
Francouzi po nejtragičtějším teroristickém útoku v listopadu 2015
Zdroj: AP
Teroristické útoky nejsou ve Francii věcí posledních let, ale vybírají si čím dál více obětí. V drtivé většině případů je mají na svědomí radikální islamisté, kteří se hlásí buď Islámskému státu (ISIS) či k Al-kájdě. Poslední útok v Nice ve čtvrtek nepřežili tři lidé. Francie ale v posledních letech pamatuje i mnohem tragičtější momenty.
Od roku 2015 zemřelo ve Francii kvůli teroristickým činům celkem 274 lidí a 824 utrpělo zranění.
Sérii teroristických činů v posledních letech odstartoval útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Tehdy bylo zavražděno osm novinářů, dva návštěvníci redakce a také dva policisté. Útok zosnovali bratři Kouachiové, kteří reagovali na karikaturu proroka Mohameda na titulní stránce zmíněného časopisu. Jejich blízký přítel následně se zbraní v ruce vešel ještě do židovského obchodu, kde zabil několik dalších lidí. Celková bilance útoku byla 17 mrtvých a 22 zraněných.
K vůbec nejtragičtějšímu atentátu došlo v listopadu téhož roku. Jednalo se přitom o dosud nejhorší teroristický útok ve francouzské historii. Teroristé hlásící se k ISIS začali střílet a odpalovat bomby v několika barech a restauracích, ale vrchol přišel v hudebním klubu Bataclan. Zde právě probíhal koncert, během něhož teroristé vešli dovnitř a zabili 90 lidí. Během této tragické noci v Paříži padlo za oběť teroristům dohromady 131 lidí. Další stovky pak byly zraněny.
Smrtonostná jízda v Nice
V červnu 2016 pak světem otřásl další útok na francouzské půdě. Tentokrát nešlo o Paříž, nýbrž o přímořské letovisko Nice na jihu země. Tuniský přistěhovalec zde na promenádě najížděl do davu nákladním autem. Následně do lidí také střílel. Terorista měl na svědomí 86 lidských životů a téměř 500 zraněných.
V následujících letech docházelo k řadě útoků, které byly v porovnání s výše zmíněnými sice menšího rázu, ale i tak při nich lidé umírali. V březnu 2018 například útočník hlásící se k Islámskému státu ukradl auto, jehož řidiče zavraždil, následně odjel do Trèbes, kde nejprve střílel za jízdy na policisty a poté vběhl do supermarketu, kde zabil další tři lidi. Zranění si z tohoto útoku odneslo 15 osob.
Tragické Vánoce ve Štrasburku
Před Vánoci téhož roku pak terorista začal střílet na vánočním trhu ve Štrasburku, kde zabil pět lidí a 11 jich zranil. Následně byl zastřelen policisty.
Z poslední doby utkvělo v paměti také vražedné řádění policisty, který na služebně v Paříži ubodal čtyři své kolegy. Vyšetřování posléze ukázalo, že útočník měl radikální náboženské názory.
Teprve před dvěma týdny šokoval Francii útok čečenského uprchlíka v pařížské čtvrti Conflans-Sainte-Honorine, který zde uřízl hlavu učiteli Samuelu Patymu. Ten totiž předtím ve škole ukázal žákům karikatury proroka Mohameda v rámci výuky o náboženské snášenlivosti.
Po posledních teroristických útocích ve čtvrtek prezident Emmanuel Macron oznámil, že v ulicích bude až sedm tisíc vojáků hlídat školy, kostely či památky. Premiér Jean Castex dodal, že po celé zemi nyní platí nejvyšší stupeň varování před terorismem.
Nejčtenější

Novou mutací koronaviru se můžete opět nakazit už po pár dnech. Je mnohem nebezpečnější
5. března 2021
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu
4. března 2021
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
1. března 2021Doporučujeme
