reklama

Tornádo změnilo jih Moravy k nepoznání. Přišli jsme o školu i domov seniorů, smutní místní

Oblasti, které tornádo zasáhlo nejcitelněji, se během pár minut změnily k nepoznání. Z ulic s novými domy, upravenými zahradami a vzrostlými stromy se během chvíle stala místa často připomínající spíše vybydlená ghetta.

reklama

Zbořené domy, polámané stromy a nepořádek všude kolem. Tak to od čtvrtečního večera vypadá na tornádem nejvíce zasažených místech.Třeba v centru obce Hrušky jsou vysklená okna a často i rozmetané celé střechy.

O střechu přišla i věž místního kostela svatého Bartoloměje, která ještě ve čtvrtek chránila zvon z konce 17. století. Ušetřeny ale nezůstaly ani vzrostlé stromy podél Hlavní ulice.

Měsíce oprav

Z Hrušek tornádo pokračovalo na Moravskou Novou Ves. Nezastavilo se přitom ani před nedávno zrekonstruovanou budovou základní školy.

Tornádo se nevyhnulo také domovu pro seniory v Hodoníně. Na budově počítají škody v desítkách milionech korun. „Je opravdu neobyvatelná. Kdybyste to viděli zevnitř, je to hotová apokalypsa, která nejde jednoduše opravit,“ popsal ředitel zařízení Václav Polách.

Oprava interiérů a veškerého vybavení do původního stavu prý potrvá minimálně čtyři nebo pět měsíců.

Tagy:

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama