reklama

Otevřená zpověď Nely, kterou znásilnil soused: Popsala pocity hrůzy i své znovunarození

Dal mi 21 centimetrů dlouhý nůž pod krk. Měla jsem pocit, že je to jen ve filmu. Začala jsem ale přemýšlet, jak se zachránit, promluvila v pořadu Interview na stanici CNN Prima NEWS o své děsivé zkušenosti Nela Moravcová, kterou v roce 2017 brutálně znásilnil a málem zavraždil soused. O dva roky později se dívka pokusila o sebevraždu skokem z okna. Teď si i s pomocí sbírky na Donio.cz zařizuje novou budoucnost a ráda by se stala matkou. Našla znovu chuť žít právě díky tomu, že může pomáhat ostatním.

reklama

„Můj mozek začal fungovat na jiné frekvenci, jen abych se zachránila,“ vyprávěla Nela Moravcová ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že chce, aby lidé měli povědomí o mentálních poruchách. Z jejího příběhu však běhá mráz po zádech.

Ačkoliv bylo napadení původně považováno za brutální znásilnění, později bylo překlasifikováno jako pokus o vraždu. „Měla jsem velmi vážná zranění – zlomenou jazylku (kost v krku mezi bradou a hrtanem, pozn. red.), tudíž jsem byla ve fázi dušení,“ popsala Moravcová.

„Komunikoval se mnou, dopředu mi říkal, co bude dělat. To bylo nejhorší. Nemohla jsem se bránit a jen jsem měla tu myšlenku v hlavě a čekala,“ pokračovala s tím, že na to nejhorší však už zapomněla. „Díky tomu, jak lidské tělo funguje a jak se samo brání, si pamatuju jen něco, pořád toho je ale dost. I proto dostal na české poměry tak vysoký trest,“ vysvětlila oběť. Nejvyšší soud mu udělil dvacet let vězení.

Když křičela o pomoc, násilí se stupňovalo. „Pak došlo i k řezným ránám, útočník byl dost naštvaný, protože jsem se pokusila utéct. Pronesl, že mě dnes zabije,“ líčila dále. Přiznala, že s odstupem času o hrůzném zážitku mluví, i když s obtížemi. „Myslím, že je potřeba, aby se rozšířilo, že nejsem jediná. Chtěla bych vzkázat holkám i klukům, aby našli odvahu a vyhledali pomoc,“ uvedla na pravou míru Moravcová.

Pokračovala, že jeden z jiných sousedů naštěstí zavolal policii. „Musela vykopnout dveře. Poté jsem vyběhla z bytu o patro níž k sousedům a prosila je, ať ho ke mně nepouštějí.“ A to i přesto, že byla naprosto vyčerpaná. „Jeden z policistů prohlásil, že to tam vypadalo jako po jatkách. Všude byla krev, včetně koupelny, kde si nepamatuji, že jsem byla,“ řekla dále.

Nedá se to zapomenout, ale jen s tím žít

Policie jí pak dala na vybranou, zda chce vidět fotografie z místa činu. „Nedalo by mi spát, kdybych je neviděla. Bylo to něco, co jsem potřebovala, abych to v sobě mohla uzavřít,“ dodala s tím, že policejní spis byl sice dost obsáhlý, ale obrazová dokumentace to celé dokreslovala.

„Určitě to ve mně není uzavřeno, na to se nedá zapomenout. Naučit se s tím žít ale ano. Jakési flashbacky jsou ale zrádné, mohou přijít každou vteřinu,“ popsala svůj psychický stav. O dva roky později, co ji soused napadl, se rozhodla vyskočit ze čtvrtého patra. Zranění ji, snad jen dočasně, upoutala na vozík.

Podle Moravcové jí chyběla především psychoterapeutická péče. „Měla jsem medikaci, ale léky nejsou řešení, je to berlička. Myslím, že to nebylo dostatečné. Myslela jsem si, že to zvládnu sama,“ řekla s odstupem.

Tehdy o velmi krutém zážitku s nikým nemluvila. „Nechtěla jsem je tím zatěžovat. Ani přátelé, ani rodinu. Bylo to takové tabu. Řešila jsem to sama v sobě pomocí nějaké autoterapie, která je, myslím, vhodná, když je doplněná o celkovou terapii,“ připustila.

Jak sama uvedla, na anesteziologicko-resuscitačním oddělení jí zachránili život a Nela Moravcová se tak potřetí narodila. „Poté, co jsem se dostala na jiné oddělení, propukla pandemie a byly tam silné restrikce. Ze svých blízkých jsem neviděla vůbec nikoho. Bylo to těžké, když ležíte sama v pokoji a vše se vám přehrává v hlavě,“ pokračovala s tím, že to pro ni ale byl moment, kdy se rozhodla napsat knihu.

Obrací se na mě kluci i holky a prosí o radu

„Chci, aby lidé měli povědomí o mentálních poruchách, které jsou na denním pořádku,“ vysvětlila. Touha pomoci ostatním jí pomáhá žít. „Je to naprosto v pořádku, říct si o pomoc. Pomáhá mi, že se na mě obrací holky a kluci, i když nejsem psychoterapeut, a ptají se mě na názor. Když si to odžijete, víte o tom docela dost,“ myslí si.

Jak sama uvádí, díky stránce Donio.cz získala také mnoho kontaktů na zajímavé lidi, kteří jí píší mnoho povzbuzujících zpráv. „Komentáře jsou hodně příjemné a je to určitě posun, jak dělat další věci. Když víte, že máte před sebou něco hezkého, můžete se soustředit na jiné věci,“ popsala.

Tím myslela třeba zmíněnou knížku. „Ta bude určená pro velkou sortu lidí, protože tam není zpracováno jen jedno téma. Mapuju tam život ještě před skokem, mentální anorexii, životní zkušenosti, zneužívání léků, kapitolu věnuji i násilníkovi Jiřímu Meindlovi,“ dodala. Knihu píše v angličtině, bude také doplněna o fotografie. V druhé části knihy bude i česká verze.

Jejím velkým přáním je ale znovu chodit. Na splnění svých snů ale nemá dostatek finančních prostředků, a proto založila finanční sbírku, která by Nele mohla v tíživé situaci pomoci. „Bohužel nemám dostatek financí na to, aby můj každodenní život byl ulehčen, proto bych si moc přála vybrat peníze na pronájem bezbariérového bytu a jeho vybavení. Takový, jaký jsem chtěla vždy mít. Světlý, minimalistický, s uměním od mých kamarádů na zdech a s možností výtahu,“ popsala.

Pokud byste Nelu Moravcovou rádi podpořili, stačí poslat jakýkoli finanční příspěvek na číslo účtu 2801756480/2010. Uveďte také variabilní symbol 87487. IBAN: CZ3520100000002801756480.

Tagy:
život znásilnění pokus o vraždu pokus o sebevraždu Donio.cz post traumatická porucha Nela Moravcová

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama