Znehodnocené roušky šly do distribuce, tvrdí propuštěná pošťačka. Mluvčí pošty oponuje

Česká pošta dostala od vlády za úkol distribuovat v obálkách pět roušek a jeden respirátor každé osobě starší 60 let. Zvládla to však Česká pošta uskutečnit za hygienických podmínek? A jak se staví ke skandálu v Mníšku pod Brdy? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík a bývalá pracovnice České pošty Beatrix Podkonická.

Většina roušek a respirátorů k odeslání lidem nad 60 let byla prý již před odvozem na konkrétní pošty zkompletována do obálek. Tvrdil to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Podle něj to tak mělo probíhat u drtivé většiny zásilek, ale připustil, že u některých konkrétních pošt mohlo dojít k tomu, že se pět roušek a jeden respirátor balilo do obálek až na místě.

Zároveň však Vitík uvedl, že pokud už došlo k tomu, že dokompletování obálek probíhalo až na konkrétních poštách, tak zaměstnanci České pošty měli k dispozici hygienické pomůcky jako roušky či rukavice, ve kterých měli činnost provádět. „Na těch jednotlivých provozovnách dostali ochranné pomůcky, aby mohli hygienicky distribuovat roušky,“ uvedl Vitík v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Skandál v Mníšku pod Brdy

S tím ovšem nesouhlasí Beatrix Podkonická, která dosud pracovala na poště v Mníšku pod Brdy. Upozornila na to, že se zde na dokompletaci obálek s rouškami pro seniory pracuje nehygienicky. Zaměstnanci zde totiž podle jejích slov neměli k dispozici rukavice ani roušky a navíc pracovali na obálkování u sebe doma. O případu CNN Prima NEWS informovala již dříve.

„Byli jsme upozorněni, že máme použít roušky, rukavice a ochranné obleky. Pak byl vznesen dotaz, kde je máme vzít, protože jsme nedostali ani jedinou roušku, ani jediný pár rukavic. Na to už jsme nedostali odpověď,“ řekla Podkonická CNN Prima NEWS. Poté, co byla reportáž odvysílána, pošta svou zaměstnankyni Podkonickou propustila, prý pro nadbytečnost.

Znehodnocené roušky byly normálně distribuovány, tvrdí Podkonická

Své tvrzení o nehygienických podmínkách v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Podkonická zopakovala, což ovšem mluvčí České pošty rozporoval. „Byl jsem ujištěn o tom, že ty pomůcky tam byly a lidi to neměli dělat doma. Ale mohlo docházet k chybám,“ reagoval Vitík a dodal, že na pracoviště v Mníšku pod Brdy míří vnitřní kontrola České pošty, která bude zkoumat, zda došlo k pochybení.

Podle Podkonické se navíc roušky a respirátory, které byly do obálek vloženy za nehygienických podmínek, normálně distribuovaly v okolí již během středy. Další měly jít do distribuce hned po dobalení. Podle Vitíka to však je tvrzení proti tvrzení. „Mám informace, že roušky, které byly takto dány, nešly do schránek a budou zlikvidovány,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Vitík.

Mluvčí České pošty doplnil, že státní podnik měl na splnění zadání od vlády zhruba týden, kdy musel rozeslat až 20 milionů kusů ochranných pomůcek seniorům. „Hygienická opatření byla dostatečná. Ty roušky nepoužíváme na operačním sále, jsou to klasické ústenky,“ uvedl Vitík a doplnil, že se lidé nemusí obdržené roušky a respirátory „bát použít“.

Tagy: