
Smutný konec pátrání po švadleně z Trutnovska. Našli ji mrtvou v lese, zmizela před pěti měsíci
V České republice neexistují přesná data o počtech ježků, ale experti se shodují – jejich populace klesá. Tito užiteční savci jsou závislí na dostatku potravy, především hmyzu, a na bezpečných úkrytech, kde mohou přečkat zimu. Jejich úbytek je však z velké části důsledkem lidské činnosti – zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí, rozdělení krajiny, intenzivnímu hospodaření a častým střetům s dopravou.
Zatímco například ve Velké Británii se ochraně ježků věnuje velká pozornost – vznikají projekty propojující veřejnost, neziskové organizace i stavební firmy, u nás zatím podobné aktivity chybí. Než se ochrana ježků uchytí systémově, každý z nás může přispět individuálně.
Jaro je obdobím zvýšeného rizika. Záchranné stanice často přijímají ježky zraněné sekačkami, především robotickými, které nedokážou rozpoznat živého tvora. Také při pálení listí nebo čarodějnických hranic buďte opatrní. I během jediné noci se v hromadách dřeva mohou zabydlet ježci, kteří se při ohrožení pouze stočí do klubíčka – před ohněm ani sekačkou jim to ale nepomůže.
Před zapálením hranice proto:
Dávejte při práci na zahradě pozor a nezapalujte žádný materiál, pokud jste nejdřív nezkontrolovali, že v něm nikdo...
Posted by Pomoc ježkům, z.s. on Friday, April 19, 2024
Než se ochrana ježků uchytí systémově, každý z nás může přispět individuálně – především na vlastní zahradě. Jak říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Praze: „Ježek je ukazatelem zdravé zahrady – takové, která není jen sestřižený trávník a řada tújí.“
Co tedy můžete udělat? Vytvořte rozmanité prostředí – ponechte keře, neposekejte trávník hned zjara a nechte v rohu hromádku větví či listí. Myslete na bezpečnost – pokud máte psa, dávejte pozor, ať ježky neohrožuje. Střet se psem pro ně bývá fatální, protože ho dokážou prokousnout i přes bodliny. Pokud chcete být dobrým ježčím sousedem, můžete pořídit i ježčí domeček.
Pokud nemáte možnost nabídnout ježkům přirozené útočiště, můžete jim nabídnout speciální krmivo. A nezapomínejte na misku s vodou – hydratace je důležitá i pro volně žijící zvířata.
Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a s tím jde i ruku v ruce chemie, kterou si někteří pěstitelé pomáhají – ať už proti plevelu, nebo proti hmyzu. Není ale výjimkou, že právě chemie určená na konkrétní „problém“ se může stát smrtící i pro jiné rostliny nebo živočišné druhy. Příkladem je i jed na slimáky, který obsahuje metaldehyd. Ten je toxický nejen pro slimáky, ale i pro psy, kočky nebo právě ježky. Právě druhotná otrava je jednou z nejčastějších důvodů ježčích úmrtí.
Podle některých zahrádkářů jsou rovnocenným protivníkem slimáků hlemýždi, kteří likvidují jejich vajíčka. Samotný hlemýžď pak na pěstované zelenině nenapáchá tolik škody, a pokud jim vyhradíte stinný kout zahrady, který přirozeně vyhledávají a kam je můžete odnést, může zavládnout oboustranná spokojenost. Kromě hlemýžďů je užitečný i zmíněný ježek, do jehož jídelníčku slimáci přirozeně patří. Stačí udělat díru v plotě, kudy ježek do vaší zahrady najde cestu. Jedná se ale o plzáky hnědé, zahradní, žíhané nebo lesní, slimáčci polní, síťovaní a hladcí, případně černě žíhaný slimák největší, ti všichni jsou u nás „doma“.
To se ovšem nedá říct o invazivních druzích jako je plzák španělský (Arion vulgaris). Tento oranžově hnědý postrach všech pěstitelů se k nám dostal z Pyrenejského poloostrova a Česko už úplně ovládl.
Pokud se nechcete spoléhat na přirozené protivníky, můžete sáhnout po přípravku Ferramol, který neohrožuje jiné živočichy. Jeho účinná látka je fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje ve volné přírodě. Přípravek není nebezpečný při náhodném požití ani pro domácí zvířata (psy, kočky), ani pro jiná zvířata - ježky, žížaly, včely, ptáky a jiné užitečné organismy.
Přípravek jsme vyzkoušeli a bezpečně účinkuje na slimáky i plzáky, kteří se po pozření granulí Ferramol stáhnou s pocitem nasycení do svých podzemních úkrytů, kde uhynou, odpadá tedy sbírání mrtvých slimáků na zahradě.
Společnost Neudorff si klade za cíl, aby jejich výrobky přispěly k lepší ochraně rostlin a živočichů na naší planetě.
Pokud najdete zraněného ježka nebo jedince, který je aktivní přes den, ihned volejte o radu do záchranné stanice. Stejně tak ježek potřebuje pomoc, pokud se před vámi neschoulí do klubíčka – kontakty najdete na webu Zvíře v nouzi. Specializovanou pomoc poskytuje i organizace Pomoc ježkům, z. s., v Luhačovicích.