Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové (3. 7. 2022)

PARTIE s prezidentem Milošem Zemanem 3.7.2022

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Miloš Zeman patří k dlouhodobým kritikům zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Podle něho totiž tato politika již k potlačení inflace nejen nepřispívá, ale dokonce inflaci zvyšuje. „Velmi mě potěšil projev ekonoma Jana Švejnara, který právě zkritizoval předchozí vedení České národní banky, a já s jeho kritikou do značné míry souhlasím,“ řekl Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle bývalého guvernéra Jiřího Rusnoka je však nerozumné slibovat stabilizaci úrokových sazeb, když probíhá válka na Ukrajině a panuje velká ekonomická nejistota. „Já si to nemyslím. Samozřejmě můžete mít různé problémy včetně války na Ukrajině, na kterou se teď všichni odvolávají,“ oponoval prezident České republiky.

Uražený a ješitný Rusnok?

Zeman je přesvědčen, že guvernér ČNB musí v takové situaci říci, co chce a kam chce politiku takové instituce směřovat. „Pokud neřekne, co je jeho cílem, například stabilizace úrokových sazeb, tak působí velmi nedůvěryhodně. Politika je mimo jiné založena na očekáváních. A o nich musíte informovat, jinak se můžete domnívat, že ten člověk neví, co chce, a jenom jede ve vyjetých kolejích,“ vysvětlil Zeman.

Prezident republiky rovněž popsal svůj stávající vztah k bývalému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi, o němž při jmenování Aleše Michla guvernérem mimo jiné prohlásil, že by ho jmenoval do čela centrální banky i potřetí, pokud by to Ústava umožňovala. „Jiří Rusnok, budu upřímný, se cítí být uražený tím, že jsem jmenoval Aleše Michla guvernérem. Reagoval na to odchodem z mého expertního týmu,“ řekl Zeman.

Do eurozóny ano, ale

Tuto negativní reakci prý Zeman do jisté míry lidsky chápe. „Nebudu to nazývat ješitností,“ upřesnil. Zeman současně opět vyzval k přemýšlení o dosavadní politice ČNB. „Trvá už rok a inflaci nejen že nepotlačila, ale dokonce ji podle některých teorií naopak potencovala. Protože úrok je náklad, a je-li inflace nákladová, tak samozřejmě když firma musí platit vyšší úroky za úvěry, dá to do nákladů a rostou ceny této firmy,“ dodal Miloš Zeman. Podle něho zkrátka terapie, kterou ČNB v boji proti inflaci zvolila, byla „objektivně neúspěšná a jejím důsledkem je 16procentní inflace“.

Zeman v této souvislosti připomněl, že v některých evropských zemích je inflace poloviční v porovnání s Českem. Jde zejména o řadu států eurozóny, což je v posledních měsících předmětem mnoha diskusí. A to ohledně možného přijetí eura v České republice. Zeman by do eurozóny vstupoval jedině za podmínky, že bude vyloučeno, aby čeští daňoví poplatníci „museli platit řecké dluhy“.

Tagy: