To fakt není normální. Vláda musí skončit, každá minuta je tragédie, zuří expert na energie

Tisková konference Jozefa Síkely (29. 08. 2022)

Do ostré kritiky české vlády se pustil energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán. V pondělním vysílání Rádia Z prohlásil, že kabinet by měl kvůli neřešení ekonomické a energetické krize skončit každou minutou. Premiér Petr Fiala (ODS) mezitím v pondělí ohlásil, že hodlá společně s Němci najít pro snížení cen elektřiny celoevropského řešení.

„Obávám se, že vláda není schopna si uvědomit perspektivu plynu, že přijde zima a spotřeba České republiky bude místo 10 milionů kubíků za den třeba 50 až 100 milionů. Co budeme dělat? Vůbec nad tím nepřemýšlí. Vláda musí skončit každou minutou. Každá minuta, kterou je u moci, je pro nás tragédie,“ nešetřil Štěpán kritikou v rozhovoru pro Rádio Z.

Kabinetu vyčetl, že Česko nenaplnilo zásobníky plynu s předstihem, kdy ještě byly ceny komodity mnohonásobně nižší. „Nikdo to neudělal. Jsme jediní v Evropě, kdo nedbá na vlastní bezpečnost,“ zdůraznil. Mohli jsme prý nakoupit zásoby za 20 Kč za kubík, ale udělalo se to za 80 Kč.

„Rozdíl 60 Kč je při více než devíti miliardách kubíků 500 miliard korun navíc. Uvědomuje si to někdo? Proto říkám, ať vláda skončí okamžitě, jinak dojde ke zhroucení ekonomiky a průmyslu. Lidé nebudou mít čím topit,“ pokračoval expert. Už před rokem údajně navrhoval šest až osm opatření, která by snížila náklady. Tvrdí, že vláda nereagovala. „To je od ní snad úmysl, abychom měli co nejvyšší ceny energie. Jinak si to neumím vysvětlit. To fakt není normální,“ dodal.

České zásobníky plynu jsou podle premiéra Fialy aktuálně plné z 80 procent. Jejich celková kapacita je asi 3,5 miliardy metrů krychlových. Roční spotřeba v Česku činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu. Průměr naplněnosti plynových zásobníků v zemích EU je přes 70 procent.

Odborníci do ministerských křesel

Kritika vůči kabinetu premiéra Fialy v poslední době z řad odborníků i politických oponentů v posledních týdnech sílí. Například ekonomka Ilona Švihlíková ve vysílání CNN Prima NEWS vládu osočila, že za tři čtvrtě roku, co je u moci, neučinila nic pro zlepšení situace. Podle ní jsou zcela ignorovány zejména firmy, které by se tak mohly dostat od existenčních problémů. „Situace je podstatně vážnější, než je prezentována, a připadá mi tragické, že se o tom bavíme až teď,“ poznamenala.

Dle Švihlíkové je vláda „bezradná celou dobu“. „Tato vláda vůbec neví, co má dělat. V mém optimistickém scénáři by nastoupila jiná, přičemž včera bylo pozdě,“ dodala.

Premiér Fiala se mezitím v pondělí v Praze shodl s německým kancléřem Olafem Scholzem na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny. Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu.

Česko chce zkapalněný plyn

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) pak svolal na pátek 9. září mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Trh s energiemi přestal podle něj fungovat a Evropa musí oddělit ceny plynu od elektřiny. Rada bude projednávat i návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Fiala zopakoval, že se Česko chce podílet na rozvoji evropské energetické infrastruktury a na získání kapacit v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG),

Kvůli řešení současné krize se v neděli v Partii na CNN Prima NEWS pohádali poslanec a exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

„Vláda nenechá nemocnice, města ani obce padnout. Mým zájmem je hledat změnu a hledat příčinu. Všechno, co vidíme, se propisuje do inflace, zvyšujeme důchody, zvyšujeme sociální dávky. Jestli tu spirálu nezastavíme, bude to problém pro celou Evropu. Je to i problém opozice, která zbytečně přidává pod kotel,“ vzkázal Jurečka.

„Připadá mi, že žijeme každý v jiné zemi, jsou to fráze. Řešíte, až když vás hejtmani nekompromisně konfrontovali. Že to říkal Miloš Zeman a my, vám bylo jedno. Kašlete na to, neděláte vůbec nic. Když říkáte, že nenecháte lidi padnout, já vám to nevěřím. Bojíte se i vlastního stínu,“ odmítl Jurečkovo tvrzení exministr Karel Havlíček.

Tagy: