reklama

Vyznamenání Foltána? Jde o provokaci či podporu extrémního názoru, kritizují politologové

Nejkontroverznějším jménem na seznamu vyznamenaných je právník Pavel Foltán, shodli se politologové Ladislav Cabada a Pavel Šaradín ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle nich jde o provokaci nebo podporu extrémního názoru. Reagovali tak na seznam lidí, kteří 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Hrad jej zveřejnil ve čtvrtek večer.

reklama

„Za nejkontroverznější jméno považuji doktora Pavla Foltána. Je to figura, která nevystupuje nějak výrazně z toho, co bychom označili za běžný občanský život, ale která je velmi propojená se světem Parlamentních listů, fake news a se světem narušujícím stabilitu veřejnoprávních médií. Z toho pohledu mě zarazilo, že je na seznamu,“ uvedl Ladislav Cabada s tím, že by ho zajímal důvod.

Foltán má dostat medaili Za zásluhy I. stupně, tedy za zásluhy o stát. Politologové se shodli, že jde o provokaci. Foltán totiž například jako člen Rady ČTK žaluje Českou tiskovou kancelář kvůli neproplácení nákladů na cesty na zasedání. Jednání rady dokonce několikrát paralyzoval. Zvolen do ní byl v březnu 2018, nominovalo jej hnutí ANO.

„V seznamu vždy zaznamenáme i jména související se specifickými aktivitami, které bych obecně popsal jako vytváření informační mlhy nebo alternativních pravd, jak říká Donald Trump. I v tomhle seznamu vidíme lidi, u nichž jsou některé aktivity respektuhodné, ale obávám se, že nejsou příčinou nominace. Důvodem je právě určitá snaha o provokaci nebo o podporu nějakého minoritního nebo dokonce extrémního názoru,“ myslí si Cabada.

Rukopis Miloše Zemana

Podle Cabady je ve výběru vyznamenaných patrný rukopis prezidenta Miloše Zemana. „U ocenění, která se týkají služby v armádě, v policii nebo obecně českému a československému státu, není spor. Současně vidíme tendenci oceňovat osoby spojené s podnikatelstvím a ekonomickými aktivitami, kde u prezidenta Zemana dlouhodobě vidíme určitý trend,“ upozornil politolog.

Podle Šaradína už ale od roku 1992 až 1993 každý prezident otiskl do vyznamenání svůj rukopis. „Každý nominoval někoho, kdo mu byl nějakým způsobem blízký nebo mu nějak pomohl,“ podotkl.

Cabada zároveň zdůraznil, že prezident ale není jediný, kdo o medailích rozhoduje. „Jde o státní vyznamenání. V tomto případě se na nich podílel asi i předseda vlády, který návrhy kontrasignoval,“ uvedl politolog.

Zeman ve státní svátek 28. října už podruhé za sebou státní vyznamenání nepředal. Zatímco loni se slavnostní ceremoniál nekonal kvůli epidemii covidu, letos tomu zabránil prezidentův zdravotní stav. Od 10. října je Zeman hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici na jednotce intenzivní péče. Vyznamenání tak podle Hradu předá 1. ledna 2022.

Vedle umělců herečky Jiřiny Bohdalové nebo hudebníka Karla Vágnera jsou mezi oceněnými také váleční veteráni, historici nebo psychiatr Jan Cimický spolu s bývalým kosmonautem a dřívějším poslancem Evropského parlamentu Vladimírem Remkem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama