reklama

Skandál pošty v Mníšku pod Brdy: Doručovatelé balí seniorům roušky doma holýma rukama

Hazarduje pobočka České pošty v Mníšku pod Brdy se zdravím seniorů? Podle středočeských hygieniků ano, protože jim posílá roušky, které do obálek balí doručovatelé doma v nevyhovujících hygienických podmínkách. Redakci CNN Prima NEWS na to upozornili sami pracovníci této pošty, kteří se denně pohybují mezi mnoha lidmi a mohou být rizikovou skupinou.

reklama

Obálkování roušek a respirátorů pro seniory by mělo probíhat podle hygienických pravidel v jednom z dep České pošty. Realita v Mníšku pod Brdy ale vypadá jinak. Roušky obálkují poštovní doručovatelé ve svých domovech – bez rukavic, bez roušky, v nevydezinfikovaných prostorech.

„Byli jsme tedy od pana Š. upozorněni, že máme použít roušky, rukavice a ochranné obleky. Pak byl vznesen dotaz, kde je máme vzít, protože jsme nedostali ani jedinou roušku, ani jediný pár rukavic, a na to už jsme nedostali odpověď. Ještě takovou malou radu jsme dostali, že nám tedy přítel nebo manžel může doma pomoci s tím kompletováním,“ svěřila se Dagmar.

Pan Š. by měl být nadřízený doručovatelů z pošty v Mníšku pod Brdy. Chtěli jsme vědět, proč takové nařízení podle pošťáků vydal. „Z naší strany určitě nepřišlo takové nařízení,“ odmítl nejdříve David Švadlena. „Takže podle vás tohle vaši doručovatelé nedělají?“ doptal se reportér. „Neříkám, že nedělají, ale poprosím vás kontaktovat tiskové oddělení,“ prohlásil Švadlena.

„Riziko přenosu nákazy je sice minimální, nicméně stále existuje. Nejedná se pouze o nákazu COVID-19, ale také jinými onemocněními,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

„My už teď zjišťujeme, kde se stala chyba, případně na čí příkaz nastala tato situace, a samozřejmě budeme to pracovně-právně řešit. Samozřejmě by se to stávat nemělo,“ ujistil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ministerstvo speciální pravidla nestanovilo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v Hlavních zprávách uvedl, že o tomto problému netušil. „Pro mě je vůbec překvapivé, že se ty roušky balily někde doma, já jsem vycházel pouze z těch informací, které jsem měl, že se balí někde v Praze v depu České pošty,“ sdělil Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví ani hygienici podle něj nespecifikovali pravidla, za jakých se mají ochranné pomůcky balit, protože jsou daná zákonem.

„Někdo třeba jenom reflexivně, že je zvyklý takhle to udělat se svým vlastním dopisem, tak by to opravdu mohl olíznout, nebo si olízne prst a navlhčí si tu obálku třeba tímto způsobem,“ obává se Dagmar.

Pokud by se někdo ze seniorů z Mníšku pod Brdy bál roušky nosit, může s původní obálkou přijít a dostane jinou. Jak nám přislíbilo vedení České pošty – takovou, u které kontaminace nehrozí.

SÚKL: Zdravotnické prostředky by neměly mít porušené balení

Zdravotnické prostředky, jimiž jsou i roušky a respirátory, by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) neměly mít porušené balení. Sdělila to mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Na možné problémy s posíláním roušek a respirátorů pro seniory upozornil Zdravotnický deník.

Pracovníci pošty roušky vybalují z originálních balení o 50 kusech a vkládají do obálek po pěti. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že věcí se bude moci zabývat až ve chvíli, kdy bude šetření ústavu dokončeno. Podle České pošty jde o distribuci ochranných pomůcek, nikoliv zdravotnického materiálu.

Tagy:

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama