CNN Prima News zásobník

zásobník

Výpis příspěvků ke štítku „zásobník“

Plynu máme dost, ujistil šéf Pražské plynárenské. Čechům doporučil se přiobléknout a šetřit

Nedostatek plynu nehrozí, protože spotřeba je během letošní zimy nízká, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka. Češi prý budou v případě klesání cen v této oblasti „rozmařilejší“ v porovnání s německými domácnostmi. Právě proto doporučil tuzemským spotřebitelům se přiobléknout než topit na více stupňů.

Nadcházející zimu zvládneme. Problém s plynem ale může přijít později, varuje odborník

Energetickou krizi a nadcházející zimu zvládneme, shodli se ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček a analytik energetické společnosti ENA Jiří Gavor. Křeček se domnívá, že nedostatek energií nehrozí. Pokud ale zima bude dlouhá a tuhá, Češi si budou muset připlatit. Gavor upozorňoval, že se mohou vyprázdnit plynové zásobníky, což by mohlo znamenat problém pro příští topnou sezonu. Experti diskutovali v pořadu Zprávy plus ve vysílání CNN Prima NEWS.

To fakt není normální. Vláda musí skončit, každá minuta je tragédie, zuří expert na energie

Do ostré kritiky české vlády se pustil energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán. V pondělním vysílání Rádia Z prohlásil, že kabinet by měl kvůli neřešení ekonomické a energetické krize skončit každou minutou. Premiér Petr Fiala (ODS) mezitím v pondělí ohlásil, že hodlá společně s Němci najít pro snížení cen elektřiny celoevropského řešení.

Česko bez plynu z Ruska? Těžko si představit, že by republika zimu přežila, varuje senátor

Strach, že Rusko po plánované odstávce plynovodu Nord Stream 1 neobnoví dodávky do Evropy, postupně sílí. Senátor Zdeněk Nytra (ODS) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud k černému scénáři dojde, Česká republika bez jiného řešení jen těžko přežije. Proto je důležité, aby se Evropa na takovou možnost v řádů dnů nebo jednotek týdnů připravila.

Česko výrazně navýšilo množství plynu v zásobnících. Při běžné spotřebě vydrží dva měsíce

V českých zásobnících je podle ministerstva průmyslu a obchodu asi 925 milionů metrů krychlových plynu, loni ve stejném období v nich bylo 391 milionů metrů krychlových plynu. Při běžné spotřebě vydrží zásoby dva měsíce, v případě regulovaného systému by stačily na mnohem delší dobu, řekl šéf resortu Jozef Síkela (za STAN). Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska.

Putinovi do hlavy nikdo nevidí. Nespoléhal bych, že vše bude v pořádku, varuje Havlíček

Poslanec a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) nevylučuje možnost, že Rusko opravdu „zavře kohoutky“ a zastaví tak dodávky plynu do Evropy. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS s tím, že česká vláda udělala chybu, když vůbec neprojednávala návrh ministerstva průmyslu a obchodu na doplnění zásobníků. Náměstek resortu pro energetiku René Neděla oponoval, že Česko může ve finále ušetřit až 4 miliardy korun.

Ostrý střet kvůli zásobám plynu. Babiš za nic nemůže, hádala se Jermanová s Benešíkem

Česká republika má zásoby plynu přibližně na jeden měsíc. Může za to laxní přístup minulé vlády, nebo té současné? V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS se o tom přeli poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík a poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle Jermanové se současná garnitura jen vymlouvá. Benešík ale zdůraznil, že problém se měl řešit dříve a že zásobníky nelze naplnit tak rychle jako lahev vodou z kohoutku.

Vláda odmítla doplnit zásobníky plynu. Teď na to můžeme doplatit, varoval Havlíček

Rusko nadále tvrdí, že bude za dodávky plynu do Evropské unie přijímat platby pouze v rublech. V opačném případě prý hodlá tento obchod zastavit. Dokázaly by si státy EU poradit? Exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) v této souvislosti zkritizoval vládu, že v poslední době nedoplnila zásobníky větším množstvím plynu. Podle poslance Jana Skopečka (ODS) jdou však energetické problémy České republiky za předchozími kabinety, ve kterých sedělo hnutí ANO.

Plyn budeme nakupovat společně. Bude tak levnější, shodli se na summitu lídři EU

Aktualizováno

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po více než osmihodinové diskusi shodli na tom, že jejich státy budou moci v zájmu snížení nebývale vysokých cen plynu sáhnout ke společným nákupům. Na závěr dvoudenního summitu, jehož hlavním tématem byl další společný postup proti ruské invazi a hrozbám s ní spojeným, také podpořili návrh na zavedení povinnosti plnit před zimou plynové zásobníky. V závěrech vrcholné schůzky se také zavázali k postupnému a co nejrychlejšímu ukončení závislosti na ruských energiích.