reklama

Dejte prarodičům pod stromeček FFP2 respirátory, vyzývá ministr Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a další zástupci ministerstva v pátek na pravidelné tiskové konferenci oznámili, že pokud se situace nezlepší koncem příštího týdne, přejdeme do stupně čtyři. Nárůst počtu nakažených podle nich signalizuje, že jsme v rizikovém bodě zlomu. „Nosme FFP2 respirátory, jsme-li v kontaktu se seniory,“ zdůraznil Blatný.

reklama

Letošní Vánoce budou podle Blatného zkrátka jiné. „Nejlepší dárek pro seniory je balení FFP2 respirátorů,“ zdůraznil. Doporučil také, aby si všichni nechali udělat antigenní testy. „Pak se můžeme v klidu setkat se svými blízkými v seniorním věku, což přinese vzájemné uspokojení seniora i nás,“ zdůraznila hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Antigenní testování veřejnosti by mělo začít 18. prosince, dosud probíhalo jen u školních pracovníků. „Celkem je odběrových míst 160 pro antigenní testy,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Testovat se mohou všichni občané, kteří se prokáží průkazem pojištěnce.

Zvyšují se nárůsty počtu nakažených

„Je objektivním faktem, že šíření začíná signalizovat dynamiku směrem vzhůru,“ řekl na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Varoval také, že čísla za poslední rozvolnění se teprve projeví. Podle Blatného jsme na hranici mezi 3. a 4. stupněm. „Evropou stále prochází strašidlo koronaviru a ještě tu nějakou dobu bude,“ doplnil Blatný.

„V tuto chvíli pozorujeme v nemocnicích stagnaci vývoje, ale je to informace, která se dívá zpět,“ řekl Dušek s tím, že trvá až deset dní, než se u člověka vyvine stav, kdy je nutná hospitalizace. Modely ukazují, že v nemocnicích bude v následujících dnech přibývat 300 až 400 nově hospitalizovaných pacientů. „Predikce je bohužel negativní,“ dodal.

Na JIP je asi 700 pacientů, což je podle odborníků relativně vysoké číslo. „Zastavil se pokles a do budoucnosti můžeme počítat s nárůstem. Asi se zvýší i počet nakažených zdravotníků, aktuálně to nepozorujeme,“ uvedl Dušek.

„Je to na nás, jsme to právě my, kdo rozhodne,“ zdůraznil ministr Blatný. Doporučil dodržovat preventivní opatření, jako jsou mytí rukou či dodržování rozestupů. Apeloval také na to, aby je dodržovali i lidé bez příznaků. „Nejúčinnější je omezení sociálních kontaktů. Cílem je omezit přetížení zdravotního systému. Nechceme nikomu ubližovat, ale potřebujeme, aby se zabránilo přenosu od nakažených lidí, kteří to o sobě sami neví,“ dodal.

Rizikové skóre PES už o uplynulém víkendu stouplo na 64 bodů ze sta, což odpovídá hodnotám čtvrtého stupně. Vláda ale zatím o zpřísnění protiepidemických opatření, která jsou od minulého čtvrtka na třetím stupni, nerozhodla, přestože to podle původní metodiky měla udělat už po třech dnech s čísly odpovídajícími stupni čtyři. Podle ministra je ale PES jen jedním z kritérií.

Otevření obchodů, restaurací a služeb a s ním související nárůst sociálních kontaktů se podle odborníků ještě na počtech nakažených projevit nemohly. Zda bude třeba přijmout přísnější opatření, až k tomu dojde, rozhodne vláda v pondělí.

Ministr ale už ve čtvrtek deklaroval, že i ve čtvrtém stupni tentokrát zůstanou otevřené obchody, aby nebyly znovu zvýhodněny velké supermarkety, které kromě potravin prodávají i další sortiment.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 5 864 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 1 200 více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se zvýšil přibližně o 100 na 4 429.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama