Znásilněná Nela se zase pokusila o sebevraždu: Přišla o přítele a málem i o mámu

Nela Moravcová, která před lety prožila brutální znásilnění a následně chtěla spáchat sebevraždu skokem z okna, si opět sáhla na život. Třicetiletá žena spolykala hrst prášků a skončila na JIP. Jak se ale svěřila CNN Prima NEWS, dohnaly ji k tomu nikoliv vzpomínky na zažité, ale sled nešťastných událostí, které se na ni v posledních týdnech navalily.

„Moje maminka si před měsícem sáhla na život takovým způsobem, že si v psychóze podřízla krk,“ řekla Nela. „Do toho jsem se rozešla s přítelem. Prostě toho bylo strašně moc,“ vysvětlila 30letá žena.

Její maminka naštěstí přežila a 14. prosince ji dokonce přišla navštívit. Právě v ten den si Nela sáhla podruhé na život. „Bylo mi jí strašně moc líto. A když večer odešla, přijela jsem na vozíčku do ložnice a první, co jsem uviděla, byly léky,“ popsala osudovou noc Moravcová. Krabičky plné prášků na spaní vysypala na povlečení a poté je po hrstech naházela do sebe.

„V ten moment jsem věděla, že to byla strašná blbost. Proto jsem hned volala kamarádovi a svěřila jsem se mu,“ řekla Nela s tím, že záchranku už si zavolat sama nestihla. Záchranáři ji poté odvezli na jednotku intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde prospala dva dny. Následně skončila na urgentním oddělení na psychiatrii.

To, že není něco v pořádku, Nela pocítila už několik dní před incidentem. Zkoušela proto kontaktovat svojí psychiatričku. „Tři dny v kuse jsem jí volala a brečela do telefonu, že mi je špatně a nevím, co mám dělat. Ona byla zrovna na dovolené, a když se vrátila, napsala mi recept na Rivotril a poslala zprávu: ‚Hotovo, tečka.‘ Víc už jsem na to nereagovala,“ popsala Moravcová.

Pomoci se jí dostalo až v pražské nemocnici. „Ihned poté, co mě přijali, jsem mluvila s doktorkou a začala shánět psychoterapeutickou pomoc a naštěstí ji začátkem nového roku už budu mít. Nevěřila bych, jak moc je podceněná. Ne vše je o předpisu na léky, ale také o práci s traumaty a smutnou, zmatenou duší,“ svěřila se Nela. Z nemocnice ji propustili v pondělí. V úterý už se opět vrhla do práce.

Říkal dopředu, co bude dělat

V listopadu 2017 Nele na dveře zabušil soused, který jí oznámil, že přes ni jde vyrovnat dluh s jejím přítelem, který nebyl doma. Pak ji napadl. „Dal mi 21 centimetrů dlouhý nůž pod krk. Můj mozek začal fungovat na úplně jiné frekvenci, abych se zachránila. Měla jsem pocit, že je to jen ve filmu,“ vzpomínala ve vysílání CNN Prima NEWS Moravcová.

„Komunikoval se mnou, dopředu mi říkal, co bude dělat. To bylo snad nejhorší. Nemohla jsem se bránit a jen jsem měla tu myšlenku v hlavě a čekala,“ popsala.

Ačkoliv soud původně napadení považoval za brutální znásilnění, později ho překlasifikoval jako pokus o vraždu. Nejvyšší soud poslal agresora na 20 let do vězení. „Měla jsem velmi vážná zranění – zlomenou jazylku (kost v krku mezi bradou a hrtanem, pozn. red.), tudíž jsem byla ve fázi dušení,“ popsala Moravcová.

Od té chvíle si Nela snaží dát opět svůj život do kupy. Podstoupila několik operací, přestěhovala se do nového bezbariérového bytu, po kterém dlouho toužila, a dochází také na rehabilitace. Společnost jí dělá kočka, kterou si pořídila před několika týdny z útulku. „Je úplně skvělá. Štráduje po bytě a dělá mi radost,“ popsala mladá žena. „Nikdo ji totiž nechtěl, protože špatně chodí, měla rozdrcenou páteř,“ uzavřela Moravcová.

Tagy: