reklama

Zeman může ještě zamíchat kartami při jmenování ministrů. Nemá co ztratit, tvrdí Langer

Podle bývalého minstra vnitra Ivana Langera z ODS může ještě prezident Miloš Zeman zamíchat kartami při jmenování nových ministrů vlády Petra Fialy (ODS). Langer je ale rád, že nakonec nedošlo kvůli zdravotnímu stavu hlavy státu k aktivaci ústavního článku 66. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že v opačném případě by se náměstí zaplnila demonstranty.

reklama

Miloš Zeman, který je od 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, bude v pondělí přeložen z akutního lůžka na pokoj ve standardním oddělení, kde bude moci omezeně přijímat návštěvy. Že se Zemanův stav postupně lepší, potvrdil i chirurg Pavel Pafko, který je členem lékařského konzilia, a vyhodnocuje tak Zemanův stav.

Senátoři ale několik dnů po hospitalizaci začali uvažovat o tom, zda nebudou jednat o aktivaci ústavního článku 66, podle kterého mohou prezidenta zbavit pravomocí. I když se na jednání opravdu shodli i s předsedy některých poslaneckých stran, po zlepšení Zemanova stavu už o tom neuvažují.

„Sledoval jsem to s velkým neklidem a divím se nasazení, které vše provázelo. Dokázal jsem si představit, že kdyby k tomu došlo, ulice a náměstí zaplní demonstranti, kteří budou protestovat proti státnímu ústavnímu převratu. Budou to hlavně voliči SPD a ANO,“ popsal bývalý ministr Langer ve vysílání CNN Prima NEWS.

Nakonec je rád, že hlava státu dostala v podobě konzilia a dalších lékařů odbornou péči a k aktivaci článku 66 nedošlo. Konzilium však na začátku listopadu upozornilo, že prezident stále není schopen vykonávat své pracovní povinnosti naplno a jeho hospitalizace by měla trvat ještě tři až čtyři týdny.

Zeman v úterý pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení nové vlády. V tiskové zprávě to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Fiala následně uvedl, že pověření přijal. Spekuluje se o tom, že Fiala přijde za Zemanem se seznamem ministrů, bude mít hlava státu s některými navrhovanými členy problém.

Jedním z nich by mohl být pravděpodobný ministr zahraničí Jan Lipavský z Pirátů. „O Lipavském jsem se bavil s naším panem předsedou Ivanem Bartošem. Fiala ho ujistil, že vše vyjedná a nepřipadá v úvahu, aby došlo na bezdůvodné kádrování,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý poslanec Pirátů Ondřej Profant.

Zeman miluje politiku a nemá co ztratit

Langer ale tvrdí, že Zeman rozhodně může zamíchat politickými kartami. „V drtivé většině názorů s ním nesouhlasím, ale je jednou z největších politických osobností za uplynulých 30 let. Politiku miluje a ví, že prezidentský mandát má za pár a nebude se muset zodpovídat v dalších volbách,“ zdůraznil.

Pokud se nestane nic neočekávaného, prezidentské volby se uskuteční v roce 2023 a Zeman v nich již znovu kandidovat nemůže. Fiala předpokládá, že by se jeho vláda mohla ujmout mandátu do Vánoc. Do té doby by měl řídit stát končící kabinet v demisi.

Tagy:

Hlavní zprávy

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama