CNN Prima News zbrojní průkaz

zbrojní průkaz

Výpis příspěvků ke štítku „zbrojní průkaz“

Povinná návštěva psychologa kvůli „zbrojáku“? Netřeba, vzkazují praktici. Mají však podmínky

Povinné psychologické vyšetření při žádosti o zbrojní průkaz? Není třeba, shodují se čeští praktičtí lékaři. Tvrdí, že na pravidlech pro zdravotní způsobilost není nutné nic měnit, byť se debatě do budoucna nebrání. Dosavadní praxe zůstává platná a praktický lékař může poslat žadatele na vyšetření k jinému odborníkovi, pokud to uzná za vhodné. Praktici však volají po dodržování pravidel – často se k nim totiž nedostanou informace, zda pacient už vyšetření podstoupil nebo jestli se léčí u jiného specialisty.

Zbrojní průkaz na Slovensku: Na počet obyvatel je jich stejně jako u nás. Zájem stále roste

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica znovu rozvířil diskusi, zda by se neměly zpřísnit zákony pro vydání zbrojního průkazu. Pravděpodobný atentátník Juraj Cintula měl podle slovenských médií zbraň legálně, nejspíše z doby, kdy pracoval v bezpečnostní firmě. Zájem o zbrojní průkazy na Slovensku roste, k poslednímu výraznějšímu zpřísnění podmínek ale došlo před více než deseti lety. Co všechno musí splňovat žadatel u našich východních sousedů a jak se liší tamní pravidla od našich?

Léčil ho psychiatr. Přesto dostal střelec z FF zbrojní průkaz, tvrdí zdroj. Co říkal ve škole?

Střelec z Filozofické fakulty se léčil s psychickými problémy a o svých obtížích mluvil ve škole. Přesto získal zbrojní průkaz. Nová zjištění přinesl web Lidovky.cz. V Česku je aktuálně k pořízení zbrojního průkazu nutný pouze souhlas praktického lékaře, který si může v případě pochybností vyžádat stanovisko psychiatra. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) slibuje zpřísnění podmínek v novele zákona, kterou v únoru schválila Sněmovna.

Opilý muž z Nového Města na Moravě pálil do policejních aut. Chtěl se nechat zatknout

Opilý devětatřicetiletý muž střílel na policejní auta zaparkovaná u služebny v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Chtěl se nechat zatknout a vyřešit tak své problémy v podnikání. Nikoho nezranil. Policie ho obvinila z přečinů poškození cizí věci a výtržnictví a nyní ho stíhá na svobodě. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí policie Dana Čírtková.

Registrovaných zbraní je v Česku na milion. Vzrostl i počet majitelů zbrojního průkazu

Počet registrovaných zbraní v Česku loni překročil milion, vzrostl o téměř tři procenta. Přibylo rovněž majitelů zbrojních průkazů, a to o tři procenta na 317 tisíc. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu policie. Držení střelných zbraní se dostalo do středu zájmu po prosincovém tragickém útoku střelce v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Sněmovna v lednu schválila nový zákon o zbraních a střelivu, který zpřísňuje některá pravidla.

Pacient už nebude pošťák mezi praktikem a specialistou. Elektronická evidence bude povinná

Už deset let funguje v Česku takzvaná eZpráva, tedy možnost elektronické komunikace mezi lékaři. Jenže ji využívá sotva třetina z nich. Mnohdy se tak praktický lékař nedozví, že jeho pacient chodí ke specialistovi, kterého si sám našel. Třeba s psychickými problémy. A to může být problém například při potvrzení pro vydání zbrojního průkazu. Už příští rok by měla být elektronická evidence povinná.

Lékaři mají vědět, zda je jejich pacient držitelem zbraně. Zákon již projednává Sněmovna

Ošetřující lékaři mají podle nového zákona o zbraních a střelivu, který aktuálně projednává Sněmovna, dostat přístup do centrálního registru zbraní. Předpis, který by mohl platit od roku 2026, jim má umožnit v něm ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Posudek pro vydání zbrojního průkazu vydává praktický lékař, může si vyžádat i posudek psychologa. Seznam nemocí, které jeho vydání vylučují, stanoví ministerstvo zdravotnictví vyhláškou. Média v minulých dnech informovala o tom, že pachatel, který před týdnem vraždil na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se léčil s psychickými problémy.

Psychotesty jsou dělané na hloupější lidi. Inteligentní sériové vrahy neodhalí, míní expert

Psychotesty k získání zbrojního průkazu jsou nastavené na hloupější lidi, ti chytří se na ně umí připravit, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lektor střelby a taktiky Zdeněk Charvát. Jako příklad zmínil lesního vraha Viktora Kalivodu, který je absolvoval. Inteligentní sériové vrahy tak podle Charváta nemohou odhalit, řešením by prý bylo například zavedení delších kurzů, podobně jako u řidičských průkazů.

Klidně si to rozdám s Pitomiem na střelnici, napsala Černochová v reakci na Okamurův rýpanec

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyzvala lídra SPD Tomia Okamuru k souboji ve střelbě. Ve svém příspěvku na sociální síti pro Okamuru navíc použila označení „Pitomio“, proti kterému se šéf SPD dříve marně bránil i soudně. Reagovala tím na jeho výrok z Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS, kdy prohlásil, že politička nemá kompetence k nákupu stíhaček, přičemž zmínil, že sám má zbrojní průkaz déle než ona.

Padesát tisíc za zbrojní průkaz. Policista dával licence za úplatu, GIBS stíhá i jeho kolegy

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá čtyři policisty, jednoho bývalého policistu a sedm civilních osob kvůli nezákonnému udělování zbrojních průkazů. Od roku 2021 do letošního února zaznamenala inspekce alespoň 20 takových případů. Bývalý policista si od žadatelů bral peníze za úspěch u zkoušek, zatímco nad ním čtyři policisté v kontrolních skupinách mu to svým nedbalým přístupem měli umožnit, uvedla inspekce v tiskové zprávě.