reklama

Skandál pošty v Mníšku pod Brdy: Doručovatelé balí seniorům roušky doma holýma rukama

Hazarduje pobočka České pošty v Mníšku pod Brdy se zdravím seniorů? Podle středočeských hygieniků ano, protože jim posílá roušky, které do obálek balí doručovatelé doma v nevyhovujících hygienických podmínkách. Redakci CNN Prima NEWS na to upozornili sami pracovníci této pošty, kteří se denně pohybují mezi mnoha lidmi a mohou být rizikovou skupinou.

reklama

Obálkování roušek a respirátorů pro seniory by mělo probíhat podle hygienických pravidel v jednom z dep České pošty. Realita v Mníšku pod Brdy ale vypadá jinak. Roušky obálkují poštovní doručovatelé ve svých domovech – bez rukavic, bez roušky, v nevydezinfikovaných prostorech.

„Byli jsme tedy od pana Š. upozorněni, že máme použít roušky, rukavice a ochranné obleky. Pak byl vznesen dotaz, kde je máme vzít, protože jsme nedostali ani jedinou roušku, ani jediný pár rukavic, a na to už jsme nedostali odpověď. Ještě takovou malou radu jsme dostali, že nám tedy přítel nebo manžel může doma pomoci s tím kompletováním,“ svěřila se Dagmar.

K tématu

Pan Š. by měl být nadřízený doručovatelů z pošty v Mníšku pod Brdy. Chtěli jsme vědět, proč takové nařízení podle pošťáků vydal. „Z naší strany určitě nepřišlo takové nařízení,“ odmítl nejdříve David Švadlena. „Takže podle vás tohle vaši doručovatelé nedělají?“ doptal se reportér. „Neříkám, že nedělají, ale poprosím vás kontaktovat tiskové oddělení,“ prohlásil Švadlena.

„Riziko přenosu nákazy je sice minimální, nicméně stále existuje. Nejedná se pouze o nákazu COVID-19, ale také jinými onemocněními,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

„My už teď zjišťujeme, kde se stala chyba, případně na čí příkaz nastala tato situace, a samozřejmě budeme to pracovně-právně řešit. Samozřejmě by se to stávat nemělo,“ ujistil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ministerstvo speciální pravidla nestanovilo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v Hlavních zprávách uvedl, že o tomto problému netušil. „Pro mě je vůbec překvapivé, že se ty roušky balily někde doma, já jsem vycházel pouze z těch informací, které jsem měl, že se balí někde v Praze v depu České pošty,“ sdělil Vojtěch.

K tématu

Ministerstvo zdravotnictví ani hygienici podle něj nespecifikovali pravidla, za jakých se mají ochranné pomůcky balit, protože jsou daná zákonem.

„Někdo třeba jenom reflexivně, že je zvyklý takhle to udělat se svým vlastním dopisem, tak by to opravdu mohl olíznout, nebo si olízne prst a navlhčí si tu obálku třeba tímto způsobem,“ obává se Dagmar.

Pokud by se někdo ze seniorů z Mníšku pod Brdy bál roušky nosit, může s původní obálkou přijít a dostane jinou. Jak nám přislíbilo vedení České pošty – takovou, u které kontaminace nehrozí.

SÚKL: Zdravotnické prostředky by neměly mít porušené balení

Zdravotnické prostředky, jimiž jsou i roušky a respirátory, by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) neměly mít porušené balení. Sdělila to mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Na možné problémy s posíláním roušek a respirátorů pro seniory upozornil Zdravotnický deník.

Pracovníci pošty roušky vybalují z originálních balení o 50 kusech a vkládají do obálek po pěti. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že věcí se bude moci zabývat až ve chvíli, kdy bude šetření ústavu dokončeno. Podle České pošty jde o distribuci ochranných pomůcek, nikoliv zdravotnického materiálu.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama