeny budou všechny koncerty.

3. Druhé stupně ZŠ na střídačku doma

Žáci druhých stupňů základních škol budou chodit do školy na střídačku. Každý týden bude ve škole polovina tříd a druhá polovina se bude učit na dálku z domova. Opatření se nebude vztahovat na žáky nižšího stupně víceletých gymnázií. Nové opatření se naopak bude týkat i základních uměleckých škol, které přejdou na výuku na dálku v celé ČR, zatímco dosud v některých krajích zavřeny nebyly. Od pondělí ale bude v ZUŠ umožněna individuální výuka.

Distančně se budou učit i středoškoláci, v rámci celé České republiky přejdou od pondělí na dva týdny na on-line výuku. Dosud to platilo jen v krajích s větší nákazou. Výjimku budou mít školy, které potřebují praktickou výuku.

Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, a prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden.

4. Nakažení v hotelu

Pokud bude někdo v rodině nakažený a nebude moct dodržovat karanténu tak, aby nenakazil ostatní členy domácnosti, mohl by strávit nařízených deset dní v hotelu.

5. Hospody zavřou ve 20 hodin, u stolu jen čtyři lidé

Od pátku 9. října platí další omezení pro restaurace a bary, které mohou mít otevřeno pouze od šesté hodiny ranní do 20. hodiny večer. U jednoho stolu budou mohou sedět pouze čtyři lidé.

Ještě přísnější jsou podmínky ve food courtech v nákupních centrech. Ty sice mohou mít otevřeno, ale lidé tam smí u stolečku sedět pouze ve dvou. Navíc v místě musí být vypnutá síť wifi, aby se tam nescházely děti po škole.

6. Úřady jen omezeně

Mění se i provozy úřadů. Po dobu 14 dní by měly mít otevřeno jen dva dny v týdnu, pro veřejnost vždy na pět hodin. Prymula neupřesnil, v jaké dny by měli lidé na úřady přístup. Na jaře při první vlně epidemie, kdy bylo fungování úřadů rovněž omezeno, mohla veřejnost přicházet pouze v pondělí a ve středu. Otevírací doba byla vždy tříhodinová.

7. Svatby a pohřby

Stále platí nařízení představené minulý týden, tedy že od 19. října bude omezen počet svatebčanů na 30. Do té doby mohou svatby probíhat bez omezení, ale s dodržováním hygienických nařízení. Stejně tak je to s pohřby.

Nemění se povinnost nošení roušek. Ženich a nevěsta je na svatbě mít nemusí, svatební hosté ano.

8. Bohuslužby

Účast na náboženských akcích bude od pondělí na dva týdny omezena maximálně na deset lidí.

9. Další opatření přijdou ve středu

Další série opatření bude platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí. V neděli to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Návrhy chce předtím probrat na Bezpečnostní radě státu, s opozicí a tripartitou. Podrobnosti neupřesnil.

Podle dřívějších vyjádření vicepremiérů Karla Havlíčka a Aleny Schillerová (oba za ANO) by se nová pravidla neměla dotknout ekonomiky. Měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů. Šéf ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu nevyloučil, že by se mohla opětovně zavést povinnost nosit roušky všude na veřejnosti, tedy i venku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky
Domácí

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Opatření v Česku už dávno neměla být, vláda občany utlačuje, myslí si právník

Podle právníka Ondřeje Svobody pozbývají koronavirová opatření v aktuální pandemické situaci v Česku smyslu. „Dávno tu neměla být. Vláda zneužívá svou moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo,“ myslí si. Matematik Vít Tuček je však zásadně proti tomuto názoru. „Epidemii, která je mnohem horší než chřipka, zde stále máme. Nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ oponoval v pořadu 360°.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Djokovičův nadcházející boj s nařízeními: Kde má zelenou a na jakých místech utrum?

Od celosvětově sledovaného vízového fiaska před Australian Open Novak Djokovič mlčí. Ticho zavdává vzniku spekulací, jestli po obrovském zklamání neoznámí konec kariéry. Ale to je velmi málo pravděpodobná varianta i vzhledem k tomu, že už je přihlášený na únorový turnaj v Dubaji. Právě tam neočkovaná tenisová světová jednička může bez problémů. A jak to bude v dalších týdnech a měsících?

reklama

Domácí zpravodajství

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama