reklama

Postřelený Blake vzkázal Afroameričanům: Život či nohy vám vezmou lusknutím prstu

Z nemocnice v americkém Wisconsinu promluvil Jacob Blake, kterého při zatýkání ve městě Kenosha policisté sedmkrát střelili do zad. Afroameričanům, pro něž se spolu se zavražděným Georgem Floydem stal mučedníkem, vzkázal, že mají držet pohromadě a pomáhat si.

reklama

„Váš život nebo nohy vám mohou vzít lusknutím prstů.“ To byl vzkaz Jacoba Blakea „jeho lidem“, kteří protestují po celé zemi poté, co ho policisté těžce zranili při zatýkání. Video z nemocnice zveřejnila Blakeova rodina.

Postřelený Afroameričan z Kenoshi už možná nikdy nebude chodit. „Mám svorky v zádech, svorky v břiše. Takové sr***y nechceš řešit, kámo. Celých 24 hodin cítím bolest,“ dodal Blake.

Čelí obvinění ze sexuálního útoku

Tato nahrávka Blakea z nemocnice ale nebyla první, která se objevila na veřejnosti. Už v pátek vedl videohovor se soudem. Čelí totiž obvinění ze sexuálního útoku. Toho se měl podle obžaloby dopustit na bývalé přítelkyni, které vtrhl do domu. Právě proto ho v osudný den policisté přijeli zatknout.

K tématu

„Soud v tomto případě shledal, že je pravděpodobné, že byl spáchán trestný čin. Existují důvody, proč věřit, že tento trestný čin obžalovaný spáchal,“ uvedl komisař krajského soudu Loren Keating.

Afroameričané mají problémy se zákonem

Blakeovi soud vyměřil kauci deset tisíc dolarů a hrozí mu až desetiletý trest. To nahrává odpůrcům hnutí Black Lives Matter. Zdůrazňují, že Blake a další Afroameričané, kteří skončili špatně po střetu s policií, měli problémy se zákonem.

O víkendu demonstranti navíc opět vyrazili do ulic amerických měst. Dál se protestuje proti policejní brutalitě – v Kenoshi, Portlandu, Rochesteru a dalších městech. Podle demonstrantů si Blake bez ohledu na své prohřešky nezasloužil tak drsný policejní zákrok.

Masivní protesty vyvolalo už v květnu zatčení George Floyda, kterému policista téměř devět minut klečel na krku. Floyda poté v bezvědomí převezli do nemocnice, lékaři už mu ale nedokázali pomoci. Soukromá pitva potvrdila, že se udusil. Od té doby demonstrace přiživují další podobné případy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama