Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Miloš Zeman patří k dlouhodobým kritikům zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Podle něho totiž tato politika již k potlačení inflace nejen nepřispívá, ale dokonce inflaci zvyšuje. „Velmi mě potěšil projev ekonoma Jana Švejnara, který právě zkritizoval předchozí vedení České národní banky, a já s jeho kritikou do značné míry souhlasím,“ řekl Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle bývalého guvernéra Jiřího Rusnoka je však nerozumné slibovat stabilizaci úrokových sazeb, když probíhá válka na Ukrajině a panuje velká ekonomická nejistota. „Já si to nemyslím. Samozřejmě můžete mít různé problémy včetně války na Ukrajině, na kterou se teď všichni odvolávají,“ oponoval prezident České republiky.

Uražený a ješitný Rusnok?

Zeman je přesvědčen, že guvernér ČNB musí v takové situaci říci, co chce a kam chce politiku takové instituce směřovat. „Pokud neřekne, co je jeho cílem, například stabilizace úrokových sazeb, tak působí velmi nedůvěryhodně. Politika je mimo jiné založena na očekáváních. A o nich musíte informovat, jinak se můžete domnívat, že ten člověk neví, co chce, a jenom jede ve vyjetých kolejích,“ vysvětlil Zeman.

Prezident republiky rovněž popsal svůj stávající vztah k bývalému guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi, o němž při jmenování Aleše Michla guvernérem mimo jiné prohlásil, že by ho jmenoval do čela centrální banky i potřetí, pokud by to Ústava umožňovala. „Jiří Rusnok, budu upřímný, se cítí být uražený tím, že jsem jmenoval Aleše Michla guvernérem. Reagoval na to odchodem z mého expertního týmu,“ řekl Zeman.

Do eurozóny ano, ale

Tuto negativní reakci prý Zeman do jisté míry lidsky chápe. „Nebudu to nazývat ješitností,“ upřesnil. Zeman současně opět vyzval k přemýšlení o dosavadní politice ČNB. „Trvá už rok a inflaci nejen že nepotlačila, ale dokonce ji podle některých teorií naopak potencovala. Protože úrok je náklad, a je-li inflace nákladová, tak samozřejmě když firma musí platit vyšší úroky za úvěry, dá to do nákladů a rostou ceny této firmy,“ dodal Miloš Zeman. Podle něho zkrátka terapie, kterou ČNB v boji proti inflaci zvolila, byla „objektivně neúspěšná a jejím důsledkem je 16procentní inflace“.

Zeman v této souvislosti připomněl, že v některých evropských zemích je inflace poloviční v porovnání s Českem. Jde zejména o řadu států eurozóny, což je v posledních měsících předmětem mnoha diskusí. A to ohledně možného přijetí eura v České republice. Zeman by do eurozóny vstupoval jedině za podmínky, že bude vyloučeno, aby čeští daňoví poplatníci „museli platit řecké dluhy“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

20:32

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 tisíc až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

20:02

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za miliardu dolarů

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.