Naďa Urbánková v dobách své největší slávy. Zdroj: profimedia/ČTK
Interpretka hitů Závidím, Drahý můj či Vilém peče housky, zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, byla pětinásobnou Zlatou slavicí. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Urbánková patřila k legendám české populární hudby. Zdroj: ČTK / Fluger René
Svoji maminku Jana bezmezně milovala. Zdroj: Herminapress
Naďa Urbánková chodila s Josefem Abrhámem osm let. Zdroj: Profimedia.cz
Naďa Urbánková patřila mezi legendy. Zdroj: Profimedia.cz
S maminkou Naďou Urbánkovou ji pojil krásný vztah. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Zpěvačka a herečka Naďa Urbánková
Jana Fabiánová s milovanou maminkou Naďou Urbánkovou Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Legendární zpěvačka Naďa Urbánková. Zdroj: Profimedia.cz
Naďa Urbánková Zdroj: Profimedia.cz
Naďa Urbánková v minulosti bojovala s rakovinou, kterou překonala. Zdroj: Profimedia.cz
Jana Fabiánová je na maminku velmi pyšná. Zdroj: Profimedia.cz
Jana Urbánková s dcerou Janou Fabiánovou. Zdroj: Profimedia.cz
Naďa Urbánková bývala hvězdou divadla Semafor. Zdroj: Profimedia.cz
Dcera Jana ji byla velkou oporou. Zdroj: Profimedia.cz
Česko zasáhla zpráva o smrti legendární zpěvačky Nadi Urbánkové, hity pětinásobné vítězky ankety Zlatý slavík však budou žít i nadále. Připomeňte si nejúspěšnější písně, kterými během své kariéry obohatila československou hudební scénu.
Závidím
Píseň plná emocí Zavidím za sebou skrývá mimořádně silný příběh. Text napsal v roce 1969 nemocný Jiří Grossmann přímo pro Urbánkovou a předznamenával jeho vlastní osud – blížící se smrt. Šlo o coververzi italského titulu Ragazzo della Via Gluck v podání Adriana Celentana. Sama Urbáková označila Závidím za svou vůbec nejmilejší píseň. Vznikla v době, kdy účinkovala v divadle Semafor a s oblibou ji zpívala až do konce života.
Vilém peče housky
Energickou píseň Vilém peče housky o nepříliš povedeném manželství otextoval v roce 1973 Zdeněk Svěrák, avšak pod pseudonymem Emil Synek. Melodie je známá i v originálním pojetí britského krále skifflu Lonnieho Doneganana pod názvem My Old Man The Dustman. V hudebním klipu k úspěšnému singlu předvedla Urbánková nejen um pěvecký, ale také herecký.
Mosaznej džbán
S hitem z přelomu 60. a 70. let zazářila Urbánková na prestižní Bratislavské lyře, což byl ve své době nejoblíbenější populární hudební festival v Československu. Odnesla si z něj stříbrné ocenění a trumfla dokonce i Karla Gotta. Hudbu k Mosaznému džbánu napsal Jindřich Brabec a otextoval ho Jiří Aplt.
ČTĚTE TAKÉ: Smutek za Urbánkovou. Byla to svérázná a velmi silná žena, vzpomínají na zpěvačku osobnosti
Jsem na světě rád
Jediný duet, který nejpopulárnější zpěvačka Československa první poloviny 70. let nazpívala s Karlem Gottem. Countryový kousek Jsem na světě rád pochází z dílny Bucka Owense – ten ho proslavil pod názvem Crying Time. Gott hudbu přebral v roce 1966 a o deset let později si přibral na pomoc Urbánkovou.
Drahý můj
Další z nezapomenutelných písní, na kterých spolupracovala s kolegou Jiřím Grossmannem. A další z těch, které Urbánková považovala za své nejoblíbenější. „Grossmann psal opravdu nádherné texty. Byly nejen smutné, ale i humorné a zároveň inteligentní,“ ocenila v rozhlasovém pořadu Ivany Jelínkové. Duet Drahý můj byl vydán v roce 1969 na podkladu A Dear John Letter od Ferlina Huského a Jean Shepardové.