reklama

Zemanovi do paže voperovali titanový hřeb. Z nemocnice by se mohl dostat o víkendu

Prezident Miloš Zeman, který po úterním pádu podstoupil operaci zlomené ruky, se těší dobrému zdraví a propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice by měl být v sobotu nebo v neděli. Do paže mu lékaři implantovali titanový hřeb. Novinářům to řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Prezidenta do nemocnice převezli v úterý večer poté, co se rozhodl jít bez hole a upadl.

reklama

Mynář také informoval, že prezident svůj program na příští týden, kdy má například navštívit Jihomoravský kraj, zatím měnit nebude. O případné úpravě programu se rozhodne poté, co bude prezident propuštěn do domácího ošetřování. To by mohlo být už o víkendu.

Rekonvalescence by měla podle kancléře trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu. Do zlomené paže mu lékaři voperovali titanový hřeb.

Kancléř dodal, že prezident je v dobré náladě a už byl přestěhován z pooperačního na standardní pokoj. Operace podle něj trvala necelou hodinu, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček přitom dříve hovořil o dvou hodinách. Nyní už je na tom prezident tak dobře, že poobědval rybu s vařeným bramborem.

Podle Mynáře prezidenta v úterý i ve středu navštívila jeho žena Ivana a byla za ním i dcera Kateřina. Pozdravy prý prezidentovi poslali někteří jeho kolegové, také prezidenti Egypta, Ruska nebo Srbska a premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a řada dalších politiků.

Prezident odmítl pomoc ochranky

Podle Ovčáčka se prezident po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a upadl. „Odmítl použít hůlku a také případnou pomoc ochranky. Sdělil, že sám zvládne přejít určitou vzdálenost, což činit neměl. Došlo k pádu a zlomenině ruky,“ popsal příčiny zranění Ovčáček.

K tématu

„Prostě se to stalo, samozřejmě pan prezident má nárok na svoje soukromí a pokud se rozhodl přemístit se bez ochranky, tak je to jeho právo,“ okomentoval Mynář okolnosti prezidentova úrazu.

Dodal, že úraz by po rekonvalescenci neměl nijak bránit výkonu Zemanových povinností. „Bude záležet na tom, jak se dostane do domácího ošetření a jak samozřejmě ta rekonvalescence bude probíhat,“ dodal.

Zeman byl operován v celkové narkóze v Ústřední vojenské nemocnici. „Výkon byl proveden standardním způsobem, bez komplikací. Nyní je pacient v adekvátní pooperační péči,“ informovala mluvčí vojenské nemocnice Jitka Zinke.

V ÚVN Zeman ležel už loni v říjnu

Redakci CNN Prima NEWS Ovčáček sdělil, že na středu měl Zeman v plánu se sejít s šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavem Kalou a zúčastnit se položení základního kamene nové budovy NKÚ. Později se měl setkat s kardinálem Dominikem Dukou. Obě schůzky musely být zrušeny. „Oba samozřejmě chápou situaci a věříme, že dojde k náhradě toho programu,“ doplnil Mynář.

Prezident již delší dobu trpí neuropatií nohou, kvůli níž musí při chůzi používat hůl. Loni v říjnu byl čtyři dny hospitalizován v ÚVN, Hrad tehdy čtyřdenní pobyt označil za rekondiční. Nemocnice po říjnové hospitalizaci na webu uvedla, že se prezident léčil a i po jejím opuštění léčí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. V tehdejší lékařské zprávě bylo uvedeno, že kromě neuropatie trpí prezident také cukrovkou druhého typu.

K tématu

Tagy: operace úraz Miloš Zeman Jiří Ovčáček Ústřední vojenská nemocnice

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama