reklama

Biden se setkal s rodinou černošského mladíka Blakea, Trump ho zkritizoval

Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden se setkal ve čtvrtek s rodinou černošského mladíka Jacoba Blakea, kterého předminulý týden střelil bělošský policista sedmkrát do zad. Incident spustil v USA novou vlnu demonstrací a nepokojů, kvůli níž navštívil město Kenosha se státě Wisconsin před třemi dny i prezident Donald Trump. Ten se ale podle televize CNN s mladíkem ani jeho rodinou nesetkal, Bidena ostře zkritizoval.

reklama

„Říkal, že ho nic neporazí,“ shrnul Biden na setkání s místními v kostele patnáctiminutový telefonát s Blakem, ochrnutým na dolní polovinu těla. „Nevzdá to, ať už bude chodit, nebo ne,“ dodal Biden. Podle agentury AP chce svou návštěvou, která je v době pandemie koronaviru nevídanou událostí, zdůraznit rozdíl svého a Trumpova přístupu.

K tématu

Kandidát demokratů na prezidenta se setkal s blízkými zraněného muže společně se svou ženou Jill na letišti hned po příletu do Wisconsinu, státu na americkém Středozápadě, který bude jedním z hlavních bojišť listopadových prezidentských voleb. Řekl, že ho fascinovala jejich „nezdolnost a optimismus“. Podle rodiny už mladík opustil jednotku intenzivní péče.

Donald Trump ve svém komentáři zmínil, že Biden přijel do města Kenosha až dva dny po něm. Zároveň zkritizoval, že si Biden nechal na sobě roušku. „Viděli jste někdy muže, který je má rád stejně jako on?“ napsala agentura AP. „Pronáší řeč a pořád má na sobě roušku. Přináší mu to pocit bezpečí. Kdybych byl psychiatr, řekl bych si, že má nějaký problém,“ dodal Trump.

Současná hlava státu se v posledních měsících staví do role obhájce zákona a pořádku a před voliči se prezentuje jako před městskými nepokoji. V úterý Trump v Kenoshe navštívil vyhořelé obchody, které zapálili někteří protestující po incidentu mezi Blakem a policií, a chválil místní policii.

Prezident přitom opakovaně spojuje Bidena s násilnými demonstranty a veřejnosti tvrdí, že pokud bude demokratický kandidát zvolen, zavládne v USA chaos. Biden se oproti Trumpovi snaží apelovat na sjednocení rozděleného národa a opakovaně hovoří o nutnosti vymýtit z americké společnosti „systémový rasismus“.

K tématu

Podle francouzské agentury AFP je Bidenova návštěva, jež má pokračovat setkáním s místní komunitou, začátkem aktivnější části jeho volební kampaně, která se kvůli šíření koronaviru zatím omezovala téměř výlučně na vystoupení přes video z jeho domovského státu Delaware. Čtyřiasedmdesátiletý Trump kvůli tomu svého o tři roky staršího soka pravidelně označuje za muže bez energie a častuje ho přezdívkou „ospalý Joe“.

Bidenova cesta do Wisconsinu, která se zaměřila na rasovou nespravedlnost, byla jeho první návštěvou. Událo se tak ve stejném týdnu, kdy ve svém projevu v Pittsburghu kritizoval jednání prezidenta Donalda Trumpa právě ohledně rasové nespravedlnosti.

Prezident v posledních týdnech podnikl řadu cest do takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o příštím americkém vůdci. Dnes například vystoupí v Pensylvánii, kde v roce 2016 zvítězil nad svou tehdejší soupeřkou Hillary Clintonovou o pouhých 45 000 hlasů.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo

Po roce pandemie koronaviru v Česku věří protiepidemickým opatřením jen asi 40 procent Čechů, zatímco na počátku to bylo dvakrát více. Start boje s epidemií byl dobrý, pak ale přišly chyby. Shodli se na tom hosté speciálu Rok s koronavirem na CNN Prima NEWS, jimiž byli bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), epidemiolog Rastislav Maďar, prezident České lékařské komory Milan Kubek a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Hlídku městské policie přivítal ohňostrojem. Alkohol je svi*a, řekl
Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama