reklama

Zeman ocenil veterána podobného Igoru Hnízdovi. Hrdinu, který si trochu vymýšlel

Jednou z osobností, jimž se prezident Miloš Zeman letos rozhodl udělit státní vyznamenání, je válečný veterán Jan Horal. Pozoruhodný hrdina se zúčastnil bitvy u Dunkerku, v níž byl vážně zraněn. Během komunistické totality z emigrace šlechetně pomáhal perzekvovaným bojovníkům ze západní fronty, kteří si ho za to nesmírně vážili. Vedle toho všeho si ale taky trochu vymýšlel – roky v rozporu s realitou vyprávěl, že patřil k letcům RAF.

reklama

Patří to k nesmrtelným scénkám z oblíbeného českého filmu Obecná škola. Rázný učitel Igor Hnízdo v podání Jana Třísky vypráví před užaslou třídou své válečné historky, kterak udatně bojoval mezi partyzány, v Africe, na východní frontě. Až panu Součkovi ztvárněnému Zdeňkem Svěrákem ujede: „Člověku se ani nechce věřit, že byste to všechno stihnul.“

Jako diváci nemáme Hnízda o nic méně rádi, přestože si svá vyprávění zjevně vymýšlí. A stejné to bude pravděpodobně i v případě muže, který by mohl filmovému tvrďákovi sloužit jako skutečný předobraz.

Řeč je o Janu Horalovi, válečném veteránovi letos vyznamenanému prezidentem Milošem Zemanem. Vojákovi mnoha nesporných kvalit, který za války působil na Středním východě, při bitvě u Dunkerku měl coby tankista namále po najetí na minu. A který mnohem později, za komunistické totality, pomáhal z emigrace perzekvovaným bojovníkům ze západní fronty.

Existuje spousta důvodů, proč si Horala vážit. On si však za svého života vysnil ještě jeden, který vzešel čistě z jeho fantazie. Roky o sobě totiž furiantsky a nepravdivě tvrdil, že byl též pilotem RAF, dokonce vyprávěl smyšlené báchorky o svých leteckých soubojích.

„K letcům měl blízko, sám však letcem nebyl,“ potvrdil pro CNN Prima NEWS historik Jiří Rajlich. „Proč to tedy šířil? To se dá zpětně jen těžko posoudit, lidem do hlavy nevidíte. Jisté je, že si označení hrdina tak jako tak zaslouží. Stejně jako všichni ostatní členové československé zahraniční armády, téměř výhradně dobrovolníci. Byl součástí zahraničního odboje. A to opravdu není málo.“

Je to citlivá věc. Opravdová letecká esa jako František Peřina Horala v drtivé většině neodsuzovala. Mnozí z nich mu byli až příliš vděčni za pomoc, kterou jim poskytl v časech totalitních ústrků ze švédského exilu – zásoboval je například nedostupnými léky, podporoval je finančně. Jako výraz díků mu za to po revoluci nabídli čestné členství ve Svazu letců.

„Znal jsem celou řadu z nich, kteří mi o jeho pomoci vyprávěli s velkým uznáním,“ řekl Rajlich. „Už jen z toho důvodu si Horal podle mého české státní vyznamenání zaslouží.“

Pár takových metálů už tenhle čestný člen Sdružení válečných veteránů České republiky ostatně dostal. Za svou charitativní činnost obdržel od britské královny Řád britského impéria, ve Francii mu udělili rovněž velmi prestižní Řád čestné legie.

Něčím takovým se moc Čechů chlubit nemůže.

Coby úspěšný podnikatel, který v Česku provozoval několik hotelů, veteránům navíc finančně přispíval i v nových poměrech. Často zmiňovali, že jim nikdo nepomohl tolik, jako právě rodák ze Stráže při Čope.

Jen když došlo na válečná vyprávění, upadali občas do rozpaků. Stejně jako ještě teď několik oslovených historiků, kterým se do povídání o Horalovi moc nechce. S taktním vysvětlením: „Nezlobte se, ale nepřišlo by mi to k němu fér.“

Sdílnější byl svého času pro MF DNES jen bývalý telegrafista 311. československé bombardovací perutě RAF Jan Wiener: „Honza je takový baron Prášil. Prášil s velkým, laskavým a dobročinným srdcem. Neřeknu vám, proč si o sobě tak dětinsky vymýšlí. Snad prožívá jakousi druhou pubertu. Důležité snad je, že ty jeho výmysly nikomu neubližují. Jistě, je to zahanbující fraška, ale snad i lidsky pochopitelná. Alespoň pro nás veterány určitě.“

Jan Horal byl i v pozdním věku velmi činorodý, vedle svého úspěšného byznysu inicioval například stavbu několika soch Edvarda Beneše. Především však až do své smrti v listopadu 2011 obdivoval svět nebeských jezdců.

V Praze je po něm pojmenovaná ulice, o jeho osudu byl natočen dokumentární film. A když mu teď prezident Zeman udělil in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně, stálo za to věnovat pozornost jejímu odůvodnění. Znělo pro někoho možná poněkud překvapivě: Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama