Ceny plynu v Česku klesají
Cena plynu za poslední týden klesla o dvacet procent. Spotřebu snižuje teplé počasí a zásobníky jsou tak téměř plné. Ekonomové ale optimismus mírní. Odběratelé totiž pokles cen zatím příliš nepocítí, protože dodavatelé mají nakoupené objemy plynu dopředu za určitou cenu, což jim spolu s fixacemi nedovoluje ceny snižovat.
Evropa má před zimou plynu dostatek a cena suroviny proto klesá. Od srpna už o 70 procent. Zásobníky plynu v Česku jsou naplněné téměř z 95 procent. Další vývoj bude záležet i na tom, jaká bude nadcházející zima. „Sezónní předpovědi se většinou shodují na tom, že zima by měla být v průměru lehce nadprůměrná, to znamená, že bude podobně teplá jako předchozí roky,“ řekla meteoroložka Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) Michaela Valachová.
Útoky na infrastrukturu? Rusové chtějí Ukrajinu vrátit do 18. století, řekl Bartuška
Co Rusko sleduje masovým bombardováním ukrajinské energetické infrastruktury z posledních týdnů? Zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že Kreml se snaží vrátit Ukrajinu do 18. století.
Příznivá předpověď a klesající ceny ale peněženkám koncových odběratelů v nejbližší době nijak neuleví. „Aktuální zlevňování plynu na burze se okamžitě neprojeví. Je to proto, že dodavatelé mají už nakoupené nějaké objemy plynu dopředu za určitou cenu. To společně s fixacemi nedovoluje obchodníkům jít s cenou dolů,“ vysvětlil ekonomický redaktor CNN Prima NEWS Petr Musil.
„Pokud by ta cena vydržela tak, jak je aktuálně, tak minimálně by se to projevilo v tom, že by se neměla zvyšovat u těch koncových zákazníků,“ dodal.
I když ceny plynu na burze aktuálně klesají, napětí na trhu s plynem zřejmě nepoleví. „Napětí na trhu s plynem tady bude pravděpodobně do roku 2025 nebo 2026, tedy do doby než budou zrealizovány projekty, které se rozbíhají,“ podotkl generální tajemník Fóra zemí vyvážejících plyn Mohamed Hamel.