Postřelený Blake vzkázal Afroameričanům: Život či nohy vám vezmou lusknutím prstu

Z nemocnice v americkém Wisconsinu promluvil Jacob Blake, kterého při zatýkání ve městě Kenosha policisté sedmkrát střelili do zad. Afroameričanům, pro něž se spolu se zavražděným Georgem Floydem stal mučedníkem, vzkázal, že mají držet pohromadě a pomáhat si.

„Váš život nebo nohy vám mohou vzít lusknutím prstů.“ To byl vzkaz Jacoba Blakea „jeho lidem“, kteří protestují po celé zemi poté, co ho policisté těžce zranili při zatýkání. Video z nemocnice zveřejnila Blakeova rodina.

Postřelený Afroameričan z Kenoshi už možná nikdy nebude chodit. „Mám svorky v zádech, svorky v břiše. Takové sr***y nechceš řešit, kámo. Celých 24 hodin cítím bolest,“ dodal Blake.

Čelí obvinění ze sexuálního útoku

Tato nahrávka Blakea z nemocnice ale nebyla první, která se objevila na veřejnosti. Už v pátek vedl videohovor se soudem. Čelí totiž obvinění ze sexuálního útoku. Toho se měl podle obžaloby dopustit na bývalé přítelkyni, které vtrhl do domu. Právě proto ho v osudný den policisté přijeli zatknout.

„Soud v tomto případě shledal, že je pravděpodobné, že byl spáchán trestný čin. Existují důvody, proč věřit, že tento trestný čin obžalovaný spáchal,“ uvedl komisař krajského soudu Loren Keating.

Afroameričané mají problémy se zákonem

Blakeovi soud vyměřil kauci deset tisíc dolarů a hrozí mu až desetiletý trest. To nahrává odpůrcům hnutí Black Lives Matter. Zdůrazňují, že Blake a další Afroameričané, kteří skončili špatně po střetu s policií, měli problémy se zákonem.

O víkendu demonstranti navíc opět vyrazili do ulic amerických měst. Dál se protestuje proti policejní brutalitě – v Kenoshi, Portlandu, Rochesteru a dalších městech. Podle demonstrantů si Blake bez ohledu na své prohřešky nezasloužil tak drsný policejní zákrok.

Masivní protesty vyvolalo už v květnu zatčení George Floyda, kterému policista téměř devět minut klečel na krku. Floyda poté v bezvědomí převezli do nemocnice, lékaři už mu ale nedokázali pomoci. Soukromá pitva potvrdila, že se udusil. Od té doby demonstrace přiživují další podobné případy.

Tagy: