reklama

Dejte prarodičům pod stromeček FFP2 respirátory, vyzývá ministr Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a další zástupci ministerstva v pátek na pravidelné tiskové konferenci oznámili, že pokud se situace nezlepší koncem příštího týdne, přejdeme do stupně čtyři. Nárůst počtu nakažených podle nich signalizuje, že jsme v rizikovém bodě zlomu. „Nosme FFP2 respirátory, jsme-li v kontaktu se seniory,“ zdůraznil Blatný.

reklama

Letošní Vánoce budou podle Blatného zkrátka jiné. „Nejlepší dárek pro seniory je balení FFP2 respirátorů,“ zdůraznil. Doporučil také, aby si všichni nechali udělat antigenní testy. „Pak se můžeme v klidu setkat se svými blízkými v seniorním věku, což přinese vzájemné uspokojení seniora i nás,“ zdůraznila hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Antigenní testování veřejnosti by mělo začít 18. prosince, dosud probíhalo jen u školních pracovníků. „Celkem je odběrových míst 160 pro antigenní testy,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Testovat se mohou všichni občané, kteří se prokáží průkazem pojištěnce.

Zvyšují se nárůsty počtu nakažených

„Je objektivním faktem, že šíření začíná signalizovat dynamiku směrem vzhůru,“ řekl na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Varoval také, že čísla za poslední rozvolnění se teprve projeví. Podle Blatného jsme na hranici mezi 3. a 4. stupněm. „Evropou stále prochází strašidlo koronaviru a ještě tu nějakou dobu bude,“ doplnil Blatný.

„V tuto chvíli pozorujeme v nemocnicích stagnaci vývoje, ale je to informace, která se dívá zpět,“ řekl Dušek s tím, že trvá až deset dní, než se u člověka vyvine stav, kdy je nutná hospitalizace. Modely ukazují, že v nemocnicích bude v následujících dnech přibývat 300 až 400 nově hospitalizovaných pacientů. „Predikce je bohužel negativní,“ dodal.

Na JIP je asi 700 pacientů, což je podle odborníků relativně vysoké číslo. „Zastavil se pokles a do budoucnosti můžeme počítat s nárůstem. Asi se zvýší i počet nakažených zdravotníků, aktuálně to nepozorujeme,“ uvedl Dušek.

„Je to na nás, jsme to právě my, kdo rozhodne,“ zdůraznil ministr Blatný. Doporučil dodržovat preventivní opatření, jako jsou mytí rukou či dodržování rozestupů. Apeloval také na to, aby je dodržovali i lidé bez příznaků. „Nejúčinnější je omezení sociálních kontaktů. Cílem je omezit přetížení zdravotního systému. Nechceme nikomu ubližovat, ale potřebujeme, aby se zabránilo přenosu od nakažených lidí, kteří to o sobě sami neví,“ dodal.

Rizikové skóre PES už o uplynulém víkendu stouplo na 64 bodů ze sta, což odpovídá hodnotám čtvrtého stupně. Vláda ale zatím o zpřísnění protiepidemických opatření, která jsou od minulého čtvrtka na třetím stupni, nerozhodla, přestože to podle původní metodiky měla udělat už po třech dnech s čísly odpovídajícími stupni čtyři. Podle ministra je ale PES jen jedním z kritérií.

Otevření obchodů, restaurací a služeb a s ním související nárůst sociálních kontaktů se podle odborníků ještě na počtech nakažených projevit nemohly. Zda bude třeba přijmout přísnější opatření, až k tomu dojde, rozhodne vláda v pondělí.

Ministr ale už ve čtvrtek deklaroval, že i ve čtvrtém stupni tentokrát zůstanou otevřené obchody, aby nebyly znovu zvýhodněny velké supermarkety, které kromě potravin prodávají i další sortiment.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 5 864 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 1 200 více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se zvýšil přibližně o 100 na 4 429.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

reklama

Domácí zpravodajství

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama