reklama

Dejte prarodičům pod stromeček FFP2 respirátory, vyzývá ministr Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a další zástupci ministerstva v pátek na pravidelné tiskové konferenci oznámili, že pokud se situace nezlepší koncem příštího týdne, přejdeme do stupně čtyři. Nárůst počtu nakažených podle nich signalizuje, že jsme v rizikovém bodě zlomu. „Nosme FFP2 respirátory, jsme-li v kontaktu se seniory,“ zdůraznil Blatný.

reklama

Letošní Vánoce budou podle Blatného zkrátka jiné. „Nejlepší dárek pro seniory je balení FFP2 respirátorů,“ zdůraznil. Doporučil také, aby si všichni nechali udělat antigenní testy. „Pak se můžeme v klidu setkat se svými blízkými v seniorním věku, což přinese vzájemné uspokojení seniora i nás,“ zdůraznila hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Antigenní testování veřejnosti by mělo začít 18. prosince, dosud probíhalo jen u školních pracovníků. „Celkem je odběrových míst 160 pro antigenní testy,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Testovat se mohou všichni občané, kteří se prokáží průkazem pojištěnce.

Zvyšují se nárůsty počtu nakažených

„Je objektivním faktem, že šíření začíná signalizovat dynamiku směrem vzhůru,“ řekl na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Varoval také, že čísla za poslední rozvolnění se teprve projeví. Podle Blatného jsme na hranici mezi 3. a 4. stupněm. „Evropou stále prochází strašidlo koronaviru a ještě tu nějakou dobu bude,“ doplnil Blatný.

K tématu

„V tuto chvíli pozorujeme v nemocnicích stagnaci vývoje, ale je to informace, která se dívá zpět,“ řekl Dušek s tím, že trvá až deset dní, než se u člověka vyvine stav, kdy je nutná hospitalizace. Modely ukazují, že v nemocnicích bude v následujících dnech přibývat 300 až 400 nově hospitalizovaných pacientů. „Predikce je bohužel negativní,“ dodal.

Na JIP je asi 700 pacientů, což je podle odborníků relativně vysoké číslo. „Zastavil se pokles a do budoucnosti můžeme počítat s nárůstem. Asi se zvýší i počet nakažených zdravotníků, aktuálně to nepozorujeme,“ uvedl Dušek.

„Je to na nás, jsme to právě my, kdo rozhodne,“ zdůraznil ministr Blatný. Doporučil dodržovat preventivní opatření, jako jsou mytí rukou či dodržování rozestupů. Apeloval také na to, aby je dodržovali i lidé bez příznaků. „Nejúčinnější je omezení sociálních kontaktů. Cílem je omezit přetížení zdravotního systému. Nechceme nikomu ubližovat, ale potřebujeme, aby se zabránilo přenosu od nakažených lidí, kteří to o sobě sami neví,“ dodal.

K tématu

Rizikové skóre PES už o uplynulém víkendu stouplo na 64 bodů ze sta, což odpovídá hodnotám čtvrtého stupně. Vláda ale zatím o zpřísnění protiepidemických opatření, která jsou od minulého čtvrtka na třetím stupni, nerozhodla, přestože to podle původní metodiky měla udělat už po třech dnech s čísly odpovídajícími stupni čtyři. Podle ministra je ale PES jen jedním z kritérií.

Otevření obchodů, restaurací a služeb a s ním související nárůst sociálních kontaktů se podle odborníků ještě na počtech nakažených projevit nemohly. Zda bude třeba přijmout přísnější opatření, až k tomu dojde, rozhodne vláda v pondělí.

Ministr ale už ve čtvrtek deklaroval, že i ve čtvrtém stupni tentokrát zůstanou otevřené obchody, aby nebyly znovu zvýhodněny velké supermarkety, které kromě potravin prodávají i další sortiment.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 5 864 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 1 200 více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se zvýšil přibližně o 100 na 4 429.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí
Řídili jsme nejzábavnější „traktor“ současnosti – CFMOTO Gladiator Z1000 Sport
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama