V českých zásobnících je podle ministerstva průmyslu a obchodu asi 925 milionů metrů krychlových plynu, loni ve stejném období v nich bylo 391 milionů metrů krychlových plynu. Při běžné spotřebě vydrží zásoby dva měsíce, v případě regulovaného systému by stačily na mnohem delší dobu, řekl šéf resortu Jozef Síkela (za STAN). Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska.
Rozhodnutí Ruska vyděsilo představitele členských států EU včetně české vlády. Své rozhodnutí v případě Polska a Bulharska Moskva odůvodnila tím, že oba státy odmítly platit za dodávky plynu v rublech.
Válka na Ukrajině
Stejnou podmínku Moskva požaduje i po zbytku Evropské unie. Podle odborníků jde o varování ze strany Ruska i o demonstraci silného postavení. „Rusko tahá za silnější provaz. Myslím, že Německo a další státy nakonec na podmínky Ruska přistoupí,“ obává se expert na energetiku Michal Šnobr. Právě z Německa proudí ruský plyn dál do České republiky.
Jak Německo, tak Česko jsou na ruském plynu silně závislé. Ministerstvo průmyslu a obchodu pracovalo v posledních dnech a týdnech na tom, aby kritický nedostatek plynu v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině nenastal nebo byl alespoň ztlumen.
Pokud by se přesto musela Česká republika s kritickým nedostatkem plynu vyrovnat, má zákonem stanovené regulační stupně. „Situace, kdy dochází k tomu, že jsou zásobovány jen domácnosti a jen kritická infrastruktura, nastává až v posledních regulačních stupních,“ uvedl Síkela.
Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury.