reklama

Skandál pošty v Mníšku pod Brdy: Doručovatelé balí seniorům roušky doma holýma rukama

Hazarduje pobočka České pošty v Mníšku pod Brdy se zdravím seniorů? Podle středočeských hygieniků ano, protože jim posílá roušky, které do obálek balí doručovatelé doma v nevyhovujících hygienických podmínkách. Redakci CNN Prima NEWS na to upozornili sami pracovníci této pošty, kteří se denně pohybují mezi mnoha lidmi a mohou být rizikovou skupinou.

reklama

Obálkování roušek a respirátorů pro seniory by mělo probíhat podle hygienických pravidel v jednom z dep České pošty. Realita v Mníšku pod Brdy ale vypadá jinak. Roušky obálkují poštovní doručovatelé ve svých domovech – bez rukavic, bez roušky, v nevydezinfikovaných prostorech.

„Byli jsme tedy od pana Š. upozorněni, že máme použít roušky, rukavice a ochranné obleky. Pak byl vznesen dotaz, kde je máme vzít, protože jsme nedostali ani jedinou roušku, ani jediný pár rukavic, a na to už jsme nedostali odpověď. Ještě takovou malou radu jsme dostali, že nám tedy přítel nebo manžel může doma pomoci s tím kompletováním,“ svěřila se Dagmar.

Pan Š. by měl být nadřízený doručovatelů z pošty v Mníšku pod Brdy. Chtěli jsme vědět, proč takové nařízení podle pošťáků vydal. „Z naší strany určitě nepřišlo takové nařízení,“ odmítl nejdříve David Švadlena. „Takže podle vás tohle vaši doručovatelé nedělají?“ doptal se reportér. „Neříkám, že nedělají, ale poprosím vás kontaktovat tiskové oddělení,“ prohlásil Švadlena.

„Riziko přenosu nákazy je sice minimální, nicméně stále existuje. Nejedná se pouze o nákazu COVID-19, ale také jinými onemocněními,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

„My už teď zjišťujeme, kde se stala chyba, případně na čí příkaz nastala tato situace, a samozřejmě budeme to pracovně-právně řešit. Samozřejmě by se to stávat nemělo,“ ujistil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ministerstvo speciální pravidla nestanovilo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v Hlavních zprávách uvedl, že o tomto problému netušil. „Pro mě je vůbec překvapivé, že se ty roušky balily někde doma, já jsem vycházel pouze z těch informací, které jsem měl, že se balí někde v Praze v depu České pošty,“ sdělil Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví ani hygienici podle něj nespecifikovali pravidla, za jakých se mají ochranné pomůcky balit, protože jsou daná zákonem.

„Někdo třeba jenom reflexivně, že je zvyklý takhle to udělat se svým vlastním dopisem, tak by to opravdu mohl olíznout, nebo si olízne prst a navlhčí si tu obálku třeba tímto způsobem,“ obává se Dagmar.

Pokud by se někdo ze seniorů z Mníšku pod Brdy bál roušky nosit, může s původní obálkou přijít a dostane jinou. Jak nám přislíbilo vedení České pošty – takovou, u které kontaminace nehrozí.

SÚKL: Zdravotnické prostředky by neměly mít porušené balení

Zdravotnické prostředky, jimiž jsou i roušky a respirátory, by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) neměly mít porušené balení. Sdělila to mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Na možné problémy s posíláním roušek a respirátorů pro seniory upozornil Zdravotnický deník.

Pracovníci pošty roušky vybalují z originálních balení o 50 kusech a vkládají do obálek po pěti. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že věcí se bude moci zabývat až ve chvíli, kdy bude šetření ústavu dokončeno. Podle České pošty jde o distribuci ochranných pomůcek, nikoliv zdravotnického materiálu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama