Kapacity nemocnic v Česku budou na konci října vyčerpány, i kdyby se splnil nejoptimističtější scénář vývoje epidemie, podle Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS). Podle něj bude ve druhé polovině měsíce průměrně přibývat téměř 7 000 nakažených denně, za celý říjen podle něj zemře s koronavirem téměř 1 000 lidí.
Nejkrizovější scénář pak počítá se 1 755 zemřelými a 22 000 nakaženými za den. Na konci října by tak průměrně přibývalo 130 obětí s koronavirem za den a takzvané R číslo dosáhne 1,5. Vyplývá to z neveřejné predikce ÚZIS, kterou mají k dispozici Aktuálně.cz a Deník N. Méně pesimistický scénář vyhlíží necelých 1500 zemřelých za říjen a R číslo 1,4.
Ten nejoptimističtější scénář pak uvádí, že zemře necelých tisíc lidí a nakažených bude přibývat zhruba 7000 denně. O něco méně, ale stále optimistický výhled předpokládá, že reprodukční číslo bude 1,2. To by znamenalo, že na konci měsíce bude s nemocí COVID-19 hospitalizováno 4 500 pacientů, tisíc z nich bude potřebovat intenzivní péči a více než 500 bude muset být připojeno k dýchacím přístrojům.
Lůžka z rezerv využijeme k navýšení kapacity nemocnic, slibuje Hamáček
Stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2 500 lůžek, které má k dispozici Správa státních hmotných rezerv (SSHR), budou využity k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).
„Tyto hodnoty se rovnají vyčerpání dostupných kapacit hlášených nyní z nemocnic. Rizikovější scénáře již indikují hrozbu překročení hlášené dostupné kapacity systému. Z toho důvodu je nutné iniciovat kroky vedoucí k omezení elektivní (cílené, pozn. red.) péče,“ uvedli statistici.
Počet hospitalizovaných bude vysoký ještě nejméně tři týdny, i kdyby se epidemiologický vývoj zásadně zlepšil. Lidé s koronavirem se dostávají do nemocnice zhruba po deseti dnech od zjištění nákazy, těžký stav se pak projevuje ještě o několik dní později. Také proto se mohou nově přijatá opatření promítnout do počtu hospitalizací až s určitou prodlevou.
Nyní je podle ÚZIS reprodukční číslo přibližně 1,53. Pokud by se ho nepodařilo snížit, pak by denně přibývalo více než 460 hospitalizovaných, celkem by jich na konci měsíce bylo 10 700. Z toho zhruba 2 200 pacientů by potřebovalo intenzivní péči.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý uvedl, že pro pacienty s nemocí COVID-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči bude vyčleněno až 10 000 nemocničních lůžek. Nejdůležitější podle něj bude naplněnost jednotek intenzivní péče. Vznikne také systém pro sdílení zdravotnického personálu. „Cílem bude jednak vytvořit dodatečné kapacity intenzivní péče a kapacity pro stabilizované pacienty, kteří zůstávají v nemocnici, protože je pro ně obtížné se v infekčních stavu vrátit do domácí péče,“ dodal.
V Česku je aktuálně 68 740 prokázaných případů nákazy. V nemocnicích je s koronavirem 2 503 pacientů. Stav 467 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Počet hospitalizovaných od začátku měsíce stoupl o 1 475 případů.