reklama

Biden se setkal s rodinou černošského mladíka Blakea, Trump ho zkritizoval

Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden se setkal ve čtvrtek s rodinou černošského mladíka Jacoba Blakea, kterého předminulý týden střelil bělošský policista sedmkrát do zad. Incident spustil v USA novou vlnu demonstrací a nepokojů, kvůli níž navštívil město Kenosha se státě Wisconsin před třemi dny i prezident Donald Trump. Ten se ale podle televize CNN s mladíkem ani jeho rodinou nesetkal, Bidena ostře zkritizoval.

reklama

„Říkal, že ho nic neporazí,“ shrnul Biden na setkání s místními v kostele patnáctiminutový telefonát s Blakem, ochrnutým na dolní polovinu těla. „Nevzdá to, ať už bude chodit, nebo ne,“ dodal Biden. Podle agentury AP chce svou návštěvou, která je v době pandemie koronaviru nevídanou událostí, zdůraznit rozdíl svého a Trumpova přístupu.

K tématu

Kandidát demokratů na prezidenta se setkal s blízkými zraněného muže společně se svou ženou Jill na letišti hned po příletu do Wisconsinu, státu na americkém Středozápadě, který bude jedním z hlavních bojišť listopadových prezidentských voleb. Řekl, že ho fascinovala jejich „nezdolnost a optimismus“. Podle rodiny už mladík opustil jednotku intenzivní péče.

Donald Trump ve svém komentáři zmínil, že Biden přijel do města Kenosha až dva dny po něm. Zároveň zkritizoval, že si Biden nechal na sobě roušku. „Viděli jste někdy muže, který je má rád stejně jako on?“ napsala agentura AP. „Pronáší řeč a pořád má na sobě roušku. Přináší mu to pocit bezpečí. Kdybych byl psychiatr, řekl bych si, že má nějaký problém,“ dodal Trump.

Současná hlava státu se v posledních měsících staví do role obhájce zákona a pořádku a před voliči se prezentuje jako před městskými nepokoji. V úterý Trump v Kenoshe navštívil vyhořelé obchody, které zapálili někteří protestující po incidentu mezi Blakem a policií, a chválil místní policii.

Prezident přitom opakovaně spojuje Bidena s násilnými demonstranty a veřejnosti tvrdí, že pokud bude demokratický kandidát zvolen, zavládne v USA chaos. Biden se oproti Trumpovi snaží apelovat na sjednocení rozděleného národa a opakovaně hovoří o nutnosti vymýtit z americké společnosti „systémový rasismus“.

K tématu

Podle francouzské agentury AFP je Bidenova návštěva, jež má pokračovat setkáním s místní komunitou, začátkem aktivnější části jeho volební kampaně, která se kvůli šíření koronaviru zatím omezovala téměř výlučně na vystoupení přes video z jeho domovského státu Delaware. Čtyřiasedmdesátiletý Trump kvůli tomu svého o tři roky staršího soka pravidelně označuje za muže bez energie a častuje ho přezdívkou „ospalý Joe“.

Bidenova cesta do Wisconsinu, která se zaměřila na rasovou nespravedlnost, byla jeho první návštěvou. Událo se tak ve stejném týdnu, kdy ve svém projevu v Pittsburghu kritizoval jednání prezidenta Donalda Trumpa právě ohledně rasové nespravedlnosti.

Prezident v posledních týdnech podnikl řadu cest do takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o příštím americkém vůdci. Dnes například vystoupí v Pensylvánii, kde v roce 2016 zvítězil nad svou tehdejší soupeřkou Hillary Clintonovou o pouhých 45 000 hlasů.

Další hlavní zprávy

Žena, která krotí lumpy a fotbalové chuligány: Musíte si věřit, ale mít i pokoru
Za sobotu přibylo 74 případů covidu, nejméně od poloviny loňského července
Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

Bulánci slaví. Na návrat kultovní české hry se sešlo přes šest milionů korun
Podvodníci úspěšně kradou lidem peníze z účtů. Používají SMS zprávy jako od banky
Další články
reklama
reklama