Zemanova parta hic. Oceněným se vyčítá lichva, Leninův řád, dotace i sexuální napadení

Nechápavé kroucení hlavou, překvapení, ale i vztek. Udělování nejvyšších státních vyznamenání vyvolalo emoce, jména některých oceněných vzbuzují pochybnosti. Ozývá se kritika minulosti kosmonauta Vladimíra Remka, zesnulého podnikatele Petra Kellnera někteří nazývají lichvářem, právníka Pavla Foltána podporovatelem fake news, sportovního manažera Miroslava Černoška podezřelým dotačním šíbrem. Psychiatra Jana Cimického pak zpěvačka Jana Fabiánová pro změnu nařkla ze sexuálního obtěžování.

Udělování nejvyšších státních vyznamenání by mělo každý rok posloužit k ocenění mimořádných lidských výkonů, umu, statečnosti, vlastenectví, mravnosti. I letos je však mezi jedinci vybranými prezidentem Milošem Zemanem několik jmen, jejichž volba se dá označit za kontroverzní.

V případě Řádu bílého lva občanské skupiny I. třídy pro Jiřinu Bohdalovou třeba vůbec nejde o zpochybňování hereččiných uměleckých kvalit, nýbrž jen o to, že hvězda filmů Světáci či Ucho patří k dlouhodobým Zemanovým podporovatelům. Postavila se za něj při obou posledních prezidentských volbách, i své letošní 90. narozeniny slavila spolu s hlavou státu přímo na Hradě.

U stejných metálů pro zesnulého podnikatele Petra Kellnera a kosmonauta Vladimíra Remka se už hraje trochu jiná liga.

Většinový vlastník finanční skupiny PPF byl mnoha lidmi obviňován, že svými obchodními zájmy přispěl k nepřiměřené české vstřícnosti k čínskému a ruskému autoritářskému režimu. V Pekingu před časem pomáhal jeho byznysu sám Zeman, jehož pak miliardář navzdory protokolu dopravil domů vlastním tryskáčem.

Prezident navíc nelobboval za PPF jen v Číně, kde společnost čelila vlně kritiky za údajné lichvářství, nýbrž i ve vlasti.

Remek si žádná podobná nařčení nevysloužil, jakožto první kosmonaut mimo SSSR a USA svého času po právu vstoupil do učebnic dějepisu. Jenže problém je s tím, že ho neocenili jen v Česku. Dávno před uznáním od Zemana dostal také Leninův řád nebo čestný titul Hrdina Sovětského svazu. Ne náhodou byl členem předsednictva ÚV Svazu československo-sovětského přátelství, po revoluci vedl Česko-ruskou společnost, v letech 2004–2013 byl poslancem Evropského parlamentu za KSČM.

Byl to právě Zeman, kdo si Remka v roce 2013 vybral na post českého velvyslance v Moskvě. Ne vždy se pak nicméně ke svému chráněnci choval zrovna přívětivě. Když došlo na oficiální setkání Zemana s Vladimirem Putinem, český prezident vzal s sebou místo Remka na jednání externího poradce Martina Nejedlého.

Dalším kontroverzním jménem mezi letošními Zemanovými vyvolenými je právník Pavel Foltán. Podle vyjádření politologů Ladislava Cabady s Pavlem Šaradínem pro CNN Prima NEWS představuje jeho vyznamenání přímo provokaci a podporování extremistických názorů.

Foltán je často zmiňován ve spojení s Parlamentními listy a s tendencí propagovat různé fake news. Je velmi výrazným členem Rady ČTK, několikrát ji doslova paralyzoval.

Proslul nejen velmi nestandardním až bizarním konáním na jednáních, ale též častými absencemi. A především tím, že tiskovou agenturu zažaloval kvůli proplacení cestovného z Brna do Prahy ve výši 47 517 Kč.

„Chování radních Foltána a (Petra) Žantovského zavání perverzitou, je to pro ně exhibice,“ postesknul si v rozhovoru pro DVTV předseda Rady ČTK David Soukup.

Kritika se ozývá též proti vyznamenání sportovního manažera Miroslava Černoška, významného marketingového hráče, který se v minulosti milerád nechal spojovat s tenisovými úspěchy Petry Kvitové či Tomáše Berdycha. Černošek byl několik let šedou eminencí českého sportu. Jeho impérium se podílelo na obřích akcích typu Davis Cupu, Fed Cupu, či atletické Zlaté tretry. Bývalý člen KSČ při nich těžil ze svých vynikajících politických konexí, mezi jeho známé patří třeba kontroverzní Jaroslav Faltýnek nebo Vratislav Mynář.

Černoškovy kluby byly tradičně mimořádně úspěšné v žádání o státní dotace. Mimo to se jeho firmě Česká sportovní rovněž dařilo ve vyjednávání provizí. Podle zjištění Radiožurnálu se například v roce 2012 dostala k 60 % z osmi milionů korun, kterými státní podnik Lesy ČR podporoval Český olympijský výbor.

„Je to v pořádku, protože Lesy díky tomu měly právo využívat označení Oficiální partner Českého olympijského týmu,“ ubezpečovala zpráva Dozorčí rady Lesů ČR, které sportovcům posílaly peníze právě přes Českou sportovní.

Radiožurnál navíc přišel s informací, že nejen Lesy ČR, ale i Česká pošta a ČEZ v letech 2012–16 poslaly přes Černoškovu agenturu na podporu olympioniků 120 milionů korun. A funkcionářova společnost si z toho přišla na 28 milionů. Černošek se bránil, že z každé smlouvy měl v průměru pouze 18 %. „Provize byla standardně ošetřena smlouvou se souhlasem vedení Českého olympijského výboru a řešila témata, co tehdy nedokázal Český olympijský výbor a Česká olympijská řešit,“ tvrdil.

Konkrétně se Zemanem má každopádně vynikající vztahy. V minulosti se postaral o to, aby na prezidentův tenisový turnaj Lány Open osobně dorazili třeba Kvitová, Berdych, fotbalista Jan Koller či oštěpařská legenda Jan Železný. Černošek byl rovněž hostem na narozeninové oslavě kancléře Mynáře na Pražském hradě.

A konečně je tu ještě jeden kontroverzní vyznamenaný. Jen den po 28. říjnu se na sociálních sítích ozvala zpěvačka Jana Fabiánová, která netajila své zděšení z ocenění známého psychiatra Jana Cimického. Dcera Nadi Urbánkové se v nedávno vysílaném televizním pořadu 13. komnata přiznala, že byla před lety obětí sexuálního napadení přímo v lékařské ordinaci. Až nyní veřejně přiznala, o koho přesně mělo jít.

„Prohlašuji na svou čest: Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let. Protestuji tímto veřejně proti ocenění Jana Cimického prezidentem České republiky. Podle mého názoru měl pan Cimický dávno odejít z veřejného prostoru a doufat, že jeho oběti budou i nadále mlčet. Fakt, že se rozhodl přijmout z rukou prezidenta medaili Za zásluhy, je pro mě poslední kapkou, kterou můj pohár mlčení definitivně přetekl. Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi,“ napsala v postu, který později smazala.

Sám Cimický její nařčení odmítá. I jeho vyznamenání se však náhle zařazuje mezi ta problematická.

Případné námitky hudebních fajnšmekrů proti dalšímu oceněnému, textaři Pavlu Žákovi, se i kvůli tomu zničehonic jeví jako směšné. Osmdesátiletý skladatel se totiž provinil pouze hříchem ryze subjektivním – slovy ke strašlivé osmdesátkové odrhovačce Kotvalda s Hložkem „Holky z naší školky“.

Tagy: