reklama

Zmatky před očkováním mladších dětí. Registrační formuláře nabízely nevhodné vakcíny

Vakcíny pro děti od pěti do jedenácti let dorazily do Česka. Ve čtvrtek se budou rozvážet ze skladů k pediatrům a do očkovacích center. Rodiče, kteří chtěli zaregistrovat děti k očkování, se však nevyhnuli problémům. Nevhodně zvolené on-line formuláře totiž nabízely i vakcíny, které rozhodně nejsou určené pro mladší děti.

reklama

Tři sta tisíc dávek očkování pro děti dorazilo do Česka. Konkrétně do skladů v Táboře, ve Stéblové na Pardubicku a v Olomouci. Dodávka do Olomouce dorazila krátce po dvanácté hodině. Samotná vykládka trvala jen několik minut. „Tyto vakcíny budeme od čtvrtka distribuovat do ordinací pediatrů a případně do očkovacích center,“ uvedl Martin Nesrsta z firmy, která zajišťuje distribuci.

Vakcíny už dostaly i některé nemocnice. Do pražského Motola přišla dopoledne zásilka s dvanácti tisíci dávkami. Přesně polovinu pak přijali v Brně. „Začneme děti očkovat už ve čtvrtek. Naočkovali bychom prvních 50 dětí,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Asi dvěma stům rodičů se ale při registraci nevyhnuly problémy. Formuláře dávaly na výběr mezi vakcínami od Pfizeru a Moderny, přestože mladším dětem je určená jedině ta od Pfizeru. Problémy s registrací pro pětiletého syna měl i Radek Zajíc. „V jednom místě bylo, že ta kategorie je pro 5–15 let, ve druhém zase pro 12–15 a ve třetím taky 12–15. Následně při pokusu vybrat termínzahlásil formulář chybu a nešlo ho uložit,“ popsal Zajíc. „Už jsme to vyřešili. V tuhle chvíli objednávkový systém vychází primárně z věku dítěte, takže by se to stávat nemělo,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Ministerstvo slibuje, že všem rodičům, kterých se problém týká, zavolá a společně najdou náhradní termín. Podle IT experta komplikace ukazuje, jak špatní programátoři ve státní správě pracují. „Ty nejlepší není schopen stát přitáhnout kvůli penězům, pracovním podmínkám a nedostatku prestiže, které se IT ve státních službách dostává,“ popsal IT expert Michal Altair Valášek. K očkování bylo v úterý odpoledne přihlášeno téměř 14 tisíc dětí ve věku 5 až 11 let.

Tagy:
nemocnice očkování vakcína Ministerstvo zdravotnictví koronavirus Pfizer očkování dětí

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama