Skandál pošty v Mníšku pod Brdy: Doručovatelé balí seniorům roušky doma holýma rukama

Balení roušek doma

Balení roušek pro seniory doma

Hazarduje pobočka České pošty v Mníšku pod Brdy se zdravím seniorů? Podle středočeských hygieniků ano, protože jim posílá roušky, které do obálek balí doručovatelé doma v nevyhovujících hygienických podmínkách. Redakci CNN Prima NEWS na to upozornili sami pracovníci této pošty, kteří se denně pohybují mezi mnoha lidmi a mohou být rizikovou skupinou.

Obálkování roušek a respirátorů pro seniory by mělo probíhat podle hygienických pravidel v jednom z dep České pošty. Realita v Mníšku pod Brdy ale vypadá jinak. Roušky obálkují poštovní doručovatelé ve svých domovech – bez rukavic, bez roušky, v nevydezinfikovaných prostorech.

„Byli jsme tedy od pana Š. upozorněni, že máme použít roušky, rukavice a ochranné obleky. Pak byl vznesen dotaz, kde je máme vzít, protože jsme nedostali ani jedinou roušku, ani jediný pár rukavic, a na to už jsme nedostali odpověď. Ještě takovou malou radu jsme dostali, že nám tedy přítel nebo manžel může doma pomoci s tím kompletováním,“ svěřila se Dagmar.

Roušky pro seniory jsou znehodnocené. Vláda riskuje ohrožení zdraví i porušení zákona

Patnáct milionů roušek a tři miliony respirátorů. Tato zásilka má být rozeslána seniorům po celé republice. Jenže pracovníci pošty dostali za úkol vybalit roušky z originálního balení a po pěti kusech je vkládat do obálky. Tím ale riskují porušení zákona a možné ohrožení zdraví seniorů. Do České pošty se vypravili kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Informaci zveřejnil web Zdravotnický deník.

Pan Š. by měl být nadřízený doručovatelů z pošty v Mníšku pod Brdy. Chtěli jsme vědět, proč takové nařízení podle pošťáků vydal. „Z naší strany určitě nepřišlo takové nařízení,“ odmítl nejdříve David Švadlena. „Takže podle vás tohle vaši doručovatelé nedělají?“ doptal se reportér. „Neříkám, že nedělají, ale poprosím vás kontaktovat tiskové oddělení,“ prohlásil Švadlena.

„Riziko přenosu nákazy je sice minimální, nicméně stále existuje. Nejedná se pouze o nákazu COVID-19, ale také jinými onemocněními,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

„My už teď zjišťujeme, kde se stala chyba, případně na čí příkaz nastala tato situace, a samozřejmě budeme to pracovně-právně řešit. Samozřejmě by se to stávat nemělo,“ ujistil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ministerstvo speciální pravidla nestanovilo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v Hlavních zprávách uvedl, že o tomto problému netušil. „Pro mě je vůbec překvapivé, že se ty roušky balily někde doma, já jsem vycházel pouze z těch informací, které jsem měl, že se balí někde v Praze v depu České pošty,“ sdělil Vojtěch.

Od pátku jsou zakázány vnitřní akce na stání nad 10 lidí. Roušky musí mít i lidé u baru

Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané pouze na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Roušky budou povinné i pro lidi stojící na baru. Opoziční poslanci ale s vládním postupem nesouhlasí a ministr vnitra Jan Hamáček se obává, že v Česku nastane podobná situace jako v Izraeli či Itálii.

Ministerstvo zdravotnictví ani hygienici podle něj nespecifikovali pravidla, za jakých se mají ochranné pomůcky balit, protože jsou daná zákonem.

„Někdo třeba jenom reflexivně, že je zvyklý takhle to udělat se svým vlastním dopisem, tak by to opravdu mohl olíznout, nebo si olízne prst a navlhčí si tu obálku třeba tímto způsobem,“ obává se Dagmar.

Pokud by se někdo ze seniorů z Mníšku pod Brdy bál roušky nosit, může s původní obálkou přijít a dostane jinou. Jak nám přislíbilo vedení České pošty – takovou, u které kontaminace nehrozí.

SÚKL: Zdravotnické prostředky by neměly mít porušené balení

Zdravotnické prostředky, jimiž jsou i roušky a respirátory, by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) neměly mít porušené balení. Sdělila to mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Na možné problémy s posíláním roušek a respirátorů pro seniory upozornil Zdravotnický deník.

Pracovníci pošty roušky vybalují z originálních balení o 50 kusech a vkládají do obálek po pěti. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že věcí se bude moci zabývat až ve chvíli, kdy bude šetření ústavu dokončeno. Podle České pošty jde o distribuci ochranných pomůcek, nikoliv zdravotnického materiálu.

Tagy: