Zateplení starých domů je klíčovým krokem k úspoře energie a zlepšení komfortu bydlení. To si dobře uvědomuje i firma STAV Group, která ví, že správně provedené zateplení může výrazně snížit náklady na vytápění a zlepšit celkovou energetickou účinnost budovy. Co tedy radí?
Zateplení domu má řadu výhod a benefitů. Zvýšíte i cenu nemovitosti, radí odborník STAV Group
Úspory energií jsou stále živým a diskutovaným tématem. Přestože energie už několik měsíců zlevňují, odborníci se shodují, že na předkrizovou úroveň se už nedostanou. Nezbývá než přemýšlet, jak se sami postarat o snížení nákladů. Jedním z účinných kroků může být investice do zateplení domu. Ať už se jedná o zateplení fasády, střechy, stropů nebo podlah, lze tím dosáhnout značných finančních výhod. Nejen o možném čerpání státních dotací, mluvil v pořadu Interview PLUS vedoucí projektant společnosti STAV Group Milan Jaukl.
Před zahájením zateplování je nezbytné zhodnotit stavební stav domu. Starší domy mohou mít různé konstrukční problémy, které je třeba nejprve opravit. Známým strašákem je vlhkost. Aby se zamezilo pronikání vlhkosti, musí se nejprve provést tzv. sanace zdiva, což si můžeme představit jako ozdravování budovy. A to opravením trhlin a prasklin, ale také i zabráněním vstupu vlhkosti do objektu pomocí nátěrů a fólií (pásů), či mechanickým podřezáním, podsekáním.
Proti vlhkosti se dá následně bojovat i pomocí vzduchotechniky, a to buď centrální nebo decentrální. Většina objektů vybudovaná v minulém století není přizpůsobena pro centrální vzduchotechniku (rekuperaci). Pro tyto objekty je vhodná decentralizovaná vzduchotechnika.
“Decentralizovaná vzduchotechnika se instaluje do stěny, třeba pod okno. Jde o takovou zmenšeninu rekuperace. To znamená, že to vyměňuje vzduch z místnosti s venkovním vzduchem a tím pádem i vyměňuje teplo, takže do místnosti už jde předehřátý vzduch. Jednotky je třeba instalovat do všech obytných místností,” vysvětlil Milan Jaukl, vedoucí projektant společnosti STAV Group.
Na zateplení domu, ale i na rekuperaci, lze využít dotační program Oprav dům po babičce, který vám firma STAV Group vyřídí během několika týdnů a postará se i o potřebnou dokumentaci. Nemovitost zaměří, vypracují projektovou dokumentaci a energetický posudek a v neposlední řadě pomohou i s následnou renovací domu.
Pro samotné zateplení existuje několik různých systémů, každý s vlastními výhodami a nevýhodami. Výběr vhodného systému závisí na typu zdi, lokalitě, klimatu a estetických požadavcích, protože zateplení může změnit vzhled budovy, což může být zásadní zejména u historických domů.
Čemu se vyvarovat?
Použití nevhodných materiálů může mít negativní dopad na účinnost zateplení a životnost budovy. Například klasický bílý polystyren je levný a účinný, ale není vhodný pro všechny typy staveb a může způsobit problémy s vlhkostí a nepropustností, což se může stát i při nesprávné aplikaci izolace.
„Polystyren je u nás nejběžnější a nejlevnější materiál, ale není difuzně otevřený. To znamená, že uzavře budovu a vzduch a vlhkost zůstanou v konstrukci. V lepším případě je vlhkost na přelomu izolace a konstrukce. Pak začne kondenzovat a celý objekt začne následně vlhnout, plesnivět a padat omítka,” vysvětlil Jaukl.
Jaké materiály tedy použít?
„Doporučuje se spíše minerální vata, která je nehořlavá, difúzně otevřená, dýchá a vlhkost se odpařuje. S pokrokem vývoje už ale existuje i polystyren, který je otevřený a má stejné vlastnosti jako vata a klasický polystyren,” radí vedoucí projektant společnosti STAV Group.
Vedle polystyrenu a minerální vaty existuje i kamenná vata, která je stejně jako minerální vata nehořlavá, má dobrou propustnost a skvělé izolační vlastnosti. Nevýhodou je vyšší cena. Podobné vlastnosti má i skelná vata, u které je však potřeba zvýšené opatrnosti při manipulaci kvůli její dráždivosti.
Dále se dá použít pěnové sklo, což je ekologický a odolný materiál, který se často používá v pasivních domech. Má nulovou nasákavost a pyšní se odolností proti ohni a chemikáliím. Navíc je vyrobené z recyklovaného skla, což snižuje jeho ekologickou stopu.
Dalšími zateplovacími materiály jsou dřevovláknité desky, celulózová izolace, polyuretanová pěna, aerogel a PIR deska. Výběr vhodného izolačního materiálu závisí na specifických potřebách a podmínkách vašeho starého domu. Je důležité zhodnotit mnoho faktorů, včetně finančních možností. Správně vybraný a aplikovaný izolační materiál může výrazně zlepšit energetickou účinnost domu a zvýšit komfort bydlení.
V případě nejistoty nebo složitějších podmínek se doporučuje konzultovat s odborníkem na zateplení a stavebnictví. S dotačním programem Oprav dům po babičce a šikovným týmem společnosti STAV Group chybu neuděláte a můžete se na ně vždy spolehnout.