reklama

Zatčený Trumpův exporadce Bannon jezdil do Česka, navštívil i prezidenta Zemana

Český prezident Miloš Zeman, Steve Bannon, bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, a poslanec německého Spolkového sněmu za Alternativu pro Německo Petr Bystroň (zleva).
Foto: Facebook.com

Steve Bannon, bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, strávil den a noc v cele předběžného zadržení v New Yorku. Poslali ho tam prokurátoři, kteří ho společně s dalšími třemi osobami obviňují z podvodu v souvislosti se stavbou zdi na hranici mezi USA a Mexikem. Bannon při pátečním projednávání u soudu veškerou vinu odmítl a byl propuštěn na svobodu po složení pětimilionové akuce.

reklama

Kdo je vlastně Steve Bannon, od kterého se Trump krátce po zadržení distancoval? Pro českého prezidenta Miloše Zemana není Bannon neznámou osobou. Potkali se, mluvili spolu, což dokazuje i fotografie, kterou publikuje CNN Prima NEWS.

K tématu

Obvinění se týkají projektu We Build The Wall (Stavíme zeď), jehož prostřednictvím bylo vybráno přes 25 milionů dolarů (550 milionů korun). Reagoval na neúspěšnou snahu prezidenta Trumpa prosadit vyčlenění peněz ze státního rozpočtu na stavbu hraniční zdi, která má zastavit pašeráky drog, zbraní a lidí. Skupina We Build The Wall nechala loni na soukromém pozemku na jižní hranici USA postavit úsek plánované zdi dlouhý několik set metrů.

Podle prokurátorů ale správci iniciativy nedodrželi svůj slib, že všechny vybrané peníze poputují na stavební práce. „Zatímco opakovaně dárce ujišťovali, že Brianu Kolfageovi, zakladateli a veřejné tváři We Build The Wall, nebude vyplacen ani cent, obžalovaní se tajně domluvili na převodu statisíců dolarů Kolfageovi, který je použil na financování svého okázalého životního stylu,“ uvedla prokurátorka Audrey Straussová.

Podle poslance německého Spolkového sněmu Petra Bystroně za Alternativu pro Německo (AfD) je Bannonovo zatčení jednou z kapitol předvolebního boje v USA. Prezidentské volby jsou naplánovány na úterý 3. listopadu letošního roku. Bystroň se s Bannonem zná a v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, o co v celé kauze jde.

Pane Bystroni, je v USA normální, že prokurátor z New Yorku zasahuje do záležitostí a případu v jiném státě?
To je právě ten problém. Vše bylo spuštěné jako na objednávku jen pár dní před předvolebním sjezdem demokratů. Státní zastupitelka Audrey Straussová je členkou Demokratické strany. Podílela se už i na vyšetřování proti bývalému úspěšnému starostovi New Yorku Rudy Guillianimu. Proto se i konzervativní média v USA ptají, odkdy má státní zastupitelství v jižním New Yorku v kompetenci věci odehrávající se na hranicích Mexika.

Co za tím tedy hledat?
Celá kauza je součástí prezidentské volební kampaně v USA. Jedná se o útok na Donalda Trumpa. Cílem je zdiskreditovat do té doby velmi úspěšnou kampaň We Build The Wall, ve které statisíce amerických občanů vyjádřily podporu Trumpově iniciativě k postavení zdi na hranicích mezi USA a Mexikem. Ta zeď je klíčovým symbolem Trumpovy politiky. Takzvaným globalistům byl tento projekt od začátku trnem v oku, zuřivě proti němu bojovali na všech frontách a výstavbu zdi vládou brzdili všemi administrativními triky. O to víc běsnili, když iniciativa We Build The Wall slavila úspěch. Lidé poslali celkem 25 miliónů dolarů a jasně ukázali, že zeď chtějí i za své vlastní peníze.

Pokud jde o předvolební boj, je tedy možné důvěryhodně ověřit, jestli k nějaké zpronevěře došlo?
V centru vyšetřování nestojí Steve Bannon, ale šéf kampaně Brian Kolfage. Jenže ten je méně známý a není osobně provázaný s Trumpem jako Bannon, takže všechna média píší v titulcích jen o Bannonovi. Jak podlá ta akce je, ukazuje už způsob nařčení. Obžaloba píše, že Kolfage ukradl část darů na to, aby – cituji – „financoval svůj zhýralý životní styl“. Přitom ten člověk je sympatický mladý voják, válečný veterán, kterému amputovali obě nohy a ruku.

K tématu

Vy se se Stevem Bannom znáte osobně. Čekal byste od něj něco takového? Že by se mohl zapojit do podvodu?
Se Stevem jsme se setkali několikrát v Německu, Itálii i v Čechách. Diskutovali jsme o možnosti propojení všech konzervativních sil v Evropě, navštívil jsem i jeho klášter v Itálii, kde chce vybudovat školicí středisko pro mládež. Zažil jsem jej jako velmi inteligentního a absolutně neješitného člověka, který i přesto, že je několikanásobný milionář, vystupoval vždy naprosto normálně, až skromně. Vždyť už před tím, než začal pracovat pro Trumpa, se jeho majetek odhadoval na 10 až 50 milionů dolarů. Žádný člověk Stevovy inteligence by si „neodcvaknul“ nějaké peníze z darů na politický projekt. Navíc, když to finančně absolutně nemá zapotřebí. Ti pánové jsou celou dobu pod palbou politických nepřátel Trumpa – proč by dělali takovou hloupost?

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama